Jeden rozvod nakonec stačil

Říká se přece, že minulost je za námi, budoucnost je neznámá, tak žij přítomností. Jsme pořád spolu a je nám dobře.

Kvůli Janovi se jednou Miluše už jednou rozváděla. A pak málem i podruhé, to když se do jejich manželství po téměř čtvrtstoletí dostala jeho nevěra. Nakonec vše ustála, a tak pár Miluše Šplechtová, Jan Hrušínský, funguje dál.

Také vás může zajímat ...

Pamatujete si přesně, jak jste se svou životní láskou seznámili? Herečka Miluše Šplechtová ano. „Poprvé jsme se potkali na plese konzervatoře. Opilý o mě zakopnul a zeptal se, jestli bych si s ním nezatancovala.“ A to bylo nadlouho všechno, protože vzápětí ho alkohol přemohl úplně a mladý herec upadl. No řekněte, není to ideální způsob, jak udělat dojem?

Co takhle to spolu zkusit i v životě?

Po škole zavál oba konzervatoristy osud na jiné konce hereckého světa. Teprve po letech se potkali ve slavném Činoherním klubu v Ústí nad Labem.

Když se na repertoáru divadla objevily Čechovovy Tři sestry, našli svá jména v obsazení oba. „Honza hrál Tuzenbacha, já Irinu. A jelikož jsme si rozuměli na jevišti, řekli jsme si, že bychom to spolu klidně mohli zkusit i v životě. A vyšlo to,“ líčí Miluše Šplechtová.

Manžela podvádět nechtěla

Jenže zase až tak jednoduché to tehdy nebylo. Herečka byla v tu chvíli vdaná a měla s architektem Nikolou Stojanovem tehdy dvouletého syna Nikolu. Dodnes vzpomíná, jak si tenkrát řekla, že nechce svého muže, kterého si celý život vážila, podvádět. Řekla mu, jak se věci mají. Že se bláznivě zamilovala a chce se nechat rozvést.

Sebrala se a šla

Vůbec prý v tu chvíli neváhala. I proto, že zamilovaní muži i ženy rozsekávají v dané chvíli pověstný Gordický uzel úplně jinak. „Muž se snaží mít obě ženy dohromady, což ale nejde, takže si ve výsledku stejně musí vybrat jenom jednu,“ srovnává herečka.

„Když se zamiluje ženská, tak spálí mosty a jde,“ dodává. Přesně podle této teorie postupovala i Miluše Šplechtová. „Já jsem šla. Měla jsem v hlavě úplně jasno.“

Říkali jí, že se za dva roky rozvedou

V tehdejší době to ale byla hodně kurážná akce. „Pocházím z Mostu, kde jsou lidi konzervativnější, než ve velkoměstě,“ vysvětluje paní Miluše. To, že se sebere vdaná žena, opustí se synem svého muže a odejde za milencem?

Pro mnohé její tehdejší sousedy a známé naprosto nemyslitelná věc. „Všichni mi tenkrát prorokovali, že se za dva roky rozvedeme. A vidíte, ono nám to funguje,“ konstatuje s odstupem času manželka oblíbeného principála.

Syn Nikola měl dva táty

Mimochodem, u paní Štěstěny je asi Miluše Šplechtová dobře zapsaná. To podle toho, jaké jí posílá do cesty muže. S prvním manželem jsou přátelé dodnes. I díky tomu, že se dokázali rozejít slušně.

Nikdy si nedělali „klasické“ naschvály, nehandrkovali se o alimenty. „Syn Nikola měl nakonec táta dva. Vždycky říkal táta Nikola a táta Honza,“ chválí muže kolem sebe paní Šplechtová.

Před tchánem Rudolfem se dlouho styděla

I druhý osudový krok zvládla bez ztráty kytičky. Svůj vstup do velké rodiny Hrušínských. Zvlášť z toho, jak ji vezme hlava rodiny Rudolf Hrušínský st., měla docela vítr. „Samozřejmě jsem se před ním dlouho styděla. Trvalo mi docela dlouho, než jsem to v sobě odbourala,“ vzpomíná herečka. Nakonec ji s tím nejvíc pomohl sám Rudolf. Tím, jak se k ní choval.

Bábinka toužila po vnučce. Nakonec dostala dvě

Vždycky s úlevou říkala, že do rodiny zapadla stejně pevně, jako hrášek do vatičky. „Tchán byl báječný a Honzova maminka, bábinka, byla prostě sluníčko,“ shrnuje herečka.

Jenom Eva Hrušínská, které nikdo v rodině neřekl jinak, než bábinka, se prý na začátku ptala, jestli má Miluše holčičku. Nakonec jí ale vysněné vnučky společně s manželem Honzou dodali hned dvě. Kristýnu a Barboru.

Rozvod na spadnutí?

V jedné věci svou příslušnost k rodu Hrušínských Jan nezapřel. Po téměř čtvrt století fungování manželský byl své drahé polovičce nevěrný. Bulváry měly tehdy pohotovost a nešetřily titulky typu: „Nevěra v rodině Hrušínských. Rozvod na spadnutí.“ A zdálo se, že ani úspěšný principál se možnosti, že se jeho manželství rozpadne, moc nebrání.

Nechtěla řešit krizi násilím

Co se v té chvíli asi honilo hlavou Miluše Šplechtové? „Rozvod napadne asi každou ženu, která se dostane do této situace,“ připustila, když rodinná krize odezněla. Jenže nakonec k němu u Hrušínských nedošlo.

Prý za to mohou roky společného života. To, že si tenkrát řekla, že bude dělat to, co považuje za nejlepší řešení. „Nechtěla jsem to řešit násilím. Rozvod je to poslední, co můžete udělat.“ A ona se navíc už jednou rozváděla.

Musela se postavit na vlastní nohy

Začala od sebe. Změnou. „Nechala jsem si tenkrát prodloužit vlasy, šla jsem na operaci spodních víček.“ A pak začala opravovat i bolavou duši. Najednou zjistila, jak moc je na svém Honzovi vlastně závislá.

„On byl vždycky ve vztahu ten dominantní. Najednou mě pustil a já se musela rychle postavit na vlastní nohy.“ A ono to najednou docela šlo! Prý by nikdy nevěřila, jaký to byl prima pocit.

Už jsou zase pár

Čas dokáže zahojit lecjaké rány. Postupem času se o nevěře u Hrušínských přestalo psát i mluvit. Titulky o zaručeném rozvodu zdánlivě neotřesitelného manželství, byly ty tam. A pak se zase objevili spolu. Ne jako kolegové na jevišti společného divadla. Ale už zase byli pár. Manželská krize skončila.

Za vším udělala tlustou čáru

Kdo čekal, že si Hrušínský svůj úlet pořádně odskáče a jeho manželka mu čas od času jeho nevěru třeba v nějakém rozhovoru s pořádnou dávkou výčitek připomene, musel být zklamán.

„Nikdo nejsme bez chyby a já za tím jednou provždy udělala tlustou čáru,“ vysvětluje Miluše Šplechtová. „Nikdy v životě bych neudělala, že bych něco Honzovi vyčítala, že by to měl ode mě pořád, jak se říká na talíři,“ dodává.

Věří, že máme svůj osud napsaný

Sama věří na osud, na to, že všichni máme scénář svého života kdesi předem napsaný. Že když se něco stane, ať dobré, či špatné, mělo to tak být. „Říká se: ´Minulost za námi, budoucnost neznámá, tak žij přítomností,´ líčí Miluše Šplechtová. „Takže my žijeme, jsme spolu a je nám dobře.“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

...