Jezte houby, zhubnete a omládnete!

Víte, že jsou pochutinou s neuvěřitelně malou energetickou hodnotou? Díky tomu mohou být skvělou stravou pro ty, co chtějí v létě zhubnout.

Dříve se jim říkávalo maso chudých, ale dnes se houbaření stalo nejpopulárnějším sportem našeho národa. Co se jejich složení týče, obsahují 2,8% bílkovin s poměrně vyváženým obsahem aminokyselin. Za zmínku stojí bohatý obsah minerálních látek a vitaminů, především skupiny B.

Také vás může zajímat ...

Ve složení dominuje hlavně vláknina a voda, proto se v našem trávicím traktu příliš dlouho nezdrží.Hlíva ústřičná a penízovka sametonohá patří svými antioxidačními a protirakovinotvornými účinky mezi zdraví nejvíce prospěšné houby,.

Žampionům se zase přisuzuje antidiabetický účinek a doporučují se zahrnout do jídelníčku pro cukrovkáře.Za houbu věčného mládí a dlouhověkosti se označuje lesklokorka.

Výtažky z lesklokorky mají protizánětlivé účinky, snižují hladinu cholesterolu a slouží k léčbě vysokého krevního tlaku.

Pozor na chyby

Neznámé houby samozřejmě nikdy nesbíráme, ale i při sbírání známých hub se můžeme dopustit chyby a způsobit tzv.sekundární otravu. Abychom se takové situaci vyvarovali, nesbíráme houby nikdy do igelitových sáčků! Nejlepší je proutěný košík, který zabrání zapaření hub a tím vzniku škodlivých látek! Houby se rychle kazí. Nejstarším a nejvyužívanějším způsobem uchování hub je sušení.

Sušené houby jsou ale nejhůře stravitelné, proto je lepší pracovat s houbami čerstvými. Pro skladování je určitě lepší mražení nebo zavařování.Houby se obtížně tráví, i když se zdržují v zažívacím traktu krátce. Je to způsobeno chitinem, který obsahují. Proto není konzumace hub vhodná večer. Z úprav dávejte přednost vaření nebo dušení.

Smažení do zdravé stravy rozhodně nepatří.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...