Jejím osudem se staly role svérázných hospodyněk

IVU HÜTTNEROVOU (71) kdysi tak zlákalo malování, že se přestala objevovat před filmovou kamerou. Tomu je ale naštěstí konec. Sympatickou herečku mohli diváci obdivovat v seriálu Ordinace v růžové zahradě a nyní doslova exceluje ve Slunečné.

Herečka Iva Hüttnerová (71) se objevila v mnoha filmech a seriálech. Pak ale objevila kouzlo malování, ve kterém se doslova našla. Práce se štětcem a barvami jí totiž pomohla najít vnitřní klid. Nakonec ale přece jenom neodolala a po krátké pauze se vrátila na televizní obrazovky.

Také vás může zajímat ...

Svérázná Lepařová je jen jedna

Psal se rok 2015 a Hüttnerová se jako blesk z čistého nebe objevila v oblíbeném seriálu Ordinace v růžové zahradě. Mnozí si ale ještě předtím mysleli, že roli svérázné hospodyně Lepařové odmítne.

Ona však byla šťastná, že ji potkala právě tato zajímavá herecká příležitost. Jak sama Iva později řekla, zatímco seriál tehdy ukazoval celou řadu lékařů, kteří byli téměř zaměnitelní, Jolana Lepařová byla jen jedna.

„Ta ženská má příběh,“ libovala si herečka, která se při natáčení navíc potkala se spolužáky z DAMU Petrem Štěpánkem (71) a Janem Kanyzou (72).

Naskočila do rozjetého vlaku

Společně tak mohli zavzpomínat nejen na bezstarostné mládí, ale i na to, že právě Kanyza přivedl Ivu k malování. Kanyza, který během studia bydlel na stejné koleji jako Hüttnerová, už tehdy maloval krásné obrazy olejovými barvami.

Po jeho vzoru to zkoušela i Iva, která se rovnou odvážně pustila do surrealismu. Jak ale později zjistila, tento styl jí ale vůbec neseděl. Svůj typický umělecký výraz Iva našla, až když připravovali pořad staropražských písniček, pro které bylo třeba namalovat plakáty a obrázky s krátkým dějem.

To všechno Hüttnerové patrně vytanulo na mysli, když vedle Dany Morávkové (48), Jana Čenského (59), Petra Štěpánka a Jana Kanyzy naskočila do rozjetého vlaku Ordinace.

Jen o několik let později pak přijala roli hospodyně Slavíčkové v seriálu Slunečná, čímž jistě potěšila spoustu svých věrných fanoušků.

Diváci Slunečné Ivu milují

Hüttnerová, dnes jako Alžběta Slavíčková, dokazuje nadšeným divákům Slunečné, že na její kuchařské umění široko daleko nikdo nemá. Také je chápavou a někdy i trochu přísnou chůvou majitelek statku sester Popelkových. Její postava má navíc léčitelské schopnosti, což i Hüttnerovou přivedlo k zájmu o bylinky.

I z toho je vidět, že je sympatická Iva skutečně všestranná osobnost plná energie a nezdolného optimismu.

Po smrti babičky se utrhla ze řetězu

Budoucí herečka se narodila 17. prosince 1948 v Praze. Protože už od dětství patřily mezi její zájmy hlavně literatura a divadlo, tak už na základní škole navštěvovala dramatický kroužek.

Přesto později upřímně přiznala, že měla štěstí, že se na DAMU vůbec dostala. V mládí totiž byla velká rebelka, kterou dokonce vyhodili z gymnázia. Její tehdejší problémy patrně způsobila smrt milované babičky.

„Když umřela, utrhla jsem se ze řetězu. Chodila jsem za školu, propadala jsem,“ přiznala v jednom rozhovoru. Po vyhazovu ze střední školy dokonce Hüttnerová nějakou dobu pracovala v geofyzice.

Krátce nato se bez maturity přihlásila na DAMU, kde vystudovala herectví pod vedením Oty Sklenčky (†73).

První amgažmá i výstava obrazů

Iva se ještě na DAMU poprvé provdala. Jejím manželem stal v roce 1970 úspěšný divadelní režisér Ivan Rajmont (†70). Jejich manželství se však po šesti letech rozpadlo a v rozvodu jim nemohl zabránit ani fakt, že spolu měli syna Matouše (47).

V té době už měla Iva slušně našlápnuto na úspěšnou kariéru. Své první profesionální angažmá získala už na počátku sedmdesátých let v Divadle Vítězslava Nezvala v Karlových Varech.

Tady dokonce dostala poprvé možnost předvést své malířské umění, když měla v roce 1974 výstavu svých půvabných obrázků ve foyer divadla.

Dostala prestižní ocenění

Od roku 1976 hrála Hüttnerová v pražském Divadle na okraji. V této době získala prestižní ocenění na festivalu Divadelní mládí v Českých Budějovicích za roli strýce Pepina v Hrabalových Postřižinách.

Souběžně s tím se rozvíjela i její filmová kariéra. Tady se jí dařilo hlavně jako představitelce svérázných učitelek ve snímcích Neohlížej se, jde za námi kůň a Pětka z hvězdičkou.

