Jan Saudek začal milostný vztah s mladou dívkou a zjistil, že je to jeho dcera!

První rozvod na začátku 70. let mu přivodil těžké deprese!

Fotograf Jan Saudek (85) je opravdu žijící legendou a jedním z posledních skutečných českých bohémů. I ve vysokém věku dál plodí děti, kterých má už celkem třináct! Tedy alespoň oficiálně.

V květnu roku 1935 přišla v Praze v rodině bankovního úředníka na svět dvojčata, kluci. Jako první se narodil Karel (+80), druhý pak Jan (85). Oba se výrazně prosadili v uměleckém světě, i když Jan s nadsázkou říkával, že kvůli pořadí, v jakém spatřili světlo světa, je on prý předurčen být celý život číslem dvě.

Také vás může zajímat ...
Sára Saudková byla významnou kapitolou jeho pohnutého života.

Viděl tisíce nahých žen

Poté, co Jan vystudoval grafickou školu, nastoupil počátkem 50. let do tiskáren jako produkční fotograf. Své osobité výtvarné vidění světa uplatňoval i v soukromých kresbách. Jakmile dostal svůj první fotoaparát, věnoval se i tomu, co ho nejvíc proslavilo, tedy pořizování originálních a osobitých snímků. Koncem 60.

let pobýval ve Spojených státech, tam měl i svoji první velkou vlastní výstavu. Věhlas Jana Saudka byl stále větší, vystavoval fotografie i v Paříži, začal vydávat monografie. Na začátku 90. let byl dokonce oceněn francouzským Řádem umění a literatury. Je asi jen málo lidí, kteří by tohoto svérázného a geniálního tvůrce neznali.

A není to jenom jeho dílo, točící se z výrazné části kolem žen a tajemství jejich těla, co budí mezi lidmi velké pozdvižení. Pikantní a zajímavý je i jeho osobní život, ve kterém před jeho objektivem i jeho postelí prošly tisíce žen. S některými z nich se oženil, s některými měl děti.

Ve svém životopise má dokonce i tak skandální zápis, jakým je incest: kdysi udržoval sexuální poměr s vlastní dcerou!

Sára upřednostnila syna Samuela.

Slavná fotografie je výmluvná

V jednom rozhovoru Jan prozradil, že první erotický zážitek měl v patnácti letech. Nebylo to ale ještě „natvrdo“, panicem přestal být až v osmnácti. Do prvního manželství pak vstoupil ve čtyřiadvaceti letech. S manželkou Marií měl dva syny – prvním z nich byl Samuel (57), který o mnoho roků později dramaticky zasáhl do otcova života.

Jan se rozvedl v roce 1970 a konec vztahu mu přinesl těžké deprese. Partnerky pak střídal v rychlém tempu a s některými z nich měl i děti. V roce 1987 došlo k onomu skandálu, zmíněnému výše. Když se seznámil s Karolínou a navázal s ní vztah, netušil, že se jedná o jeho vlastní dceru. Od dětství se s ní totiž nesetkal, takže ji nepoznal.

To, k čemu došlo, přiznal veřejně až později v jedné knize. Dcera přitom už sama měla malého syna. S tímhle životním průšvihem se vyrovnávala hodně těžko, měla pak problémy s alkoholem a drogami.

Z této doby pochází i slavná společná fotka Jana a Karolíny s nic neskrývajícím názvem „Incest“.

Slavná fotka Incest.

Byl u porodu svého vnuka!

Samostatnou kapitolu v životě velkého umělce tvořil jeho vztah se Sárou Saudkovou (53). Svobodomyslná mladá dívka vstoupila do jeho života cíleně a plánovaně. Zaujaly jí jeho fotografie a přála si setkat se s ním. Později své seznámení s Janem komentovala: „Byl uhranutý tím, jaká jsem, krásná a schopná, tedy aspoň to tvrdil.

Byl obklopen ženskými, ale nikdo se o něj nestaral a ve svých věcech měl úžasný binec.“ Považovala za samozřejmé, že se stala jednou z jeho nahých modelek, ale postupně se její role v Janově životě stávala stále důležitější. Organizovala mu práci, sháněla nové dívky a sama se od něho také učila tajemství fotografického řemesla. Problém nastal ve chvíli, kdy se Sára toužila usadit.

