Jaromír Hanzlík – Láska s Brejchovou skončila hořce

Lidé z herecké branže s oblibou říkávali, že při narození Jaromíra Hanzlíka (70) stáli u jeho kolébky bůh s ďáblem místo sudiček a uzavřeli spolu tajnou dohodu. Jinak si totiž nikdo nedokáže vysvětlit jeho úžasný herecký talent, který jde ruku v ruce s jeho okouzlujícím zjevem. Odolat mu bylo odjakživa takřka nemožné.

A to není řeč zdaleka jen o ženách, kterým se při mnohých jeho rolích tajil dech. Těžko říct, jak to vlastně Hanzlík dodnes dělá, v každém případě i s přibývajícími roky a stříbrem ve vlasech neztratil nic ze svého šarmu a zvláštního kouzla.

Také vás může zajímat ...

Nyní si s trochou nadsázky říká „pan Bejvávalo“, ale jak sám přiznává, když mu bylo osmnáct, nebylo s ním k vydržení, protože jeho sebevědomí se dotýkalo hvězd.

Herecký talent podle všeho zdědil, otec byl herec a kabaretiér, matka pracovala jako asistentka režie v Československé televizi a tlačila synka do všemožných komparsů.

Dodnes si Hanzlík pamatuje například to, jak ztvárnil zlého pionýra v dobové televizní inscenaci. Ač se dostal na pražskou DAMU, raději rovnou nastoupil do Divadla na Vinohradech.

Talent od boha

Už jako mladíček byl hvězda, nemohl vyjít na ulici, aby za ním neběžel dav dívek. Není divu, že mu sláva stoupla do hlavy. Jediný, koho byl schopný uznat jako sobě rovného, byl jeho idol, francouzský herec Gérard Philip (†36).

Choval se, jako by čeští herci byli pod jeho úroveň, ti se na něj naopak dívali jako na drzého, nerozumného kluka. Ale talent od boha mu nikdo samozřejmě upřít nemohl. Osudové setkání s Janou Brejchovou (78) spadá do doby, kdy se natáčela Noc na Karlštejně.

Paradoxně tu hrál i Janin tehdejší manžel Vlastimil Brodský (†81). Ztvárňoval Karla IV., Jana Brejchová hrála jeho choť, královnu Elišku Pomořanskou. I když byl „na place“ přítomen, Brodský krásnou Brejchovou neuhlídal.

Zakoukala se do uhrančivých očí Jaromíra Hanzlíka, který měl v Noci na Karlštejně rovněž významnou roli. Situace o to horší, že byl přítelem Brodského, ještě ke všemu spolu sdíleli divadelní šatnu.

Docházelo k trapným situacím. Hanzlík manžele doma často navštěvoval, večery však probíhaly tak, že měl oči jen pro Brejchovou, a tak se její partner cítil odstrčený.

Pro Vlastimila Brodského, který svou nádhernou ženu hluboce miloval, to bylo zlé životní období. Trpělivě čekal a doufal, že Janina láska je jen poblouznění, že to nebude nadlouho. Ale to se zmýlil. Jana Brejchová se s ním rozvedla a začala žít s jeho sokem.

Jak převychovat pubescenta

Měla za sebou v té době už úctyhodná tři manželství. Za Hanzlíka se však nikdy neprovdala. Miláček žen se ovšem do Brejchové během natáčení slavného muzikálu zamiloval k smrti.

Její dcera Tereza (50) byla tehdy v pubertě a s direktivním, samolibým matčiným partnerem si nerozuměla. Herec k ní přistupoval krajně nevhodně, každý student psychologie by mu vysvětlil, že takhle se s teenagerkou jednat nedá.

Rozhodl se, že Terezu, kterou považoval za rozmazlenou, převychová. Jenže dívce bylo třináct, což je období, kdy je třeba k pubescentům přistupovat opatrně. Hanzlík vychovával Terezu tak, že jí dával podepisovat nejrůznější papíry.

Na jednom z nich například stálo: „Já, Tereza Brodská, slibuji, že ode dneška budu zhasínat v koupelně, i když ji opustím jen na tři minuty.“ Ti dva se pochopitelně ocitli na válečné stezce. Tereza říkala Hanzlíkovi posměšně macech.

Definitivní konec

S autoritativním hercem měla problémy nejen pubertální dcera Tereza, ale později i její matka. Vztah se pomalu hroutil. Napadlo ji, že by to mohlo spravit nějaké dobrodružství, třeba cesta do daleké ciziny. A tak si naplánovali tříměsíční výlet za oceán.

Nejdřív chtěli pobývat u Hanzlíkova kamaráda Andyho v Montrealu, poté u Janina bratra v Bostonu, nakonec v New Yorku. Po týdnu stráveném v Montrealu se však rozešli. Stalo se to, když se herečka ráno vzbudila, sedla si na postel a dívala se z okna.

Měla výtečnou náladu. Začínal krásný den. Za ní se ozvalo: „Prosím tě, jak se to tváříš?“ To promluvil Jaromír Hanzlík, jenomže problém byl v tom, že v té chvíli jí do tváře vidět nemohl.

Po třinácti letech byl mezi nimi konec. Brejchová považovala za vrchol, že ji kritizuje za to, jak se tváří, přitom jí ani neviděl do obličeje. Ještě ten den utekla za bratrem do Bostonu. Rozchod to byl však definitivní, vztah už prostě nebylo možné slepit.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...