Jednu ze svých nejzajímavějších rolí pak dostala ve skvělém snímku Co je vám doktore?, kde si zahrála poněkud suchopárnou manželku hlavního hrdiny v podání Zdeňka Svěráka (84).

Zvítězila láska k malování

V roce 1985, po deseti letech svého působení v Divadle na okraji, přešla do Divadla S. K. Neumanna, nynějšího Divadla pod Palmovkou. Ačkoli už počátkem devadesátých let opustila stálé angažmá, dále pohostinsky účinkovala například v Divadle Na Fidlovačce nebo v Divadle Josefa Dvořáka.

Na nějaký čas pak u Ivy definitivně převážila láska k malířství. Propracovala se k osobitému stylu, který vychází z jejího obdivu ke kouzlu staré Prahy. Kromě malby obrazů se uplatnila také jako autorka plakátů, jevištních dekorací a kostýmů.

Ordinace jí přinesla obrovskou popularitu

I proto se jí dlouho dařilo mnohem více jako malířce než jako herečce. Svá kouzelná dílka dokonce prezentovala na více než dvou stech padesáti výstavách doma i v zahraničí.

Hüttnerová také vydala čtyři autorské knihy a každoročně jí vychází nástěnný kalendář s jejími ilustracemi. To vše patrně způsobilo, že se Iva na nějaký čas přestala herectví téměř věnovat.

Její věrní fanoušci ji tak v posledních letech mohli spatřit pouze v několika seriálech, jako byla například Ordinace v růžové zahradě, Ach, ty vraždy! a nyní právě tolik oblíbená Slunečná.

Byla to právě Ordinace, která Ivě doslova ze dne na den změnila život. „Díky ní jsem se poprvé setkala se seriálovou popularitou, kterou jsem do té doby nezažila,“ přiznala upřímně sympatická herečka.

Iva je také vášnivou sběratelkou starožitností a milých drobnůstek, které jí připomínají doby dávno minulé.

Idylické dětství v útulném bytečku

Tato záliba má patrně kořeny už v jejím dětství. Hüttnerová totiž jako dítě rozvedených rodičů vyrůstala u milované babičky, ve starém letenském bytě. A přestože byl úplně obyčejný, vždyť záchod i voda byly na chodbě, byl byteček útulný a Iva ho zbožňovala.

Když babička zemřela, nechtěla se herečka jeho zařízení zbavit, a tak ho spíše jen doplnila. „To byla doba, kdy se všechno vyhazovalo. A protože všichni věděli, že mám staré věci ráda, začali mi je nosit,“ vyprávěla herečka.

Sbírá noční košilky a vyšívané kapesníky

Později ještě vysvětlila, že další zařízení už kupovala po bazarech, na bleších trzích a ve vetešnictví. Její sbírka tak brzy nabyla doslova obrovských rozměrů. Sama Hüttnerová vysvětluje, že úplně nejraději má staré textilie, jako jsou noční košilky a vyšívané kapesníky.

Také ráda shromažďuje předměty, které dřív patřily někomu slavnému. K takovým skvostům samozřejmě počítá i dětské kožené botičky na knofl íčky, které nosil Bohumil Hrabal (†82), límec Emy Destinnové (†51) nebo její školní sešit.

Svou zálibu ve starých časech mohla Iva naplno zúročit v divácky velmi oblíbeném pořadu Domácí štěstí, který se vysílal od roku 2000. Navzdory této zálibě Iva přiznává, že vaření není její silná stránka.

Její druhý manžel, podnikatel Petr Mändl (65), je ale naštěstí tak moc tolerantní, že jí tenhle malý nedostatek a vadu na kráse už dávno odpustil a na svou milovanou ženu nedá ani tak dopustit.

Mají podobný smysl pro humor

Ty dva svedlo dohromady, jak také jinak, divadlo. Přesněji řečeno legendární role Pepina v Hrabalových Postřižinách, kterou Iva později doslova excelentně hrála na prknech divadla Rubín.

Svého budoucího manžela tehdy tak okouzlila, že na to samé představení přišel třikrát za sebou. Jakmile ti dva zjistili, že mají podobný smysl pro humor, přeskočila mezi nimi ona pověstná jiskra.

Po svatbě, která přišla v roce 1982, si Iva s Petrem pořídili jezevčíka, jenž dostal jméno Pepin. Když se pak sympatickým maželům narodila dcerka Klára (36), bylo jejich domácí štěstí dokonalé.

Dnes se Iva Hüttnerová cítí opravdu spokojená. Stále se věnuje herectví, samozřejmě také malování a volný čas se snaží poctivě rozdělit mezi vnoučata, péči o milovanou zahrádku a cestování ve starých časech mohla Iva naplno zúročit v divácky velmi oblíbeném pořadu Domácí štěstí, který se vysílal od roku 2000.

Navzdory této zálibě Iva přiznává, že vaření není její silná stránka. Její druhý manžel, podnikatel je ale naštěstí tak moc tolerantní, že jí tenhle malý nedostatek a vadu na kráse už dávno odpustil a na svou milovanou ženu nedá ani tak dopustit. hrádku a cestování.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...