Jan Kanyza – Prošedivělý elegán zraje jako víno

Dlouho nebylo o Janu Kanyzovi (69) pořádně slyšet, ovšem ve chvíli, kdy se objevil v Ordinaci v růžové zahradě 2, coby ředitel nemocnice Viktor Hofman, mnohé se změnilo. Charismatický herec se připomněl divákům a zejména u žen získal opět velkou oblibu.

Herectví není zdaleka tím jediným, co obohacuje všední život Jana Kanyzy. S plným nasazením a láskou se věnuje malířství, které je podle slov herce jeho obrovskou vášní. Své jedinečné obrazy vystavoval nejen u nás, ale také za velkou louží v USA, v Německu, Švédsku či Francii.

A právě poslední ze zmíněných zemí Kanyzu natolik okouzlila, že se rozhodl před pár lety, pořídit si na slunném jihu Francie sídlo v oblasti, kde se pěstuje dobré víno. Languedok, jak se jeho oblíbené místo jmenuje, navštěvuje už více než deset let a velmi rád tam maluje.

Na otázku, kterou ze svých profesí má charismatický muž nejraději odpovídá okamžitě, že se cítí být stejně hercem jako malířem. „Nelze dávat na misky vah a říct co v mém životě převažuje. Dělám obojí,“ vysvětluje s lehkostí a noblesou sobě vlastní. Nutno podotknout, že Jan Kanyza nepatří tak docela mezi typické ženské idoly.

Také vás může zajímat ...

Nebo tedy, abychom byli přesní, po většinu svého života za žádný sexy symbol považovaný nebyl. Ovšem přibývající roky, vrozený šarm, charisma a stříbro ve vlasech, mu dodaly zvláštní kouzlo.

A možná také jeho nezaměnitelný hlas, kterým k divákům často promlouvají nejznámější zahraniční herci, kteří nepochybně k idolům žen patří – George Clooney (56) nebo třeba Michele Placido (71).

9349-jan-kanyza

Všestranně nadaný muž

Smysl pro umění a krásu v sobě měl Jan Kanyza už jako malý chlapec. Narodil se 25. října roku 1947 v malém městečku Lipník nad Bečvou. Pro své rodiče byl takovým malým zázrakem, protože už ani nedoufali, že se třetího potomka někdy dočkají. Mamince bylo v době jeho narození přes 40 let a pomalu své naděje vzdávala. Herec měl ještě dva sourozence, bratra a sestru.

Svou starší sestru však nikdy nepoznal, zemřela totiž v pouhých osmi letech ještě ve válečném období. Bratr je o šest let starší. V době, kdy děti obvykle pobíhají bezstarostně venku a užívají si volnosti, objevil malý Honzík kouzlo hudby a zcela propadl hudebním nástrojům. Zajímal se o klavír, klarinet a dokonce i o saxofon.

Díky své lásce k umění mohl později na střední škole vystupovat ve studentském kabaretu. Zhruba někdy v období dospívání se u talentovaného chlapce objevil další ze skrytých talentů – malování. Věnoval se zejména krajinkám. Po střední škole pak přišlo těžké rozhodování, čím chce vlastně být. Na výběr měl hned z několika možností. Rozhodování to ale nebylo jednoduché.

V té době došel Kanyza k závěru, že v jeho srdci více převažuje divadlo, a tak nastoupil na DAMU, kterou také úspěšně vystudoval.

Hospoda_01

Volná noha mu vyhovuje

První smělé herecké krůčky si Kanyza odbyl v roce 1966, kdy se poprvé objevil na plátnech kin. Tehdy dostal malou roličku chlapce v partě, ve filmu Malé letní blues. S přibývajícími roky filmových i televizních příležitostí přibývalo. Diváci jej mohli vidět třeba také ve filmu Utrpení mladého Boháčka.

Zkraje nového roku 1970 nastoupil do divadla Na zábradlí, kde strávil sedm dlouhých let, na které rád vzpomíná. Časem ovšem usoudil, že potřebuje jakousi uměleckou svobodu, a proto se rozhodl ze stálého angažmá odejít a pracovat, jak se říká, na volné noze. Jan Kanyza se, na rozdíl od jiných svých kolegů, nikdy nebál vstoupit do světa komerčních seriálů. Natočil jich celou řadu.

Od těch starších jako byly Hříchy pátera Knoxe nebo Hříchy pro diváky detektivech, přes ty novější. Řeč je třeba o dnes již kultovním úsměvném seriálu Hospoda, kde hrál JUDr. Zatloukala až třeba po nekonečnou Ordinaci v růžové zahradě 2. Postava ředitele kamenické nemocnice mu sedla doslova jako ulitá a přinesla mu do života jakousi novou vlnu slávy.

Sám Kanyza byl z role nadšený, říkal, že se mu na Hofmanovi líbí jeho nejednoznačnost. Na jednu stranu jde o zákeřného všeho schopného obchodníka a na tu druhou milujícího dědečka a partnera. Nyní se Kanyza již v Ordinaci neobjevuje, divačky ovšem volají po jeho návratu. Byl pro ně příjemným zpestřením.

Jednohlasně se totiž shodují v tom, že mu přibývající roky a stříbro ve vlasech přidalo na kráse.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...