Je čas na jarní očistu!

Letošní zima byla dlouhá a mrazivá.Také už se těšíte na jaro, až shodíte zimní oblečení a vyrazíte ven? Chce to ovšem pořádnou očistu, která tělu dodá novou energii. Poradíme vám!

Tajemství jarní očisty spočívá zejména v tom, že pomocí odlehčeného jídelníčku, chytrých bylinek a cvičení vyplaví z těla všechny usazené škodliviny, dodá mu potřebné vitaminy a minerální látky.

Také vás může zajímat ...

Pročišťovací kúry můžete zvolit jedno nebo vícedenní a během jara je i několikrát zopakovat. Týdenní odlehčovací kúra Pijete dostatek vody, čerstvé džusy, zeleninové šťávy nebo slabé bylinkové čaje. Kúrou začněte v sobotu, abyste první dva nejnáročnější dny byli v pohodě a mohli případně i odpočívat.

1. den: jíte jen zeleninové saláty v pěti dávkách v libovolném množství

2. den: pro změnu ovoce, opět v pěti dávkách – ananas, meloun, mango (NE banán a hrozno).

3. zařadíte brambory, celozrnné pečivo, těstoviny či rýži v kombinaci se zeleninou

4. den: bude stejný jaké třetí, ale v kombinaci s ovocem

5. den: přidáte nízkotučné jogurty či sýr

6. den: je stejný jako předchozí

7. den: dušené kuřecí maso nebo rybu

Víkendová dvoudenní kúra

V pátek: začněte lehkou večeří – 250 g vařeného drůbežího masa a hlávkový salát

V sobotu: během dne vypijete ve třech dávkách po 0,3 l grapefruitové šťávy ředěné 0,2 l teplé vody; mezi tím pijete jen teplou vodu

V neděli: začněte lehkou snídaní z horkých obilovin (rýže, špalda, vločky) s trochou másla a 1 šálkem heřmánkového čaje; v poledne si připravíte 200 g vařeného drůbežího masa s rýží a 250 ml zázvorového čaje; tři hodiny před spaním povečeříte rýži a zeleninu vařenou v páře

Půst ano, ale…

Jednou za čas si dopřát jednodenní půst, kdy pouze pijete čistou vodu, minerálky, bylinné čaje a zeleninové či ovocné šťávy, tělu prospěje. Vždy byste ale měli vycházet ze svého aktuálního zdravotního stavu. Půst lze držet bez lékařského dohledu jen dva dny! Nehodí se pro lidi se sklonem k nízkému krevnímu tlaku a pro lidi s žaludečními vředy, nemocnými ledvinami a problémy se srdcem.

Například jezte cibulovou polévku s pórkem, mrkví a celerem, která pomáhá čistit játra.

Přidávejte do jídel zázvor, vanilku, skořici, hřebíček, muškátový oříšek nebo kardamon, protože podporují trávení, posilují metabolismus a urychlují tak pročištění.

Rybou nepokazíte žádnou dietu!

Trojice pomocníků

1. Kysané zelí
Kromě obrovského množství detoxikačních látek, vlákniny, stopových prvků i minerálů je kysané zelí i skvělým zdroj přírodního vitamínu C. Když si z něj budete pravidelně připravovat saláty nebo polévku, snáze odoláte jarní únavě a všem infekcím.

2. Jablečný ocet
Obsahuje spoustu minerálů, stopových prvků a vitaminů, snižuje hladinu cholesterolu, zvyšuje okysličování krve, zlepšuje metabolismus, posiluje trávení a imunitu a má antibakteriální účinek. Nejlepší je pít ráno nalačno 1 lžíci octa ředěnou vlažnou vodou, popřípadě se lžičkou pampeliškového medu.

3. Citron
Je nejen obrovskou zásobárnou vitaminu C, ale účinně povzbudí i vylučování různých škodlivin z těla. Stačí pít během dne čistou vodu s vymačkaným citronem. Tuky se v těle budou rychleji rozpouštět a efekt už brzy uvidíte.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...