Jednoduchý test na sinice

Vykoupat se na letním výletě v neznámém rybníku? Raději ne. Problémem moderní doby jsou sinice, jimž se v povrchových vodách daří díky velkému obsahu organických látek splavených z hnojených polí. Ohrožují hlavně malé děti, alergiky a lidi s citlivou pokožkou.

Koupel ve vodě plné sinic může mít za následek kožní vyrážku, zarudlé oči a rýmu. Sinice mohou rovněž produkovat různé jedovaté látky, a když se vám jich do těla dostane víc, může nastat lehká akutní otrava, způsobující trávicí potíže, ale také bolesti hlavy nebo i vážnější jaterní problémy.

Také vás může zajímat ...

Stačí obyčejná petka

Pokud se neznámá voda jeví zakalená, je dobré použít jednoduchý test s PET lahví: Naberte vodu z nádrže do průhledné plastové láhve a chvíli počkejte, až se hladina ustálí. Když se na povrchu objeví proužek drobných zelených vloček, a pod ním zůstává tekutina čirá, ve vodě se nekoupejte, protože obsahuje sinice.

Když je voda zakalená rovnoměrně, jde o řasy, které nejsou toxické, a koupání by mělo být možné.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...