Jiří Brabec – Muzikant, kovboj, frajer

Vynikající klavírista, úspěšný country hudebník, miláček žen. Jak přišel k milionovým dluhům?

Permanentní neklid, touha se prosadit, posedlost muzikou. To vše bylo pro Jiřího Brabce charakteristické. Studium hry na fagot na konzervatoři nedokončil, ale i tak ho hudba cele pohltila. Věnoval se mimo jiné také rock and rollu, což bylo v té době průkopnické. S Jiřím Grossmannem (†30) založili skupinu Country Beat Jiřího Brabce. Ta pak dva roky působila v divadle Semafor.

Také vás může zajímat ...

Zaznamenala obrovský úspěch, byla hračka postavit se na vlastní nohy. Často působili jako doprovodná kapela Nadi Urbánkové (80), obdiv sklidili rovněž v zahraničí. Touha po slávě byla v případě Jiřího Brabce uspokojena nastokrát. Ale zřejmě to bylo pořád málo.

Jako první Čech se stal členem mezinárodní Country Music Association, tedy organizace založené v roce 1958 v Nashvillu na podporu žánru. Největší slávu skupina zažila na počátku sedmdesátých let, kdy se Naďa Urbánková stala pětinásobnou zlatou slavicí.

Country Beat byl také prvním tuzemských souborem, který si zahrál v Nashvillu, kde překvapil místní posluchače tím, že se v Československu hraje country. V roce 1991, po odchodu Nadi Urbánkové do Švýcarska, Brabec skupinu rozpustil.

Stal se z něho moderátor oblíbeného pořadu Country Express Praha – Nashville.

Láska jako hrom

Nadaný hudebník byl třikrát ženatý. Působil dojmem nevyléčitelného bohéma a hazardéra. Zvykl si hrát vysoké hry, a když se pak přihlásily potíže, věřil, že se to nějak rozšmodrchá. Jeho vztah k penězům nebyl právě zodpovědný. Jejich nedostatkem vzhledem k permanentním úspěchům zřejmě netrpěl. Proč si tedy peníze neustále půjčoval?

Třetí a poslední manželka, zpěvačka Šárka Rezková (50), prohlásila: „Půjčoval si celý život.“ Když se s Jiřím seznámila, bylo jí sedmadvacet, jemu šestapadesát, oba byli zadaní. Šárka byla vdaná za jiného muzikanta, v manželství nijak netrpěla, spíš naopak. „Říkala jsem si: co blbneš, máš dva malé kluky, Otíkovi jsou teprve tři roky, Fildovi rok, v manželství ti nic neschází.

Jenže to byl prostě osud,“ vzpomíná Šárka Rezková. Byla to láska jako hrom. Nepřišlo to jako blesk z jasného nebe, ale postupně. Seznámila je hudba.

Jiří vzkřísil svůj Country Beat, Šárka se stala jejich dvorní zpěvačkou, z písničky Borůvková byl hit.

Mrazilo ji

„Vlastně jsme se nejdřív nesnášeli,“ vzpomíná tmavovláska. „Podle něj proto, že jsem ho nezdravila, já zas měla pocit, že je nafoukanej. Pak byla jednou zkouška na koncert k dvaceti letům kapely Newyjou. Postavila jsem se zády k hledišti a najednou cítila takové zamrazení, že jsem se musela ohlédnout.

Tam seděl Brabec a usmíval se a já ho snad poprvé pozdravila.“ Když si spolu konečně začali povídat, oba zjistili, jak se v sobě mýlili. Jiří byl překvapený, jak je milá, a dokonce ji pochválil i jako zpěvačku. „Já zas viděla, že je to citlivej chlap, kterej má kolem sebe jen tvrdou slupku. Najednou jsem měla pocit, jako by nás něco osvítilo shora.

Zamilovali jsme se do sebe,“ líčí zpěvačka. Kdyby tehdy tušila, co jí známost přinese, správně by měla před Brabcem utéci až na kraj světa. Tvrdí však, že by to nedokázala. Životní láska ji zbavila schopnosti rozumně uvažovat. Oba zpřetrhali dosavadní závazky, čímž způsobili svým nejbližším spoustu bolesti, a v prosinci roku 2002 se vzali. V létě se narodil Dominik (16).

Ráj na zemi brzy vystřídalo peklo.

Koho se bál?

Několik měsíců po svatbě začala Šárka tušit, že se s Brabcem cosi děje. Choval se jinak, uzavíral se do sebe, ale nechtěl nic prozradit. Bylo vidět, že má starosti. „Lhal mi, jak jsem později zjistila. Měl dluhy už odedávna. Dodneška se neví, jak všechny ty dluhy nadělal. Bohužel mi to nikdo před svatbou neřekl,“ vzpomíná.

Známí jí dokonce naznačili, že snad měl být muzikant takzvaným bílým koněm, že někomu naletěl. V listopadu 2003 byl nalezen mrtvý v pronajaté chatě. