Jeden osudový večer v Ženevě dramaticky změnil Chantal Poullain celý její život!

Manželství s mužem, kterého následovala za železnou oponu, vydrželo patnáct let.

Kdyby bývala nepotkala osudového muže z Moravy, nejspíš by se stala Chantal Poullain (62) úspěšnou divadelní herečkou v rodné Francii. Dala ale přednost lásce a tím si svůj osud zpestřila i zdramatizovala!

Francouzka, kterou kdysi velká láska přivedla do naší země, pochází z umělecké rodiny. Tatínek byl sochař, maminka malovala a babička se věnovala divadelnímu herectví. Přesto malou Chantal Poullain (62) svět umění nijak nelákal. Mezi jejími vysněnými povoláními byla například architektka nebo lékařka. „Osud je ale osud.

Také vás může zajímat ...

Ve škole jsme hráli představení Špinavé ruce a já při něm cítila obrovskou radost,“ vzpomínala v televizním dokumentu. „Pak jsem odešla do Anglie, kde jsem si chtěla promyslet, co budu v životě dělat. Díky osudu jsem se dostala jako kompars do televizního filmu a to rozhodlo. Šla jsem do herectví s tím, že mi můj mistr do tří měsíců řekne, zda na to mám, nebo ne.

Nemá totiž cenu něco studovat, aby člověk nakonec zjistil, že mu to jde průměrně.“

S Bolkem, mužem, který pro ni byl nejdůležitější.

Kaskadérkou na vrakovišti

Ve Francii prožívala Chantal šťastné dětství, přestože se rodiče rozvedli. V soudní síni, když jejich manželství končilo, prý oba plakali – po rozvodu pak zůstali v pravidelném kontaktu a navštěvovali se. Hezké vzpomínky má herečka na svého dědečka, ten jí mimo jiné naučil lásce ke koním. „Odmala jsem jezdila bez sedla, držela jsem se hřívy. Přála jsem si mít sedlo, a jak!

Dědeček mi to dovolil, až když viděl, že se na koně umím naladit,“ popisovala. „Kůň je inteligentní, citlivá bytost. Poslouchej jeho dech a tlukot srdce, radil mi děda, když mě večer ukládal na ležícího koně ke spánku. Koně byli dědečkův život. Jeho obývací pokoj oddělovala od stáje jen prosklená stěna.“ Auto se Chantal naučila řídit ve čtrnácti.

Rodiče její kamarádky měli velké vrakoviště a některá auta byla ještě pojízdná. „Přímo se nabízelo, abychom se tam vyblbly,“ přiznala.

„Prováděly jsme doslova kaskadérské kousky.“ Samotný řidičský průkaz si ale udělala, až když už byla se svým osudovým mužem, Bolkem Polívkou (69).

Syn Vladimír úspěšně kráčí ve stopách svých slavných rodičů.

Stačilo jedno setkání!

Protože se Chantal nakonec přece jen rozhodla pro hereckou dráhu, odešla studovat do Ženevy na tamní Divadelní akademii. Ukázalo se, že to bylo osudové životní rozhodnutí. Poté, co ukončila v Ženevě studium a měla namířeno do Ameriky, aby si tam prohloubila vzdělání, potkala Bolka a okamžitě přeskočila vzájemná jiskra.

Bolek pozval Chantal na své večerní představení a ona na něho z jeviště hleděla celou dobu s otevřenou pusou, prý úplně bez sebe. Ateliér, kde Chantal přebývala, byl hned vedle hotelu, kde byl ubytovaný Bolek. Ona nemohla najít klíče a jak to dopadlo, je jasné.

Letenku do New Yorku Chantal roztrhala a vydala se na největší dobrodružství svého života: ze zajištěného bezpečného zázemí na Západě za „železnou oponu“, do socialistického Československa! Rodiče z toho byli v šoku. „Moje maminka ale řekla krásnou větu: dívám se do tvých očí a vidím, že nemá cenu říct ani slov. Běž,“ líčila Chantal.

„Udělala mi křížek na čelo a mohla jsem jít.“

Odvážná scéna ve filmu Kopytem sem, kopytem tam.

Chtěla mít až sedm dětí!

Silný cit přivedl Chantal do země, o které vůbec nic nevěděla. Neuměla česky mluvit a kromě Bolka vlastně nikoho neznala. „Byla jsem tehdy moc zamilovaná a bylo mi absolutně jedno, kam mě srdce zavede,“ konstatovala. Pamatuje si, jak se na její hlavu po příjezdu do Čech snášely obrovské sněhové vločky. Letiště bylo prázdné. Bolek jí odvezl rovnou do centra Prahy.

„Ukázal mi podvečerní Karlův most, kde v tu dobu také moc lidí nebylo,“ vzpomínala Chantal. „Tiskla jsem se k Bolkovi a padla tam na mě asi silná melancholie. Zároveň to ale byla obrovská romantika.“ Na začátku jí bylo jasné, že s herectvím je pro ni konec – tahle domněnka se naštěstí rychle ukázala být jako mylná. Chantal počítala s tím, že bude mít velkou rodinu, třeba i sedm dětí.