Intuitivně chápala, že s Janem by se asi klidný rodinný život nekonal. Vhodného partnera našla v umělcově blízkosti: dala se dohromady s jeho synem Samuelem! Brzy s ním i otěhotněla, ale přátelský vztah dál udržovala i s Janem. Ten dokonce nahradil svého syna u porodu Sářina druhého dítěte! Rozkol mezi dvojicí nastal až v době uvedení filmu Fotograf, který čerpal z Janova života.

Ačkoliv tam Sára nebyla přímo jmenována, bylo jasné, že se jedná o ni – a nebyla tam vylíčena zrovna v pěkném světle.

Zvažovala dokonce žalobu za to, že ve snímku byla popsána jako chamtivá zlatokopka.

O jeho životě je film Fotograf.

Čekal děti se dvěma ženami najednou!

Pokud by se někdo domníval, že na stará kolena se Jan vzdá svého bohémského přístupu k životu a vztahu k ženám, spletl by se. O 45 let mladší novinářka a fotografka Pavlína Hodková (39) se stala nejprve jeho přítelkyní. Začalo to tím, že ho požádala o rozhovor. „Tenkrát jsem ho brala jako objekt novinářského zájmu, ale nakonec z toho vznikla velká láska,“ konstatovala.

Pokud si ale myslela, že Jan bude už opravdu patřit pouze jí, brzy zjistila, že to není pravda. To zjištění bylo dost trpké, protože v době, kdy s fotografem čekala dítě, vyšlo najevo, že současně s Janem otěhotněla i jiná žena. „Zkrátka ta dáma ho poprosila, že už jí je pětatřicet a že by chtěla Janovo dítě. Myslím, že ošolíchala jeho mužské ego; a ono to vyšlo.

On tvrdí, že na druhé setkání,“ popsala Pavla v jednom rozhovoru. Jan se ale stal nejen otcem jejího dítěte (a nezůstalo jen u jednoho), ale také manželem. Po devíti letech si ji vzal na exotickém místě: v čínské Šanghaji. Paradoxní je, že Jan má dokonce i pravnuka, který je starší než jeho poslední dítě!

Své velmi pozdní otcovství komentoval svérázně: „Kdybych mé dámě neudělal dítě, tak mě opustí. Vůbec nejlepší způsob, jak se seznámit s dívkou, je udělat jí dítě.

Vřele doporučuji!“

Dcera Marie kdysi skončila i na drogách.

Překonal i Chaplina!

Stárnout prostě Jan Saudek odmítá. Skromně přitom říká: „Na mém životě ale není vůbec nic zajímavého. Už léta můžu jezdit zadarmo, takže vlezu do tramvaje a nějaká paní se ptá: Mistře, co je nového? A já: Mám tříletou dceru a ta má šedesátiletou sestru.“ Co se dětí týká, překonal i Charlese Chaplina (+88), který měl posledního potomka, když mu bylo sedmdesát tři let.

Na jeho věku vadí Janovi prý jen to, že se nesmí podívat do zrcadla. Ví samozřejmě, že věčně tu nebude. Řekl: „Nechtěl bych být na obtíž třeba ve 105 letech.

Chci, až budu odcházet, říct, že to bylo dobrý, že ten život stál za to!“

Dnes žije Jan s Pavlínou a má s ní malé děti!

Jeho bratr prožil posledních devět let v kómatu!

Smutný konec života měl Janův bratr Karel, známý spíše pod jménem Kája Saudek. Geniální kreslíř, který by se v Americe stal určitě králem komiksové tvorby, žil na rozdíl od svého bohémského bratra klidnějším rodinným životem. V roce 2006 došlo k tragické příhodě, kdy se Kája dusil jídlem a upadl do kómatu. Z toho už se nikdy nevzpamatoval. Zemřel po několika letech ve vegetativním stavu.

„„Pro mě byl bratr mrtvej už 9 let. Ale stejně je dnešní den obrovsky černej.

Umřel jsem i já,“ prohlásil Jan.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...