Jeden druhému nejlepším přítelem

Když jednomu není dobře, druhý ho drží za ruku. To je princip opravdové celoživotní lásky.

Preissovi ho dobře znají. Zatímco křehká Jana Preissová vyrůstala v Rokycanech a snila o dráze baletky anebo letušky, její budoucí manžel Viktor Preiss měl dětství poněkud temné. Nočních můr se pak už nikdy nezbavil.

Také vás může zajímat ...

Vzhledem ke zlým zážitkům z časů dávno minulých trpí stavy, kvůli nimž muselo být zrušeno například i divadelní představení. Tehdy nedokázal vyjít na jeviště, finanční ztráty šly do statisíců. Přitom to mohlo být krásné dětství v pražském Karlíně, vonělo benzínem a divadlem.

Tatínek pracoval jako technický úředník a miloval motocykly, matka koketovala s divadlem. Začínala před válkou v Kühnově dětském sboru. Později jezdila s Vesnickým divadlem, v malých roličkách se tu a tam objevila v televizi anebo ve filmu.

Když bylo Viktoru Preissovi deset let, rodiče se rozvedli a na péči o něj se nedokázali domluvit. Načas skončil v dětském domově. Tady pramení veškeré jeho psychické problémy. Na herectví tehdy nepomýšlel, i když mu kolovalo v krvi.

Preiss-Viktor_Nemocnice_CT

Potřeboval se rychle postavit na vlastní nohy. Přemýšlel o tom, že se stane lesníkem, dokonce se přihlásil i na vojenskou školu. Naštěstí právě včas propadl poezii a amatérskému divadlu. Konečně začal uvažovat o studiu herectví.

Seznámení s Janou Preissovou se přiblížilo… Vzali se ještě na vysoké škole, na DAMU. Seznámení proběhlo jako ve filmu nebo v divadle. Potkali se na školních schodech, podívali se na sebe, pak se ještě ohlédli.

Ona se měla stát jednou z nejkrásnějších českých hereček, on jedním z nejcharismatičtějších herců. Málem mu vypadly oči, když ji uviděl. Vypadala jako provazochodkyně Anna z Menzelova Rozmarného léta, kde zářila jako sotva devatenáctiletá.

Okouzlující. Nezapomenutelná. Osudová. Nejspíš to byla láska na první pohled. Vzali se, když Jana chodila do posledního ročníku a Viktor už měl stálé angažmá v divadle. Důvod, proč se oženil dost brzy, má pravděpodobně kořeny v jeho nešťastném pobytu v dětském domově.

Toužil po opravdovém rodinném zázemí. V tom si byli s Janou podobní, oba by pro rodinu dýchali. Byli plaší, skromní, na herce až překvapivě ostýchaví. Jejich starší syn Viktor později s humorem popisoval, co se děje, když si rodiče vyjdou na procházku a kolemjdoucí je poznávají: „Maminka se červená a tatínek tvrdí, že je svůj bratr, který je tomu známému herci jen podobný.

“ Těžko by se v šoubyznysu hledalo příkladnější manželství, nežli je svazek Jany a Viktora Preissových. Narodili se jim dva chlapci, starší vystudoval herectví, mladší se věnuje počítačové grafice.

Také v kariérní oblasti se oběma hercům dařilo. Jana Preissová byla nápadně krásná, diváci ji milovali jako maminku Tomáše Holého ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny.

Preiss_Podezrele-okolnosti_CT

Pak se bohužel na dlouhá léta stáhla do ústraní a objevovala jen v menších rolích. Z její ulity ji vytáhl před kameru v roce 2005 až režisér Karel Smyzcek. Nabídl Janě Preissové roli profesorky matematiky v seriálu Dobrá čtvrť.

Když se zapřísáhl, že jde o postavu šedé myšky, Jana kývla. „Měla jsem pochybnosti, zda je na mě ještě někdo zvědavý,“ svěřila se tehdy známá herečka. Její slova naznačují, že se utápěla v bolestných psychických problémech, které nejsou u herců ničím neobvyklým.

