Jana Drbohlavová – Učitelka s králičím chrupem

Jana Drbohlavová.

Jejím životem byla divadelní prkna, televizní kamery a dabing. K stáru, když nemohla chodit a tedy ani hrát, ji to na světě nebavilo.

Pro jaké povolání se asi tak mohla rozhodnout nápadně hezká dívka, dcera jednoho ze zakladatelů divadelní fotografie Karla Drbohlava (†62)? Nejdřív vystudovala Střední průmyslovou školu grafickou v Hellichově ulici v Praze, obor fotografie, potom DAMU, kde zažila legendárního profesora Miloše Nedbala (†76) a jejími spolužáky byli kupříkladu Josef Abrhám (80), Petr Čepek (†54) a Ladislav Mrkvička (81).

Také vás může zajímat ...

Již za studií se jí poštěstilo hrát na jevišti Národního divadla, jejím osudem se však stala Městská divadla pražská. V tomto angažmá zůstala desítky let a ztvárnila zde role v pestré řadě titulů.

Mezi její významné divadelní úlohy patří sestra Duckettová v Hlavě XXII, Kitty Verdunová v Charleyově tetě či hlavní hrdinka rozverné milostné veselohry Prolhaná Kitty.

Hlodejte si!

Ale ani kamery se jí nevyhýbaly, hrála v televizních inscenacích a seriálech, viděli jsme ji třeba v seriálech Arabela, Hříšní lidé Města pražského, My všichni školou povinní, Chlapci a chlapi, Vyprávěj. Ve své nejznámější roli, tedy jako paní učitelka Pešková v Dívce na koštěti, příliš půvabná nebyla, to ostatně ani nebylo možné.

Scénář jí přisoudil hlodavý chrup, který jí přičarovala mladá kouzelnice Saxana v podání Petry Černocké (70). „Hlodejte si,“ radili jí tehdy filmoví kolegové ze školy a vyděšená učitelka poslechla. „Natáčení bylo moc příjemné, ale ty zuby mě pak už trochu štvaly,“ vzpomínala Jana Drbohlavová.

„Možná mi ta učitelka zastínila všechny ostatní role, ale doteď mě strašně těší, že se film lidem tak líbí.

Dívá se na něj další generace a diváci se pořád baví,“ spokojeně poznamenala.

Životní láska

Ne každý ví, že byla vynikající dabingovou hvězdou, jejím hlasem promlouvá indiánka Nšo-či z filmů o Vinnetouovi či profesorka McGonnagalová, vyučující na kouzelnické škole, kterou navštěvoval čarodějnický učeň Harry Potter. V roce 2007 získala tato herečka Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.

V roce 1970 se Jana Drbohlavová provdala na Staroměstské radnici za kolegu Ladislava Županiče (77). „Když jsem si s Janou začal, byl jsem ještě s první manželkou Helenkou. Po roce jsem se ale rozvedl a vzal si Janu,“ přiznal se čilý herec. Za svědky jim šli herec Eduard Cupák (†64) se svým celoživotním partnerem, dělníkem z ČKD Václavem Květem (†81).

Na svatbu má Županič krásné vzpomínky, byla prý opravdu veselá. Na náměstí se strhla mela, objevilo se velké množství gratulantů-komediantů. „Přišla Stella Zázvorková, Pepíček Bek v divadelním kostýmu a další a další. Jeden pán nám tam recitoval bengálského básníka Rabíndranátha Thákura, který propagoval nezávislost Indie.

Z toho humbuku kolem tak znervózněl, že mu nešlo přednést ani jednu větu,“ smál se herec. Když pak Jana hrála zubatou učitelku v Dívce na koštěti, čekala miminko, syna Jana, budoucího historika. „Tu roli vlastně hráli dva, Jana byla v tu dobu těhotná s naším synem Honzou, úplně na obrazovce září,“ konstatoval Ladislav Županič. Manželství vydrželo jen pět let.

Zatímco Županič se poté oženil potřetí s kostymérkou Hanou, Jana se už nikdy nevdala.

Bolel každý krok

Po listopadové revoluci rolí ubývalo, přitom Jana Drbohlavová pro divadlo a kamery žila. Přidaly se zdravotní problémy, které jí postupem času znemožnily i věnovat se tolik milovanému dabingu. Život jí ztrpčovaly potíže s kyčlemi, každý krok ji bolel. Ocitla se v domově důchodců, kde podle okolí působila velice smutně. „Dívá se na televizi, čte si, ale lidí se docela straní.

S nikým tu, až na pár výjimek, moc nekomunikuje, spíš je samotářská,“ říkaly o herečce pečovatelky.

Žal nad tím, že už nemůže pracovat, ji dohnal až do bohnické léčebny, kde se několik týdnů léčila ze závislosti na alkoholu. Následkem mozkové mrtvice chodila čím dál hůř, v létě 2019 se přestala hýbat úplně. Na podzim téhož roku odešla do hereckého nebe. „Zemřela milosrdně ve spánku,“ podotkl Ladislav Županič. Herečku posledních několik let nebavilo žít.

Nás ale napořád budou bavit její filmy a zejména komické role, ve kterých zářila.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...