Jana Preissová se vdávala ještě jako studentka a s manželem byli velice chudí!

Mohla si zahrát Popelku, ale v té době už čekala prvního syna.

Oblíbená herečka Jana Preissová (72) měla v životě celkem štěstí: na role i na partnera. Překonala ve vztahu i velkou krizi, dnes už jí ale bohužel vídáme hrát jen výjimečně.

Narodila se v Plzni, ale vyrůstala v Rokycanech. Ačkoliv rodiče nebyli „z oboru“, měli rádi ochotnické divadlo a také vystupovali na estrádách. Janě Preissové (72) se to líbilo, ale v dětství snila o něčem úplně jiném: chtěla být letuškou- Kvůli tomu dokonce začala studovat jazyky. Později ale zjistila, že se létání vlastně bojí.

Také vás může zajímat ...

Šla na gymnázium a po něm měla v plánu studovat medicínu nebo archeologii. Na DAMU se přihlásila spíš pod nátlakem okolí a po přemlouvání. Vyšlo to.

Po přijetí ale moc velkou radost neměla – nedovedla si představit, jak se jako slečna z malého města v Praze povede.

S manželem moc hrát nechtěla, ale slušelo jim to!

Po svatbě jedli jenom špagety!

Ještě během studia potkala osudového muže svého života, Viktora Preisse (73). Tehdy se jmenovala Jana Drchalová – pod tímto jménem si zahrála i ve slavném filmu Rozmarné léto. Vzali se dříve, než Jana dostudovala. Byla to malá, skromná studentská svatba a manželství začínali jako hodně chudý pár. Měli jen pár korun, dva hrnky, dva talíře a hlavním jídlem byly vždy špagety.

Před kamerou jim to společně slušelo, ale Janě se nikdy moc nelíbilo hrát s manželem dohromady, protože to brala jako zásah do soukromí. Viktor Janu hodně ovlivnil a změnil. „Objevila jsem v sobě jakousi novou sílu, sebevědomí a pocit odpovědnosti nejen za sebe, ale i za toho druhého,“ konstatovala. Dvojice spolu měla dva syny, přičemž oba nepřímo zasáhli do maminčiny filmografie.

Když byla totiž Jana v jiném stavu s prvním z nich, Martinem (47), musela odmítnout hlavní roli ve filmu Tři oříšky pro Popelku. Tu pak získala Libuše Šafránková (67). Druhého Jana zase čekala ve chvíli, kdy se natáčel televizní snímek Jak dostat tatínka do polepšovny. Tady už jí ale nemohl nikdo nahradit, protože šlo o pokračování předchozího příběhu.

V Prachovských skalách tak Jana Preissová hrála v jiném stavu.

V rol,i, která jí přinesla snad největší slávu.

Problémy s manželem i se synem

Krizím se vyhne málokterá manželská dvojice a ani Viktor s Janou nebyli výjimkou. V 80. letech byl Viktor nevěrný a nezůstalo to bez následků. Narodila se mu nemanželská dcera. Snažil se prý nejprve celou záležitost utajit, později se ale doma přiznal. Síla vztahu se ukázala být dostatečně velká, aby se přes tento skandál oba manželé přenesli.

Na otázku, čím to, že jejich vzájemné pouto je tak pevné, Jana odpověděla: „Základem je, aby vztah oba partnery bavil.“ A dodala, že ten kluk, kterého kdysi potkala před školou, se přece nemohl nikam ztratit; stejně tak jako v ní rovněž zůstal kus oné idealistické dívky. Těžké období si Jana prožila v době, kdy prvorozený syn Martin odešel od své ženy kvůli jiné partnerce.

S tou se sice pak oženil, ale současně bojoval s psychickými problémy. Pokusil se dokonce o sebevraždu a nějakou dobu si pobyl v psychiatrické léčebně.

Také o zdraví Viktora se Jana jeden čas bála: bylo to v době, kdy sváděl boj s velmi těžkým zápalem plic.

Ještě jako Jana Drchalová.

Prý všechno moc prožívá

Říká se, že krásné ženy to mají se stárnutím složitější. O Janě se jeden čas psalo, že má z přibývajícího věku trauma. Tím spíš, když jejích rolí ubývalo a ona v jednom rozhovoru prohlásila, že se na sebe nechce dívat do zrcadla. Později řekla: „Já se nebojím stárnutí. Jen mě mrzí, že se krátí život. Že tak rychle ubývá čas,“ prohlásila. Přiznala ale, že některé věci si možná až příliš bere.

„Mám opotřebované nervy,“ řekla. „Všechno moc prožívám a taky špatně spím.“ Více než hraní se ve zralém věku věnuje svým koníčkům. Tím největším jsou práce na zahrádce – jakmile prý jednou začne, neví, kdy přestat.

Dá se věřit tomu, že v zahrádkaření je Jana určitě stejně tak dobrá a úspěšná jako ve všem, co dosud dělala!

S manželem zvládla i krizi ve vztahu.

Nerada se svěřuje a trápení si nechává na doma

K hereckému povolání patří touha se předvádět. Po téhle stránce je na tom ale Jana úplně jinak než některé kolegyně, protože je silně introvertní. „Než bych někomu cokoli řekla nebo se s něčím svěřila, radši si překousnu jazyk,“ přiznala. Také prý trpí trémou. Několikrát v minulosti vyprávěla historku o tom, co napsal její syn do slohové práce.

Ta slova zněla: „Moje maminka je herečka, která schovává pod maskou trápení.

A pak se odlíčí, přijde domů a tam se všechno ukáže!“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...