Jana Brejchová – Česká Bardotka začínala jako písařka

Královna českého filmu a také česká Bardotka. Tak se právem říkávalo Janě Brejchové, jedné z našich nejkrásnějších hereček všech dob. Její dětství bylo všelijaké – měla pět sourozenců, starala se o ně, rodiče se rozcházeli. Vařila, uklízela, psala s ostatními úkoly. Peněz se nedostávalo, a tak musela jít už ve čtrnácti pracovat do Laktosu. Přihlásila se na inzerát: Hledá se písařka.

Neuměla psát na stroji, což se ukázalo hned při úvodním diktátu, kdy nemohla najít písmeno H. Přesto ji přijali, díky pověstné píli se vypracovala na sekretářku hlavního ředitele.

Také vás může zajímat ...

Ale pak už natáčela filmy, což se nedalo skloubit s civilním povoláním.

Vyhodila ji z domu

V době, kdy točila Vlčí jámu, byla ubytovaná v hotelu Meteor v Hybernské ulici. Když se pak pokusila vrátit domů, neměla kam. Bratr Jára jí na matčin pokyn přinesl před dům papundeklový kufr se slovy: „Máma vzkazuje, že když jsi odešla, už se nemáš vracet.“ Na festivalu v Benátkách se jí novináři ptali, kolik má pokojů a jakými květinami si ráda zdobí byt.

Přitom bydlela v podnájmu, v neuvěřitelné díře, a její budoucí manžel Miloš Forman (†86) v jiném ošklivém pokojíku, kde směl přijímat návštěvy do osmnácti hodin. Ti dva se seznámili při natáčení snímku Štěňata. Vzali se, když Jana dosáhla plnoletosti. Manželství vydrželo tři roky neboli do doby, kdy Jana přestala tolerovat Formanovy zálety.

Ze msty se hned provdala za východoněmeckého herce Ulricha Theina (†64), ale i tento vztah se rozpadl, protože ze msty se, jak sama smutně podotkla, nikdy nic dělat nemá. Brodského poprvé potkala, když jí bylo osmnáct – při natáčení filmu Touha. Tenkrát si ho prý sotva všimla. K bližšímu seznámení došlo náhodou.

Přišla do filmového klubu na projekci, která se však neuskutečnila, a přišel tam Vlastimil Brodský (†81). Nabídl Janě, aby se šla podívat do vinohradského divadla na Válku s mloky, čímž ji tak trochu vykolejil, protože se jí v té divadelní hře nesmírně líbil. Brodský často žertoval, že „Brejšku“ uhnal na mloky. Brali se v roce 1964. Mohlo to vůbec dopadnout dobře?

Manželství filmových hvězd nemělo nadějné vyhlídky. Oba byli nadměrně pracovně vytížení a obdivovaní zástupy ctitelů.

Často spolu i pracovali, natočili spolu snímky Ženu ani květinou neuhodíš, Ďábelské líbánky, Noc na Karlštejně, Arabela a Hodíme se k sobě, miláčku?

Lásko má, já stůňu

Pamětníci vzpomínají, že Jana v té době na „Bróďu“ pekelně žárlila, podezírala ho z nevěry. On se proto v průběhu natáčení raději zdržoval poblíž hereckého kolegy Josefa Bláhy (†70), s manželkou příliš nemluvil, asi se bál, aby nevyprovokoval nějakou scénu. V roce 1968 se narodila vymodlená dcera Tereza (50), a tady udělala její matka osudovou chybu.

Trpěla úzkostmi, že se dítěti něco stane, šedesátkrát denně telefonovala dětské lékařce. K miminku nikoho nepouštěla i Brodský se směl přiblížit jen v roušce. Nakonec si řekla, že péči o dítě nezvládá, a přenechala Terezu sestře Blance (†73). Tereza žila u tety Blanky do svých šesti let a považovala ji za matku.

Vlastní mámě pak nikdy nepřestala vyčítat, že ji odložila, jejich vztah to narušilo.

Choval se jako gentleman

Z velké lásky se zrodilo ještě větší trápení. Společné dceři Tereze bylo dvanáct, když se její matka zamilovala do Jaromíra Hanzlíka (70). Ten se do největší sexbomby českého filmu zahleděl bez ohledu na to, že s „Bróďou“ sdílel šatnu. Hanzlík se téměř nastěhoval Brodským do bytu. Trávil u nich večery, během nichž byl Brodský vedlejší postavou.

„Bróďa“ se zprvu choval jako gentleman, věřil, že je Janino pobláznění přechodné. Když zjistil, že jeho žena Hanzlíka miluje čím dál víc, rozhodl se situaci řešit. „Rozešli jsme se po vzájemné dohodě. Oba jsme pochopili, že ona mě nemůže vystát,“ konstatoval. Z rozchodu s životní láskou se nevzpamatoval. Rozvedli se v roce 1980, v době, kdy Brodský oficiálně odcházel do penze.

Hrát nepřestal, začaly ho však trápit deprese. Manželčin odchod nesl těžce. Sedával s milovaným jezevčíkem Hugem v náručí na zahradě chalupy a říkával: „Myslím, že člověk si má z věcí, na které je krátký, dělat srandu. To je jediná obrana.“ Deprese vyvrcholily v roce 2002, kdy spáchal sebevraždu.

Jana Brejchová zase s léty zjistila, že soužití s Hanzlíkem nebylo tak docela růžové, dost ji komandoval.

Vdala se pak ještě za Jiřího Zahajského (†68), který byl opakem dominantního Hanzlíka.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...