Nakonec přivedla na svět jen jednoho potomka, syna Vladimíra (29). Herectví se ale vzdávat nemusela.

Představení Šašek a královna vtipně pracovalo s její neznalostí jazyka a bylo úspěšné i mezinárodně – později byl natočený i stejnojmenný film.

S domácím mazlíčkem.

Farma je rozdělila

Život vedle Bolka dával Chantal docela zabrat, současně byl ale i plný krásných zážitků. Po svatbě žila dvojice v Brně. Bolek si současně s tím plnil svůj sen – budoval farmu v Olšanech. A právě tohle venkovské sídlo nakonec asi nejvíc přispělo k jejich rozchodu. „Bolek předpokládal, že se budu starat o koně, o hospodu a on bude hrát,“ vysvětlovala herečka. „To jsem nemohla přijmout.

Založila jsem například nadaci, ale jemu se to nelíbilo. Chtěl mě mít jenom pro sebe.“ Kromě toho se musela vyrovnávat i s manželovou stále rostoucí oblibou v pití alkoholu, zejména v době, kdy se připravoval na svůj slavný film Dědictví aneb Kurvahošigutntag. Tehdy prý popíjel spoustu večerů s lidmi z vesnice, zanedbával se a Chantal se cítila hrozně sama.

„Říkala jsem mu: Proboha, Bolku, nemáš jít mezi lidi dolů, do hnoje, ty je máš vzít a vytáhnout nahoru. Jenže on při tom natáčení potřeboval najít ducha vesnice, na což jsem nebyla psychicky připravená. Chápala jsem to, ale nezvládala,“ uvedla v jednom rozhovoru po letech. S odstupem času Chantal litovala, že nedokázala alespoň trochu ustoupit.

„Chovali jsme se jako dva pyšní Lvi,“ podotkla s narážkou na jejich společné znamení zvěrokruhu. Po patnácti letech od svatby tak následoval rozvod.

A cesta zpátky už neexistovala, protože Bolek si pak našel jinou partnerku.

Dodnes spolu dobře vycházejí.

Vinu přiznala a trest přijala

V té době Chantal uvažovala reálně o tom, že by se mohla vrátit do své rodné země. „V té chvíli jsem ztratila důvod tu zůstat. Kvůli Bolkovi jsem do Čech přišla a hrála vlastně jen s ním,“ řekla. „Ale byl tu můj syn Vladimír, který tu měl tátu, sestry a větší část rodiny.

Jemu jsem to nemohla udělat.“ Doufala, že život jí přinese nějakou další příležitost, která by dala smysl tomu, aby zůstala – a to se naštěstí stalo. Zanedlouho ale řešila možný odchod podruhé. Potkala jí totiž nepříjemná a tragická věc: svojí rychlou jízdou zavinila vážnou autonehodu, při které se zranili dva mladí lidé.

Bulvár se na Chantal tehdy opravdu vyřádil a jak sama konstatovala, udělal z ní téměř bezcitnou zrůdu. Stalo se to v Olomouci, kde Chantal nedala přednost v jízdě. Mladá žena, která seděla za volantem, nehodu odnesla zlomenýmli žebry a poraněnými játry, její spolujezdec utrpěl vážnou zlomeninu pánve.

Novináři si přimysleli, že Chantal řídila pod vlivem alkoholu nebo dokonce drog, což samozřejmě nebyla pravda. Ona si myslela, že po ní všichni jdou hlavně kvůli tomu, že je známou osobností. „Měla jsem pocit, že tu nejsem vítána. Ani tehdy jsem se ale do Marseille natrvalo nevrátila,“ uvedla.

Všechno dopadlo nakonec tak, že herečka přijala u soudu podmíněný trest a s dvojicí se pak dohodla na odškodnění v řádu stovek tisíc korun.

A v České republice je dodnes!

Proslavila ji legendární hra Šašek a královna.

Svěřila se lékařům a rakovinu porazila!

Před časem byla Chantal postavena před vážnou životní výzvu – musela bojovat s rakovinou prsu. „To byl samozřejmě jeden z momentů, u kterých bych byla radši, kdyby neexistovaly. Ale přišel, aby mi udělil lekci. Aby mi řekl, že si mám vážit života a štěstí, které mám,“ konstatovala. Naštěstí nebylo nutné nechat si prsa odebrat.

Nemoc porazila, na rozdíl od své sestry, která místo lékařské péče dala přednost léčitelům; rakovinu neporazila a ve Švýcarsku pak podstoupila eutanazii.

Stane se zní ještě také námořník?

Místo moře zatím kotvila jen na Vltavě

To hlavní, co Chantal u nás vždy chybělo, bylo moře. Kdysi si postěžovala, že jako jediná z rodiny nemá lodní zkoušky. Její bratr je prý výborný námořník, který se ženou a třemi malými dětmi na plachetnici obeplul zeměkouli. Chantal dokonce zvažovala, že by na lodi i bydlela. Zatím se jí to splnilo jen částečně v Praze, na řece, když jí na jedno léto kamarád půjčil svoji loď na prázdniny.

Po představení na letní scéně se vždy šťastná vracela k Vltavě a z paluby svého letního domova mávala nočnímu městu.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...