Je lepší postroj nebo obojek?

Obojek či postroj je základní součást psí výbavy. Jak vybrat pro vašeho psa ten správný, aby se cítil pohodlně?

Obojek musí být funkční

Obojek je vhodnější pro lepší komunikaci mezi vámi a vaším psem. Díky tomu, že krk je pro psa „komunikační zóna“, povely rychleji pochopí. Lehkým trhnutím za obojek nebo napnutým či povoleným vodítkem mu dáváte jasný signál. Obojek musí být vždy v první řadě funkční, ne pouze líbivý.

Pro malá plemena vybírejte užší a lehké obojky, pro střední a větší psy pořizujte obojky, které jsou širší, aby se jim při tahu nezařezávaly do krku, minimálně o šířce 3 cm. Oblíbené jsou nylonové obojky, protože nylon je kvalitní lehký materiál, který je zároveň dostatečně pevný, odolný, snadno se čistí a dobře snáší vodu.

Polostahovací obojek se používá zejména u temperamentnějších plemen, která táhnou. Převléká se přes hlavu psa a kolem krku by měl být volnější. Když pes zatáhne, obojek se stáhne, a tím je vyvíjen tlak na krk. Kožené obojky jsou vyhledávané především pro svou dlouhověkost. Ideální je zakoupit podložený, aby netrhal srst a nedráždil pokožku psa.

Psa nesmí připnutý obojek škrtit, proto vždy zkontrolujte, zda se vám podaří vsunout pod obojek dva prsty.

Kdy je vhodnější postroj

Postroj je vhodnější pro menší rasy psů, kteří mají choulostivější krk a plemena s kratším čumákem (mops, francouzský buldoček), protože ta mají sklony k dýchacím potížím. Doporučuje se i pro psy, kteří mají problémy se štítnou žlázou. Dále je ideální pro temperamentní psy, kteří se na obojku přidušují.

Postroj využijete také při společných sportovních aktivitách, jako je například dogtrek nebo canicross.

Při výběru je nutné dbát na kvalitní, pevný a měkký materiál, aby byl pro psa pohodlný a nesmíte zapomínat na to, že postroj musí psovi perfektně sedět.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

reklama