Zaskočilo ji stárnutí. Nechtěla, aby lidé sledovali nelichotivou proměnu v její tváři. Známí překvapeně konstatovali, že Jana se na sebe nerada dívá do zrcadla, že nepoužívá drahé krémy, které dostávala darem od manžela.

Něco se s ní dělo. Nejdojemnější na celoživotní lásce je to, že když se jeden cítí zle, druhý ho drží za ruku. A tak tomu vždy bylo v případě Jany a Viktora Preissových. Přitom muž ženská hnutí mysli v souvislosti se stárnutím těžko chápe, neboť muži stárnou jinak, řekněme pomaleji.

Z pohledu žen to není spravedlivé. Přecitlivělé ženy berou stárnutí málem jako prohru. Zvěsti o hereččině podivné chorobě, kdy člověka nesnesitelně deptá pomyšlení na uplývající čas, kolují českým šoubyznysem už delší dobu.

Viktor Preiss, vnuk Matous

Jana si odmítá barvit vlasy a jakýmkoli způsobem vyhlazovat vrásky. Řekla o sobě, že se nerada předvádí, není ctižádostivá a nemá ambice to měnit. Zbývá dodat, že se rovněž nerada líčí. S postupujícím časem odmítá bojovat, narozdíl od většiny kolegyň.

Rezignovala. Je pro ni daleko důležitější být vzornou manželkou, matkou a babičkou, nežli díky plastickým chirurgům a špičkové kosmetice vypadat o několik let mladší. Rodinné svízele snáší velice důstojně.

Jisté problémy se pochopitelně nevyhnuly ani jejich idylickému manželství. Viktor Preiss měl vždy velké množství obdivovatelek. Jana to dobře věděla a velkoryse přehlížela, ale v hloubi duše ji to zneklidňovalo.

Tvrdě se na slavné herečce podepsaly i manželovy zdravotní problémy. Například když zkolaboval po hádce v divadle a několik dní musel zůstat v nemocnici. Každodenní strach o partnera, který navzdory zdravotním komplikacím odmítá v práci zpomalit, Janě optimismu opravdu nepřidává.

Ostatně hereckou branži propady nálad, tíseň a obavy z konce kariéry provázejí víc než jakoukoli jinou profesi. Deprese postihují příliš citlivé osoby. V případě Jany Preissové k nim vedle přibývajícího věku a jistého ústupu ze slávy přispěl i rozvod staršího syna Martina, který se už jako ženatý zamiloval do herečky Martiny Válkové.

6441-martin-preiss-martina-valkovab

Jana s manželem uvítali, když se Martin rozhodl, že dá své vztahy do pořádku. Velká škoda, že se nedržel rodičovského vzoru. Jeho rodiče jsou desítky let jeden druhému nejlepším přítelem. Talentovaní, vyhledávaní, ale také uzavření a věčně pochybující.

Právě Jana se svou velkorysostí zasloužila o to, že je svému muži nejbližším člověkem. Což dokazuje následující Preissovo vyznání: „Jsem spíš samotář. Říká se, že by člověk měl mít přítele, kterému by mohl kdykoli v noci zavolat.

Tak přítele na telefonu taky nemám. Ledaže bych zavolal rovnou k nám domů…“ Umíte si představit krásnější vyznání lásky? A Jana se zase nechala slyšet, že když poznala svého muže, objevila v sobě jakousi novou sílu, sebevědomí a pocit odpovědnosti nejen za sebe, ale hlavně za toho druhého.

A pak, když se narodil první syn, měla v hodnotách jasno. Nejde přece o to, řídit něčí život, ale být vedle něho, sdílet ho s ním. Preissovi jsou důkazem toho, že láska na celý život skutečně existuje. Když se Jany zeptáte, zdali je stále, i po všech těch letech, zamilovaná do manžela, odpoví, že ano.

Že se přece ten kluk, kterého kdysi potkala na schodech, nemohl ztratit. A v ní že je pořád ta holka. Stále je v nich láska a bude až do smrti. .

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...