Jan Kanyza – Životní lásku potkal na večírku homosexuálů

Poprvé se před kamery postavil díky filmu Malé letní blues

Jeho osudovou ženou je Žofie. Manželé tvrdí, že vyznávají jiné hodnoty než hromadění věcí a peněz. Třeba radost z práce, která má smysl.

Na svět přišel dva roky po válce, mamince bylo čtyřicet, tatínkovi čtyřicet jedna. „O dětech starších rodičů se říká, že jsou buď geniální, anebo debilové. Já to střídám, aby se to nemuselo příliš zkoumat,“ s nadsázkou tvrdí charismatický Jan Kanyza (72). Talentů měl na rozdávání, vedle hereckého i malířský.

Také vás může zajímat ...

„S divadlem jsme začali na střední škole ve studentském kabaretu a také jsem už tehdy měl kamarády, se kterými jsem maloval. Krajinařili jsme v okolí Olomouce a bylo to úžasné. Nádherné! Pak jsem se rozhodoval, jestli hrát, nebo malovat, a tehdy převládla touha po veřejné exhibici,“ vypráví herec. Na DAMU se dostal napoprvé, což ho definitivně zbavilo mučivé trýzně rozhodování.

Do roku 1977 byl pak v angažmá v Divadle Na zábradlí, pak se rozhodl pro „volnou nohu“, o čemž říká: „Vyhověli mi rádi. Hubu jsem měl vždycky nevymáchanou a táhlo se se mnou, že jsem průserář. Rád na tu dobu nevzpomínám.“ Proč nesměl v letech 1973 až 1976 na filmování ani pomyslet, ochotně vysvětluje: „Během natáčení filmu Sokolovo v Rusku jsem se nedal okrást sovětskou servírkou a nevybíravě jsem jí vynadal, což šlo až na ambasádu v Moskvě a na ministerstvo kultury.“

Potkala je láska

Jak se seznámil s životní láskou Žofií, to je příběh jak z humoristického románu. „Bylo to prvního května a nebylo to v průvodu,“ vzpomíná Žofie Kanyzová (70). „On hrál v Divadle Na zábradlí, já ještě studovala – a potkali jsme se na večírku homosexuálů v Rubínu. V první moment jsem si řekla: Jé, on taky?“ Ale protože on nikoli, známost se mohla rozvinout. „A jak jsme se dali dohromady?

Prostě nás potkala láska. Když jsme se prvně uviděli, podlomila se nám kolena a bylo vše jasné. I kdyby řekl, že je švec, bylo by mi to fuk. Při takové lásce z nebe člověk dovede ledacos tolerovat, zůstat spolu v dobrém i zlém. Vzali jsme se po dvaadvaceti letech ještě jednou, v kostele,“ říká Kanyzova žena.

„Když si mě bral, řekl, že je jako vlk a ten má jen jednu partnerku pro život,“ usmívá se Žofie. Sem tam prý na sebe žárlili. Když jeden přišel domů později, než velí dobrý mrav, druhý seděl a čekal na něho. „My se i po těch letech domů těšíme,“ vypráví majitelka nakladatelství Krásná paní. „Muž má náturu, že dřív vyletí, drobná Itálie bývala, obvykle kvůli kompetencím.

Létaly i talíře, ale to postupně mizí. Dnes raději každý někam zalezeme. A velím já.“ Malování si Jan Kanyza ponechal jako koníčka, pronajal si malý ateliér ve francouzském Languedocu.

„Francie mě vrátila k malování,“ svěřuje se známý herec.

Sedím a maluju

„Před lety jsem nebyl v dobré psychické kondici a právě tehdy se mi naskytla možnost pronájmu ateliéru. Tam jsem najednou zjistil, že sedím u štaflí a maluju.“ Francouzsky se domluví, ale vyskakovat si prý nemůže. Říká, že ten jazyk se naučil hlavně díky báječné paní profesorce. „Tenkrát se říkalo, že pesimisté se učí rusky a optimisté anglicky.

Já se neučil ani jedno.“ Obrazy vystavoval také v USA, v Německu, ve Francii nebo ve Švédsku. Rovněž ilustruje knihy pro děti. Velmi často se věnuje dabingu. K nejznámějším zahraničním hercům, kterým propůjčil hlas, patří George Clooney (59) a Michele Placido (74). Účinkoval v bezpočtu filmů, televizních inscenací a seriálů, zazářil například v seriálu Expozitura či kultovním sitcomu Hospoda, kde okouzlil diváky v roli nejvzdělanějšího štamgasta, právníka Zatloukala.

V hospodě se vyřeší vše

„Když mi řekli, že to bude točit režisér Jaroslav Dudek, byl jsem rozhodnut,“ říká. „Navíc jsem zjistil, že další role budou hrát kolegové, se kterými si rozumím i lidsky, takže nebylo co řešit. A jestli mi nevadí bulvární námět? Proč bulvární, proboha? Naopak. Hospoda je prostředí našemu národu velmi blízké a typické. Tam se vyřeší všechno.

Od vadného vodovodního potrubí přes politiku a sport až po záchranu lidstva,“ vzpomíná na natáčení Hospody.

Dodává, že Hospodu považoval za instruktážní hraný dokument pro manželky, přítelkyně, milenky či tchyně, aby se nás pořád nevyptávaly, co v té hospodě dělají a o čem se baví.

Manželé Kanyzovi bydlí v Praze na Starém Městě a jezdí na chalupu do Podkrkonoší. Jejich dcera se jmenuje Bára (38) a provdala se do USA. Vzala si příslušníka americké námořní pěchoty, s nímž se seznámila v Praze. Svatbu měli v katedrále sv. Víta.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...