Jan Skopeček – Mistr malých rolí s nosem Cyrana z Bergeracu

V koncentračním táboře se bavil s Ondřejem Sekorou (†67) donekonečna o jídle. Co všechno si uvaří, až to peklo přejde. Jeho životní krédo nejspíš proto znělo: Vesele za všech okolností!

Na slavného otce Potůčka ze seriálu Tři chlapi v chalupě se v závěru jeho života všichni vykašlali. „Až umřu, ani pes po mně neštěkne,“ prohlásil smutně necelý rok před svou smrtí.

Také vás může zajímat ...

V Domě pro seniory začal bydlet nedobrovolně, když zemřela jeho manželka Věra Tichánková (†93). Jejich dcera Marie totiž usoudila, že otec nemůže žít sám…

Plachý introvert

Jan Skopeček vyrůstal v Litoměřicích, kde jeho otec, živnostník, podnikal. Na otcovo přání šel studovat obchodní školu, ale od dětství ho lákalo divadlo a fascinovaly ho cirkusy. Pro profesionální hereckou dráhu se rozhodl z překvapivého důvodu. „Šel jsem k divadlu proto, že jsem byl strašně plachý člověk.

Hrozně jsem se styděl lidí. Okouzlilo mě, že si herci lepily vousy a nosy a paruky. A to mně hrozně lákalo, že jsem se mohl za něco schovat,“ vzpomínal. V roce 1939 si ale Skopečkova maminka jakožto Židovka musela našít Davidovu žlutou hvězdu. Dva roky poté přišlo Janovi povolání do koncentračního tábora v Osterode.

„Měl jsem příšernou horečku. Ležel jsem tam a najednou vidím, že se zvedl člověk. Říkám si, ježíšmarjá, to je Kristián. Oldřich Nový (†83) ke mně přišel, dal mi nějaké prášky, zabalil mě do své deky. A myslím, že mi zachránil život,“ popisoval Skopeček, kterému za války zmizelo 15 příbuzných.

V koncentračním táboře byl jedním z nejmladších. Vzpomínal na extrémně těžkou práci, velký hlad a také na to, jak se spoluvězněm Ondřejem Sekorou mluvili dokola o receptech. O tom, co si uvaří, až peklo skončí. Životní krédo Jana Skopečka nejspíš právě proto znělo: Vesele za všech okolností!

Stvořen pro komedii

Po osvobození vystřídal Skopeček několik angažmá. Nikdy nehrál ale role milovníků, od mládí dostával úlohy se sklonem ke komice a velmi bohaté uplatnění našel v klasice, jako Naši furianti, Fidlovačka, Hrátky s čertem, Veselé paničky windsorské, Sen noci svatojánské a Sluha dvou pánů.

A mnohem později i přes vysoký věk udivoval svou vitalitou. Na filmovém plátně a televizní obrazovce se objevoval pravidelně od 50. let, nikdy ale nedostal větší hereckou příležitost.

Jeho největší rolí byl Václav Potůček v komediích Tři chlapi v chalupě a Tři chlapi na cestách. Z dalších komedií zmiňme Partu Hic, Marečku, podejte mi pero a Zítra to roztočíme, drahoušku! Velmi často se objevoval v pohádkách v rolích komorníků a sluhů.

Žena jeho života

Jan Skopeček byl od roku 1949 ženatý s herečkou Věrou Tichánkovou (†93). Jejich překrásný vztah jim všichni záviděli. Ve vzájemné úctě a oddanosti setrvali šedesát šest let. Potkali se po válce v jihlavském Horáckém divadle. Jan pozval svoji budoucí ženu na první rande do cirkusu.

„Během programu přišla bouřka. Stanem to tak házelo, že jsme se báli a tiskli se k sobě. Tak to vzniklo,“ vzpomínala Tichánková. Spolu posléze odešli do Prahy, kde se jejich osudem stalo dnešní Divadlo pod Palmovkou.

I Věra Tichánková byla za války vězněna, ovšem z jiných důvodů. Ocitla se ve vězení kvůli tomu, že opatřovala potravinové lístky osobám v ilegalitě. Když válka skončila, táhlo ji to k divadlu, zakotvila v jihlavském Horáckém divadle a tady už zasáhl osud.

My dva a divadlo!

Často žertem Tichánková se Skopečkem říkali, že nejsou v manželství dva, ale tři. Třetí člen jejich svazku je divadlo. Byly doby, kdy prý doma o ničem jiném nemluvili. I dcera Marie (66) si občas posteskla, že lásku svých rodičů k divadlu tak trochu odnesla. Jak sebekriticky podotkl její otec, s manželkou neměli čas věnovat jí tolik péče jako jiní rodiče.

Už jim to prý ale odpustila. Dcera se dala úplně jinou cestou. Vdala se do Francie a pracuje s počítači. Díky ní se stal Jan Skopeček už i pradědečkem. Pár si žil idylicky a bez skandálů až do pozdního věku Věry Tichánkové, která si i na sklonku života pochvalovala některé společné rituály, například dopolední a odpolední vaření kávy a venčení pejska.

Žertem kritizovala manžela za to, že je šetřílek, na což on reagoval sdělením, že vést účetnictví prostě musí, protože nebýt jeho, tak ona ani neví, že jí přišly peníze. Když už trpěla vážnými zdravotními problémy, manžel ji v nemocnici denně navštěvoval. Do hereckého nebe se odebrala v třiadevadesáti letech.

„Strašně se mi po ní stýská,“ vyslovil se Skopeček krátce po manželčině odchodu. I když už velmi špatně viděl, přesto stále hrál. Neodpíral si sklenku vína anebo dvě. „Vzdávat se? To v žádném případě,“ říkal furiantsky. Role „dědků“ si užil třeba i ve filmové sérii Kameňáků. V roce 2017 získal od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy.

Sestřičky ho milovaly

Po smrti ženy zhodnotila dcera ve Francii, že se herec nedokáže o sebe postarat a přesunula jej do domova pro seniory, kde prý trpěl jak zvíře. Dcera za ním nejezdila téměř vůbec, občas se objevil synovec a někdy jeho kamarád Ladislav Trojan (87), kterému hrál Skopeček ve Třech chlapech v chalupě otce.

Rok před smrtí ho museli přestěhovat na LDN. Ještě před rokem herci fungoval mobil a rád by si býval povídal, ale neměl s kým. „Nikdo mi nevolá! Všichni se na mě vykašlali, tak co s telefonem?“ stěžoval si. Už ho také přestalo bavit celé dny čekat, jestli mu náhodou nezavolá dcera z Francie. „Ta se mu opravdu povedla! Tak šťastný jsem za své syny.

Vždyť ona ho navštíví tak jednou za rok, a kdoví jestli,“ prozradil Trojan. Samota trýznila Skopečka v posledních chvílích jeho života ze všeho nejvíc, byl nesmírně rád, když za ním přišla na pokoj aspoň sestřička.

„Nikdy nás nezapomněl plácnout po zadku, byl to moc roztomilý pán,“ prozradila jedna z nich novinářům. Koncem července letošního roku zemřel Jan Skopeček v pražské Nemocnici Na Bulovce. V září by mu bylo 95 let.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...