Jejich rozvod zavinili kostlivci ve skříni

Herec, režisér, moderátor a překladatel Ondřej Sokol (48) si z dětství nese trauma. “Vyrůstal jsem bez otce,” přiznává. Otec emigroval do Kanady a Ondřej snil o tom, že by rád slyšel alespoň jeho hlas.

Ale i to byl v oněch dobách problém. „Za totáče by nás hovor do Kanady zruinoval, ale měli jsme naštěstí známého v Olomouci na poště a ten to uměl zaonačit tak, že jsem si mohl s tátou povídat, jak dlouho jsem chtěl,” vzpomíná rodák ze Šumperka.

Také vás může zajímat ...

“Měl jsem vlastně takového ideálního otce, představoval jsem si, že má všechny kladné vlastnosti,” dodává s nadsázkou. Přitom babička mu tyto představy komplikovala, protože na nepřítomného tatínka nadávala.

“Moje babička pracovala na tom, abych ho nenáviděl co nejvíc,“ postěžoval si herec. Naopak maminka manželovu emigraci nepovažovala za problém a nikdy o něm neřekla špatné slovo. Na druhou stranu se k němu z porodnice už nevrátila, což není obvyklé.

Jako kluk nosil Ondra kalhoty do zvonu a neslušivé brýle, spolužáci se mu posmívali. Tvrdí o sobě, že byl extrémně introvertní dítě, stydlivé a permanentně zalezlé v koutě. Ke zlomu došlo až na pionýrském táboře.

Imitoval Gotta, vzal si k tomu kytaru a děti se od srdce smály. V té scénce Gott přišel o hlas. Tehdy si budoucí umělec uvědomil, že o takové okamžiky moc stojí a chtěl by je zažívat co nejčastěji. Usilovně na tom celá léta pracoval.

“Dnes už se aspoň nestydím vylézt na jeviště,” říká absolvent pražské Divadelní akademie múzických umění. Za vrchol drzosti označuje vlastní stand-up vystoupení Celebrity. “Před premiérou jsem měl takový strach, že se to snad ani nedá k ničemu podobnému přirovnat.

Bylo to hotové peklo,” říká permanentně vystrašený introvert, který se kupodivu stal hercem, režisérem a moderátorem. S tím, že ho nevezmou na DAMU, počítal, brali asi osm lidí z celé republiky. Plánoval, že se v nejhorším případě stane kulisákem a bude číhat na to, až někdo z hereckého souboru onemocní.

Zastoupí ho, a pak všichni uvidí, kolik talentu se v hubeném mladíkovi skrývá. K tomuto plánu se však uchýlit nebylo třeba, neboť Ondřeje Sokola vzali na DAMU napoprvé. “To byly ty první porevoluční přijímačky,” vzpomíná.

“Stál tam Barťák, herci se chodili dívat jen tak, protože se prostě najednou všem chtělo žít.” S půvabnou kolegyní Kateřinou Lojdovou Ondřej dva roky žil, poté ji požádal o ruku. Jejich manželství trvalo jedenáct let, narodily se dvě děti, Ester (20) a Adam (16).

Jejich maminka Kateřina pochází z Prahy, vystudovala Pražskou konzervatoř a jejím světem se vedle divadelních prken stal dabing. Jejím hlasem mluví třeba slavná Keira Knightley (35) anebo seriálová Šeherezáda.

Z

Proč se manželství úspěšných lidí, rodičů dcery a syna, v roce 2011 definitivně rozpadlo? To nejlíp vědí jen ti dva, ale jeden jako druhý o tom hovoří výjimečně nebo vůbec. Přitom Ondřej je evidentně vzorný táta, který dbá o to, aby v životě svých dětí hrál důležitou roli.

Jemu to bylo odepřeno, otec se mu vrátil z kanadské emigrace v době, kdy už byl syn osmnáctiletý. Začínali spolu od nuly a to, co promeškali, se už nikdy nedá dohonit. Herec se dětem svědomitě věnuje, podle slov bývalé ženy ještě víc než před rozvodem.

