Jana Štěpánková – Herectví pro ni bylo láskou, která ji ničila

Herečka Jana Štěpánková (81) byla stále velmi vitální, ale netajila se tím, že ji přepadají velké chmury, protože čím dál častěji ztrácí blízké přátele, kteří odcházejí do hereckého nebe. Dokonce před lety požádala kamarádku a zároveň švagrovou v jedné osobě Zlatu Adamovskou (56), aby jí, až přijde její čas, promluvila nad rakví. A ten čas právě nadešel.

Zemřela na komplikace po těžkém zápalu plic chvíli poté, co se chystala na Vánoce domů.

Také vás může zajímat ...

Velká rodina, která držela pohromadě

Známá filmová a divadelní herečka se narodila do ryze herecké rodiny. Tatínek Zdeněk Štěpánek (†71), patřil k herecké elitě a maminka Elena Hálková (†78), mimo jiné byla vnučkou českého básníka Vítězslava Hálka (†39), také nebyla neznámou herečkou. Když Janě Štěpánkové bylo šest let, tatínek již nechtěl tolerovat maminčiny nevěry a dohodli se proto na rozvodu, který probíhal velice klidně.

Oba brzy vstoupili do nových vztahů a mezi rodinami vládl klid a mír. Jana v obou vztazích měla nové sourozence. Matce se narodila dcera Kateřina a otci a Soně Grossové se nejdříve narodil syn Zdeněček. Ten bohužel ve třech měsících zemřel na záškrt. Velký bol vytěsnilo až nové těhotenství a narození Martina Štěpánka (†63).

Zajímavostí a potvrzení, že vztahy byly opravdu bezproblémové, je i skutečnost, že když se novorozenému Martinovi nedostávalo mateřského mléka od matky, stala se v podstatě jeho kojnou exmanželka jeho otce, tedy Elena, která měla dostatek mléka nejen pro dceru Kateřinu, ale měla ho, jak se říká, „na rozdávání“. Mohla si dovolit každý den jednu lahev poslat synovi svého exmanžela.

Dalším sourozencem v pořadí byl herec Petr Štěpánek (70) a nejmladší je režisérka Kristina Taberyová (67).

Pozoruhodné je, že se všichni navzájem dobře znali a měli se také velmi rádi.

Vždy se jí dobře nežilo

Herečka často vzpomínala, jak se jim nedostávalo peněz. Za zmínku stojí také přísně utajený poměr její maminky s tehdy velmi mladým režisérem Otakarem Vávrou (†100). Ten na ni vzpomínal jako na nejpůvabnější ženu svého života.

Zavzpomínala i na to, jak se jednou vrátil její tatínek domů, a načapal svpu manželku Elenu s tehdejším krasavcem Juliem Fučíkem (†40) Štěpánek se jednou nečekaně dříve vrátil domů a zastihl ženatého záletníka, který již byl na odchodu. Došlo k malé potyčce a herec ho shodil ze schodů.

O tomto incidentu se nesmělo dlouho mluvit a uznávaný herec to měl z politických důvodů pak dlouho nahnuté. Když se psal rok 1948, maminka nebyla spokojená, jakým směrem se společnost ubírá. Nebála se veřejně a nahlas kritizovat nastupující režim a odpověď přišla záhy.

Dostala totiž výpověď z divadla.

Rodiče jí bránili v cestě za štěstím

Jako dítě školou povinné měla Jana Štěpánková přísně zakázáno hrát divadlo a tento zákaz platil i pro školní besídky. Dcera slavného herce Zdeňka Štěpánka začínala nesměle jako ochotnice po jeho boku. A první vystoupení byla prý naprostá katastrofa. Reakce diváků však prolomila ledy a ona měla volnou cestu na Divadelní akademii múzických umění v Praze, navíc rodiči požehnanou.

Po jejím absolvování se dále profesně rozvíjela na své první domovské scéně, kterou bylo pardubické divadlo. Po šesti letech odešla do pražského libeňského Divadla S. K. Neumanna. Objevovala se také ve filmech, ale spíše jen v menších rolích a i přesto na sebe vždy dokázala strhnout pozornost svým osobitým projevem.

Do povědomí diváků se skutečně zapsala až jednou z hlavních rolí v úspěšném seriálu Taková normální rodinka. Tento sledovaný seriál nemohl pokračovat dále, protože byl označen za buržoazní zábavu a autorka Fan Vavřincová (†95) neměla sílu do něj vnášet budovatelského ducha. Mezi další zajímavé role rozhodně patří lékařka Dana Králová v seriálu Nemocnice na kraji města.

Diváci ji zbožňovali a často se zamýšleli, zda osud postavy není v něčem podobný s jejím vlastním. Ona však vedla spořádaný život se svým manželem, televizním režisérem Jaroslavem Dudkem (†68), se kterým žila od počátku své herecké kariéry až do jeho skonu.

Moc dobře věděla, že kvalita manželství tkví ve vzájemných ústupcích a toleranci.

Musela opustit divadlo

V té době působila v Divadle na Vinohradech, kde jí po smrti manžela k velkému překvapení nejen nebyla prodloužena smlouva. Byla sice jednou z nejvýraznějších hereček této scény, ale jak už to někdy bývá, zákulisní praktiky jsou semínky mnoha nedobrého, pokud jsou zaseta. Považovala to za vyhazov, který byl velice špatně načasovaný, a přijala proto roli vysloužilé herečky a odešla do důchodu.

Vnímala to jako křivdu a sužoval ji smutek, přišla o dvě lásky najednou… Cítila se zcela na dně, ale uvědomila si naštěstí včas, že musí za sebe bojovat a tento krok pojala jako výzvu se slovy, co tě nezabije, to tě posílí. Nepřišlo to samo, ale až na popud jediného syna Jana Dudka (54), který na matku naléhal společně s dcerami, dvojčaty Barborkou a Terezkou.

A tak přestala trápit samu sebe a soustředila se na televizní role, které jí byly nabízeny. Ve šlépějích svých slavných rodičů syn Jan nejde. Vystudoval matematicko-fyzikální fakultu a dnes vlastní firmu. Bohužel měl letos moc smutné Vánoce.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...