Můj kousek štěstí

Je čas myslet na očkování proti klíšťové encefalitidě

Je čas myslet na očkování proti klíšťové encefalitidě

Do léta je sice ještě daleko, ale už teď je čas začít se připravovat na rizika s ním spojená. Jedním z největších jsou klíšťata a nemoci, které přenášejí.

Čím nás ohrožují Miniaturní parazité nás ohrožují lymeskou boreliózou a klíšťovou encefalitidou. Zatímco u boreliózy prevence dosud neexistuje, proti klíšťové encefalitidě se lze chránit včasným očkováním.

Jenže proočkovanost je u nás velmi slabá, a tak není divu, že v loňském roce bylo zaznamenáno 774 případů, máme jich nejvíce z celé Evropské unie, což je smutné prvenství. Přitom klíšťová encefalitida je velmi závažné onemocnění,které mívá často fatální následky, zvláště u starších lidí.

Příznaky zpočátku připomíná chřipku, ale brzy se může rozvinout až v těžké zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému s těžkým průběhem. Často po něm zůstávají dlouhotrvající zdravotními obtíže, ale klíšťový zánět mozku může zanechat i trvalé následky: obrny, chronické bolestí hlavy, poruchy soustředění, hybnosti, snížení výkonnosti, poruchy spánku, zhoršení paměti, deprese, poruchy sluchu, v ojedinělých případech dokonce smrt.

Na toto virové onemocnění navíc neexistuje žádná léčba, mohu se léčit jen příznaky. Očkujte se ještě před oteplením V ČR jsou k dispozici dva druhy vakcíny s usmrcenými viry klíšťové encefalitidy. Základní očkování probíhá ve třech dávkách: první dvě v intervalu 1–3 měsíců, třetí 5–12 měsíců po druhé dávce.

Další přeočkování by mělo být provedeno po 3 letech a pak vždy po 3–5 letech. První dvě dávky bychom měli absolvovat právě v chladných měsících roku, kdy ještě nejsou klíšťata aktivní, ochrana totiž začne fungovat až po druhé dávce.

.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden