Jejich lásku poznamenala tragická nehoda

Po manželově nehodě si myslela, že už nebudou nikdy šťastní. Tak vyskočila z okna!

Eva Klepáčová (†79) a Josef Zíma (88) patřili k nejslavnějším českým manželským párům. Obdivovatelé obou herců však netušili, že se za zdmi jejich bytu ukrývá bolest a strach.

Eva Klepáčová (†79) a Josef Zíma (88) se stali v českém poválečném uměleckém světě nejslavnějším manželským párem. Není divu, vždyť krásná Eva zazářila už v roce 1946 jako divoká Káča v legendární pohádce režiséra Josefa Macha Hrátky s čertem.

Také vás může zajímat ...

Mladí a úspěšní

Josef Zíma, který vystudoval na DAMU herectví a zpěv, si jen o tři roky později zahrál vlídného a spravedlivého prince Radovana v kouzelné pohádce Princezna se zlatou hvězdou.

Tehdy už byl s Evou ženatý a měl našlápnuto i na skvělou kariéru zpěváka populární hudby. Eva zase byla jednou z prvních tváří, které se objevily na obrazovce Československé televize, kde působila jako hlasatelka a konferenciérka.

Klepáčová se také odvážně pustila do dabingu. Jejím něžným hlasem k nám už víc než půl století promlouvá i něžná Nastěnka z nesmrtelné ruské pohádky Mrazík. Svět úspěšných a mladých manželů tak připomínal doslova ráj na zemi.

Po nehodě byl odsouzen

Jejich štěstí ale vydrželo jen několik pouhých měsíců, protože ho navždy zničila tragická autonehoda, kterou Josef v roce 1959 zavinil. Při ní se těžce zranila zpěvačka Judita Čeřovská (†72) a režisér Jiří Jungwirth (†38), který později zemřel.

Zíma a třetí pasažérka také utrpěli vážná zranění. Čeřovská na tom byla opravdu zle, měla utrženou ledvinu, rozdrcenou páteř a hrozila jí amputace nohy.

A i když k ní naštěstí nedošlo, tak její manžel, známý advokát, dosáhl toho, že byl Josef Zíma opravdu odsouzen. „Dostal jsem vojenského prokurátora, tříletý podmíněný trest, zákaz řízení a povinnost uhradit škody a léčebné výdaje.

Tři roky mi sráželi dvě třetiny z platu,“ vyprávěl pak smutně nekorunovaný král české dechovky.

Pořád v péči psychiatrů

Není divu, že Josefova manželka po těchto událostech utrpěla těžký psychický šok. Celou situaci považovala za definitivní konec jejich šťastného rodinného života a navíc měla pocit, že už ji nikdy nic hezkého nemůže potkat.

Brzy na tom byla tak špatně, že se pokusila o sebevraždu skokem z okna. Dokonce si s sebou chtěla vzít na onen svět i jejich tehdy teprve několikaměsíční dcerku Zuzanku (61). Tu jí naštěstí maminka na poslední chvíli vyrvala z náruče.

A protože pod okny jejich vinohradského bytu bylo elektrické vedení pro tramvaje, přežila i zoufalá Eva. Utrpěla sice velmi těžká zranění, ale po měsících intenzivní léčby se její fyzický stav vrátil do normálu.

Klepáčová přesto vnitřně trpěla dál. Onemocněla maniodepresivní psychózou a až do smrti musela být pod kontrolou psychiatrů.

Chodila za ním do nemocnice

Po roce 1968 se její stav znovu výrazně zhoršil, když se několikrát musela potýkat se zákazem činnosti kvůli svým politickým názorům. V dalších letech Evu začala trápit i stará zranění, která utrpěla při svém sebevražedném pokusu.

Každý pohyb jí působil nesnesitelné bolesti, a schody zdolávala jen s obrovským úsilím Milující Josef se o ni celé roky i s pomocí pečovatelek obětavě staral.

Pak ale musel do nemocnice sám a tak se právem obával, jak manželka jeho nepřítomnost zvládne. Tehdy ho Eva příjemně překvapila. Nějakým nevysvětlitelným zázrakem se vzchopila a denně ho navštěvovala v nemocnici. I když za každou takovou cestu platila nepřetržitými bolestmi.

Stále mu chybí

I toto těžké období dokázali manželé díky své velké lásce překonat. Bohužel, po Josefově uzdravení trvala jejich domácí pohoda příliš krátce. V noci na 19. června 2012 Eva Klepáčová usnula a už se nikdy neprobudila.

Nemocná herečka zemřela doma a podle lékařů, kteří ji léta ošetřovali, pro ni byla smrt vysvobozením. „Dodnes se doma cítím divně, když už tam Evička není,“ říká i teď zarmoucený Josef Zíma.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje sladké tajemství

Moje sladké tajemství je jedinečný časopis pro ženy, které se zajímají o aktuální dění v českém showbyznysu. Přináší strhující a poutavé novinky i zprávy ze života slavných osobností a odhaluje jejich skrytá tajemství. Je určený pro čtenářky hledající nápadité a zároveň oddechové čtení, u kterého si chtějí odpočinout od svých každodenních starostí. Velkou předností časopisu je důraz na obrazovou stránku a stručnost pikantních článků, které jdou doslova na dřeň příběhu.

Komentáře

reklama