“Kdybych se znovu vdávala, tak už nikdy s růžovými brýlemi na očích,” říká Kateřina. “Přece jen už mám něco za sebou. Tehdy jsem do toho šla bez přemýšlení, z lásky, a hodně fungovala chemie. Ta vás většinou nasměruje jinam.

Vdávala jsem se nerozvážně a rozváděla jsem se už rozvážně. ” Rozvod zvažovala tři roky. “Nechtěla jsem jen bulet a hádat se,” vysvětluje, co ji vedlo k tak radikálnímu kroku. “Pro záchranu manželství bych býval udělal cokoli,” tvrdí Sokol.

“Chtěl jsem, aby moje děti měly kompletní rodinu. Nedopadlo to. Samozřejmě to není o tom, že jsem nedělal hlouposti, které se podepsaly na tom, že se moje manželství rozpadlo. Dělal. Ale nikdy jsem ani na okamžik neuvažoval, že bych to chtěl ukončit.

I když mě prudila a bylo to hrozný, rozvod jsem nechtěl,” řekl před lety novinářům s tím, že bývalá manželka je teď pro něj v podstatě cizí člověk. Tímto prohlášením jen zatopil pod kotlem. “Myslím, že určité věci by se neměly vynášet ven,” mrazivě prohlásila křehká brunetka a dodala, že se jí rozvodem ulevilo.

“Neshody v základních pravidlech našeho vztahu trvaly několik let. Co to znamená, vysvětlovat nechci. Ale nějakého kostlivce jsem ve skříni našla.” Rozvést se bylo podle ní správné rozhodnutí, děti tak získaly milujícího otce i matku, kteří se jim ale nehádali nad hlavou.

Začátky osamělého života pro ni byly složité. “Po jedenácti letech, kdy jsem měla první víkend pro sebe, jsem nevěděla, co s ním. Jen jsem uklízela, vařila, pekla, bulela a čekala, až se děti vrátí,” líčí smutně.

Manžela si Kateřina váží jako vynikajícího divadelního režiséra. Seznámili se v Městském divadle Mladá Boleslav, kam on přišel po vysoké škole a ona po absolvování konzervatoře. “Ještě jsme spolu nechodili a už mě poprvé režíroval.

Byl to vždycky zážitek. On to v sobě má, je výjimečný,” konstatuje herečka a dabérka. Když jí bylo pět let, vybral si ji ve školce režisér Antonín Kachlík (97) do filmu Kouzelné dobrodružství. Od té doby tvrdila, že bude herečkou, aniž byla ochotna zamyslet se nad tím, co by mohla dělat jiného.

Jen v dospívání ji napadlo, že by mohla pracovat s malými dětmi, například v jeslích. Bavilo ji vozit sousedkám kočárky. Ale přihlásila se i na konzervatoř a vzali ji hned na první pokus. Bylo rozhodnuto.

Už při studiu hrála v Národním divadle a ve Viole. Od roku 2000 zakotvila v Městských divadlech pražských, později byla ve stálém angažmá v Divadle Na Jezerce. Objevila se i v seriálu Ordinace v růžové zahradě, kde zastoupila zesnulou herečku Zuzanu Dřízhalovou (†36).

Světla kamer nejsou Kateřininým šálkem čaje. “Film a televizi dělám velmi sporadicky,” vysvětluje. “Dávala jsem vždycky přednost divadlu, později s dětmi hlavně dabingu. Nemám potřebu se předvádět. Herectví jsem začala dělat z psychologických důvodů.

Díky postavám a jejich příběhům poznávám i sebe a to, jak jiní řeší svůj život. Jsou to v podstatě sociální sondy.” Její bývalý manžel si televizní kamery a obdiv bezpočtu fanynek vychutnává, do dalšího ženění se ale nehrne: “K tomu, abych chtěl vztah stvrdit svatbou, aby pro mě byla tak důležitá, bych musel chtít děti a rodinu.

Jenže ty už mám. A když si představím, jak moc mě ještě budou potřebovat a kolik energie jsem schopen vyvinout… I na to skoro nebudu stačit. Tím pádem asi u žádné svatby neskončím, jedině snad kvůli prachům“.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...