Můj kousek štěstí

Je to infarkt?

Je to infarkt?

Srdeční infarkt může potkat prakticky kohokoli. A kdykoli se také může opakovat, někdy i vícekrát za život. Tomu se však dá poměrně úspěšně předcházet. I když je léčba infarktu u nás na vysoké úrovni, stále patří k nejčastějším příčinám úmrtí – ročně na něj umírá asi 50 000 lidí.

Někdo podcení příznaky, jiný ani po prodělaném infarktu nedodržuje doporučená opatření. A věková hranice prvního infarktu se posouvá do stále mladších, ale na druhou stranu i starších ročníků. Pomoc volejte hned Typickým příznakem akutního infarktu je bolest za hrudní kostí, pálení a tlak.

Může se šířit i do dalších částí těla a neustupuje, ani když jste v klidu. Mohou se přidat i nevolnost zvracení, úzkost, nepravidelný tep. U žen a starších lidí se ale mohou příznaky lišit – nejdřív přijde náhlá dušnost, nevolnost, únava a až pak bolest.

Přitom je důležité zavolat záchranku co nejdříve, pokud se nemocnému dostane pomoci ideálně nejpozději do 3 hodin od začátku příznaků, je největší naděje na zachování co nejvíce srdeční svaloviny. Jak zabránit opakování? Pokud už jste infarkt prodělali, jistě byste si to jen neradi zopakovali.

Některé faktory, jako třeba dědičné dispozice, pohlaví a věk, sice ovlivnit nemůžete, ale i tak jich máte hodně ve vlastních rukách. Podstatou většiny infarktu je kornatění tepen, ve kterých se ukládají tukové látky a mohou způsobit její zúžení a neprůchodnost, případně poškození a odtržení cévní stěny.

Pro prevenci je zásadní nekouřit – to sníží riziko dalšího infarktu až o celých 50 %. Na pozoru by se měli mít také diabetici, lidé s vysokým krevním tlakem a vysokou hladinou LDL cholesterolu. To vše můžete ovlivnit především dobrou životosprávou s dostatkem pohybu a samozřejmě důsledným užíváním předepsaných léků.

Některým pacientům je také doporučena lázeňská péče a psychologický nácvik zvládání stresu. Novinka v léčbě Po infarktu myokardu obvykle pacient dostane pět různých léků (někdy i víc) – je ovšem snaha o redukci jejich počtu pomocí kombinovaných léčiv, tedy s více účinky v jedné pilulce.

Novinkou jsou nyní nejmodernější takzvané protidestičkové léky, které působí proti shlukování krevních destiček a zabraňují tak tvorbě krevních sraženin. Jejich nejnovější generaci lze užívat dlouhodobě a počty úmrtí pacientů díky nim klesly o 29 %.

Užitečné rady najdete také na nově vzniklých internetových stránkách pro pacienty, jejich blízké a širokou veřejnost – www.jetoinfarkt.cz. .

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden