Je vám pořád zima?

Zimomřivostí trpí více ženy, ale ani o mužů nejde o nic neobvyklého. Co je příčinou, že je vám zima, i když ostatní odkládají svetry?

Termoregulací si tělo řídí vnitřní teplotu, která je obvykle asi 37 –37,8 °C. To zajišťuje část mozku hypotalamus. Když hrozí podchlazení, vyšle povel ke zúžení cévy pod kůží, tím se zpomalí tok krve a teplo se přestane odvádět od životně důležitých orgánů a díky hormonům štítné žlázy se zrychlí metabolismus.

Také vás může zajímat ...

Když se naopak organismus začne přehřívat, hypotalamus vyzve na pomoc s ochlazením potní žlázy, cévy se rozšíří, krev proudí rychleji a dále od nejteplejšího středu těla.

Proč někdy termoregulace nefunguje?

Mezi nejčastější příčiny patří podváha, oslabené svaly, nedostatek železa neboli chudokrevnost, nedostatek spánku, poruchy krevního oběhu, poruchy štítné žlázy, cukrovka, nedostatečný příjem tekutin, nedostatek vitaminu B12, ale třeba i to, že jíte příliš moc ovoce a málo zdravých tuků.

Ne vždy jde o zdravotní problém

Je potřeba si uvědomit, zda jste zimomřiví odjakživa, nebo jestli vznikla nedávno. Pokud si nejste vědomi změn na svém těle a býváte zimomřiví, i když jste dřív nebyli, a problém přetrvává, je nutné se nechat vyšetřit a zjistit tak, zda se ve vašem těle něco neděje. Jinak zdravým jedincům stačí upravit stravu, zvýšit tělesnou aktivitu a zajistit si dostatek spánku.

Zimomřivostí trpí často i lidé, kteří byli odmala zvyklí se nabalovat jako cibule, většinu času tráví v přetopeném bytě a nechodí moc ven.

Pak je na čase začít s otužováním.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama