Můj čas na kafíčko

Jamajka, ostrov trávy, palem a reggae

Pojďte se s námi v sychravém podzimu přenést za snem do kouzelné a exotické Jamajky. Krás je tu tolik, že nebudete vědět, co obdivovat dřív, takže se rádi odlepíte od plážového lehátka. A to nepočítáme místní požitky typu skvělého rumu, hudby a hovězích steaků.

Přistanete v Kingstonu na jihovýchodě ostrova, kde jsou skvělé restaurace s živou hudbu, samozřejmě ve stylu reggae a muzeum slavného muzikanta Boba Marleyho. V Národní galerii uvidíte sbírku exotického jamajského umění a dál je tu přístav, kde se na molech konají řemeslné trhy. Je to ideální místo pro koupi suvenýrů. Hned za hranicemi města se rozkládá hornatá deštná džungle národního parku Blue Mountains, Modré hory. Jsou skalnaté a zelené, ta modrá v názvu vznikla z oparu, který se nad horami vznáší, když se v létě vypařuje voda z listů vzácných eukalyptů. Stezky tu vedou rozeklanými pískovci, jsou tu dravé řeky, pohled na krajinu je nádherný.

Panenská džungle! Když ve vnitrozemí necháte dům bez údržby, brzy si ho vezme zpátky.

Když projedeme džunglí

Na pobřežní silnici není problém najít osamělou skalnatou zátoku, pokochat se pozoruhodnými skalními útvary a taky se tu vykoupat. Pokud jste ovšem vyznavači pohodlí a bílého písku pláží, zamíříte západním směrem k pobřežnímu městečku Ocho Rios, kde kolotá turistický ruch, nabízející veškeré požitky. Mezi skalami tam do moře vystupuje písečný půlměsíc. Bary a plážové chatky tu jsou nadosah a navíc tu můžete naskočit na loď a tradá na projížďku. Milovníci květin tu navštíví Coyaba River Garden, kde se z vůně květů točí hlava, kdo chce „dobrodrůžo“, vydá se ke kaskádovitým vodopádům Dunns River Falls, kde se může vykoupat pod sprchou křišťálové vody.

Městečko Montego Bay na severozápadním pobřeží má opravdu pěknou promenádu.

Kterou pláž vybrat?

Při jízdě po silnici na severním pobřeží uvidíte jen samý bílý písek, takže se určitě zdržíte na koupačku. Dojet byste však jistě měli do Montego Bay, přístavu na severovýchodním cípu ostrova, a projít si zdejší Staré město, kde na vás dýchnou britské koloniální časy. Odtud můžete zase do přírody, divoké vysočiny Cockpit Country, kde roste nefalšovaný deštný prales. Schválně, kdo uvidí první Amazoňana černého, kriticky ohroženého papouška? Na úplném západě si můžete odpočinout v Negrilu, oblasti s dlouhatánskými plážemi růžového písku. Místní lahůdky vám tu naservírují rovnou na pláži, a komu bude horko, může na procházku do zdejších mangovníkových lesů.

K půvabu Jamajky přispívá i to, že tu resorty nemají nikdy víc než pár pater.

Město piráta Morgana

Na konci protáhlého poloostrova proti hlavnímu městu Kingstonu leží zbytky bývalého metropole Jamajky, jež nesla hrdý název Port Royal (Královský přístav). Vznikl na počátku 16. století, sídlili tu angličtí guvernéři a jeho rozvoj byl tak překotný, že bylo čtvrtým největším městem Ameriky. Za své bohatství vděčilo obchodu s kdečím, často tu svoji kořist (rum, otroky, zlato, vzácné dřevo, aj.) zpeněžovali piráti, kteří okrádali španělské lodě a přepadali jejich města. A také tu utráceli své peníze, kvetl tady tudíž i hazard a prostituce. Takže i když tu rostly závratným tempem nádherné domy, byl Port Royal nazýván i hnusnou dírou a špinavým pelechem.
Své zisky tu zúročoval i pirát Henry Morgan, který ale nakupoval tabákové plantáže, takže dožil v blahobytu. Když město 7. června 1692 postihlo zemětřesení a většina se ho sesunula do moře, mnozí v tom viděli boží trest. Dnes tu najdete jen ruiny a zachovalou barokní pevnost.

Sůl karibského moře můžete ve většině hotelů smýt v průzračném bazénu.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
Štítky:

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden