Jan Hrušínský – Tři sestry ho seznámily s manželkou

Mladší Jan je dnes principál.

Plachý princ Jaroslav v pohádce Jak se budí princezny či Honza v Dívce na koštěti Jan Hrušínský ctí rodinnou tradici.

Potomek slavného hereckého rodu neměl cestičku zrovna vydlážděnou, jak by se na první pohled mohlo zdát. „Slovo protekce neznám,“ říká rezolutně syn herecké legendy Rudolfa Hrušínského (†73) a bratr Rudolfa Hrušínského mladšího (73). Narodil se do rodiny s dlouhou hereckou tradicí a nezpronevěřil se jí. Hrát začal už jako dítě a dnes vede úspěšné pražské Divadlo Na Jezerce.

Také vás může zajímat ...

„Táta říkal, co si myslí i v dobách, kdy se to nesmělo, a měl kvůli tomu velké problémy.

S tím já se nemohu vůbec srovnávat.

Jak nehrát ve filmu

Tátu soudruzi pronásledovali za jeho názory velmi tvrdě,“ vypráví herec, který nespravedlnost režimu poznal už jako dítě. Nevzali ho do Pionýra, což mu bylo líto. Spolužáci dostali červený šátek kolem krku a nanuka, malý Jan Hrušínský nic. Cítil smutek. Daleko kurióznější je další historka: V roce 1972 se s Janem počítalo do nového filmu, na Barrandově už mu dokonce ušili kostýmy.

„Pak si mě zavolali a dali mi podepsat papír, že se zříkám svého otce a budu točit pod jiným jménem,“ vzpomíná principál. „Odmítl jsem a dva roky jsem tam nesměl. Celé to byla snaha zlomit otce, který tím neskutečně trpěl.

Sedm let nesměl dělat vůbec nic, chtěli ho přinutit, aby odvolal svoje postoje z roku 1968.“ Rád si naopak přivolává vzpomínky na tátu stojícího na jevišti: „Když jsem seděl v hledišti Národního divadla a on vyšel na jeviště, všechno ztichlo a oči diváků se otočily směrem k němu.

Měl v sobě zvláštní charisma, uměl s ním dobře nakládat a byl tak dobrý herec, že na sebe strhnul pozornost, aniž by o ni usiloval nepoctivým způsobem. Divadlo bylo v tu chvíli jeho.

Jeho herectví je nenapodobitelné.“ Prvním Janovým působištěm se stalo Činoherní studio v Ústí nad Labem, zde se také seznámil s budoucí manželkou Miluší Šplechtovou (62).

Osudové Tři sestry

Zamilovali se do sebe coby Irina a baron Tuzenbach při zkoušení Čechovových Tří sester. Miluše si ovšem Honzu pamatuje už z konzervatoře, zejména ze školního plesu v Lucerně, kde ji požádal o tanec a potom, silně společensky unaven, padl k zemi. K jejich dalšímu setkání došlo zase až za dva roky.

„Přestože jsem už byla vdaná a měla dvouletého syna Nikolu, našemu vztahu nešlo zabránit,“ přiznává křehká blondýnka. „Na rozvod nevzpomínám moc ráda. Tehdy se u soudu vytahovalo všechno možné. Například proti mně použili i Honzova tatínka. Prý bude můj syn vyrůstat v rodině alkoholika pana Hrušínského, což byla drzá lež.“ Miluše a Jan měli svatbu 29. září 1984.

Milušin syn Nikola tehdy říkal Janovi jménem, později, když se narodily dcery Kristýna (33) a Bára (28), už mu říkal táto s tím, že má zkrátka táty dva.

Stále spolu

„Už od Tří sester spolu hrajeme rádi, ale častěji v divadle než ve filmu a televizi, tam jsme takových příležitostí měli málo,“ říká nynější ředitel Divadla Na Jezerce. Byl po mnoho let zaměstnancem v různých divadlech, přitom se chtěl postavit na vlastní nohy a navázat na násilně přerušenou rodinnou tradici.

Dědeček a pradědeček měli svoji soukromou divadelní společnost, ale v roce 1948 jim ji komunisté zakázali. Šťastnou shodou okolností právě v době, kdy založil Divadelní společnost Jana Hrušínského, v Praze 4 právě dokončovali rekonstrukci areálu Jezerka a vypsali výběrové řízení, které Jan vyhrál.

Lze říct, že manželé spolu tráví dvacet čtyři hodin denně, což psychologové nedoporučují, může se dostavit ponorková nemoc. A Jan se líbí ženám.

Jeho manželka je naštěstí tolerantní a rozumná žena, která dávno ví, co je v životě opravdu důležité.

Máš ho ráda?

Když vyšlo najevo, že Jan má něco s jakousi tajemnou slečnou, nějakou dobu trvalo, než mu bylo odpuštěno. Manželství se otřáslo v základech, ale vydrželo. „Umím dělat tlusté čáry,“ říká Miluše Šplechtová. „Musíte vědět, o co vám jde, zda vám ten člověk za to stojí. Řekla jsem si: Máš ho ráda? Máš. Chceš s ním být? Chceš. Nikdo nejsme dokonalý. Panebože, vždyť nevím, co se stane zítra!

Prostě jsem se rozhodla. A už o tom nemluvíme.“ V roce 2015 poučil Jana Hrušínského život o tom, že by měl zmírnit tempo. Na jevišti se mu udělalo špatně. Zůstal v nemocnici na podrobné vyšetření a tím si zachránil život: „Praskl mi žlučovod a všechno se mi lilo přes játra a ledviny do těla. Do toho se mi odtrhla úzká tepna, která vede k srdeční aortě, a praskla.“ Přidal se zápal plic.

„Doufám, že nezpychnu a nebudu se cítit znovu jako nesmrtelný,“ řekl k tomu Hrušínský.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama