Její vztah se dostal do nesnází?

Snad až příliš zaměstnaná je herečka Ilona Svobodová (60), přestože ji už nekonečný seriál Ulice tolik nezatěžuje. To pro ni bohužel neznamená oddych. Stále má další zájmy a úvazky, jako divadlo, dabing, konzervatoř, kde pracuje jako vedoucí… A co přítel Petr (65)? Má na něj vůbec ještě čas a energii?

Vlastně to začalo jako reakce na smrt manžela, hudebního skladatele Petra Skoumala (+76) v září 2014. Do té doby byla Ilona Svobodová (60) bezstarostnou herečkou, která se objevovala v Ulici a hrála občas v divadle, existenční problémy neexistovaly, protože manžel svojí tvorbou vydělával dost peněz.

Také vás může zajímat ...

Bydleli v domě se zahradou na prestižní adrese v pražském Suchdole. Skoumalovou smrtí se všechno změnilo. Jako dědicové se přihlásili jeho synové z předchozích vztahů, o manželovy příjmy Ilona přišla a nebylo jasné, zda se nakonec nebude muset vystěhovat i z jejího milovaného domu.

Aby se uživila, naložila si hodně práce. Najednou vedle Ulice hrála v několika divadlech a k tomu ještě začala působit na Pražské konzervatoři jako vedoucí dramatického oddělení, a ještě ke všemu tam také učit. Léčila si tím smutek a zároveň se i udržela finančně nad vodou. A to trvá dodnes.

Pokud se s jejím novým přítelem, architektem Petrem (65) objevily v tisku asi jen dvě společné fotky, není to tím, že by se rafinovaně schovávali, ale možná tím, že se tak málo vidí. Oba jsou velice zaměstnaní, hlavně Ilona jde z role do role.

Jak jim funguje vztah na dálku?

Po manželově smrti – a bylo to strašlivě rychlé, nádor se mu ze slinivky do dalších orgánů rozlezl během pouhých sedmi dnů – se herečka na veřejnosti objevila s několika muži. To však prý byli jen kamarádi, kteří jí dělali doprovod. Až po třech letech potkala muže, který se formátem a i vzhledem podobal zesnulému manželovi.

Teprve v únoru 2019 spolu vyrazili na akci, předávání výročních cen filmové kritiky. Její „objev“ si pozornost reportérů příliš neužíval, ale bylo znát, že lekce společenského chování opravdu nepotřebuje. Novináři pátrali, ale kromě křestního jména a profese o něm nic zvláštního nezjistili.

První dva roky o něm Ilona pěla přímo chvalozpěvy, dnes už o něm takřka nepromluví a viděni spolu už také dlouho nebyli. Je tedy docela dobře možné, že se jejich vztah dostal do krize, respektive ji právě překonává.

Oba už měli leccos za sebou a dodnes fungují odděleně. Každý z nich má své bydlení. Je možné, že když spolu nemohli za korona-krize nikam vyrazit, zjistili, že si už nemají co říct.

Pro vdovu to bylo drsné probuzení

Stát a bohužel ani příbuzní Iloně životní situaci neusnadnili. „Celé dědické řízení, notáři a domluva s organizací typu energetického podniku jsou natolik trýznivé, že člověk pak opravdu asi tak na rok vytěsní, co se vlastně stalo.

Všude pracuje spousta byrokratů, kteří se drží regulí, ale nejsou neomylní, neznají všechny zákony a natáhnou vás,“ vzpomíná herečka na martyrium, kdy musela i pro přepis elektřiny dokazovat, že byla manželkou zesnulého hudebního skladatele.

Krajně nepříjemné dohadování s dědici trvalo skoro dva roky, zejména se Skoumalovým nemanželským synem, hudebníkem Davidem (52), a velmi herečku vyčerpalo.

Svou milovanou vilu by asi neudržela, pokud by ji s manželem neměli v bezpodílovém spoluvlastnic-tví, neboli jí půlka patřila už před jeho skonem.

Dělila se tedy jen polovina domu, a z ní polovina připadla jí a jejímu synovi Filipovi (29), a Davida plus dalšího Skoumalova syna, postiženého Kryštofa (43) tedy vyplácela po osmině odhadované ceny vily. I tak to byl drsný proces, který se neobešel bez nutného jednání právníků…

Až před šedesátkou si začala konečně plnit svá přání

I když nakonec s vypětím všech sil herečka všechno zvládla, cítila, že po svém boku potřebuje oporu, takže se rozhlížela, pátrala, ale dlouho marně. Muži patřičného formátu nerostou na stromech a po pětadvaceti letech života s partnerem, který ji maximálně naplňoval, se nechtěla zahazovat s idioty.

Zároveň jí bylo jasné, že potřebuje svůj život změnit, získat nové průhledy. Bývalému manželovi se měl tak trochu podobat a to se v osobě architekta povedlo. „Potřebuju intelekt, partnera, se kterým si můžu popovídat, když přijdu domů po představení, bavit se s ním o divadle, výstavách, světě kolem nás.

A můj přítel to všechno splňuje,“ libovala si Ilona. Když se konečně vyřešil vleklý a zapeklitý problém s dědictvím, byla z ní sice velmi vyčerpaná, zato ale dobře zaopatřená žena, která si chce konečně splnit to, na co doteď neměla čas ani myšlenky.

Například cestování. Na studijní pobyt do Paříže vyjela ještě samostatně, ale pak už toho hodně ve světě sjezdila právě s Petrem. O jedněch divadelních prázdninách třeba strávili měsíc cestováním po Srí Lance, což byl Ilonin dávný sen.

Svatba se asi už konat nebude

V životě musela už překonat nejen rozvod a ovdovění. Před lety překonala rakovinu děložního čípku, a je tomu deset let, co její syn Filip málem zemřel při epileptickém záchvatu. „Seděl u počítače, dělal něco do školy, já jsem šla pracovat, sešla jsem zahradou pod dům a něco mi říkalo, že se musím vrátit.

Tak jsem se otočila a tam jsem ho našla ležet na zemi v bezvědomí,“ popisuje drama herečka. Nějakou dobu to vypadalo, že nemusí přežít, anebo bude vážně postižený. Po roce intenzivních cvičení sice jisté následky zůstaly, ale dodělal si maturitu a dnes pracuje v sociální sféře.

Ilona Svobodová tedy zároveň i nenápadně dozírá na synův život a na nějaký posun směrem k novému, třetímu sňatku nepomýšlí. Je také otázka, zda zmírní pracovní tempo alespoň poté, co za dva roky odejde do důchodu a dostane penzi. Lze o tom pochybovat, tatínek inženýr a maminka zubařka ji vychovali k pracovitosti.

Teď si užívá nových radostí života

Že je její život dnes přeci jen radostnější, dosvědčuje okázalý smysl pro drobné i větší radosti života. Každou chvíli se chlubí nějakým dalším tetováním (i když už jednou měla alergickou reakci na tetovací barvu).

Čas od času se nechá vidět na degustacích vína. Stále má temperament mladice, což je pro plnohodnotný život podstatné. A jisté je, že udělá všechno pro to, aby na blížící se stará kolena nebyla osamělá, pro svůj vztah dovede hodně obětovat.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...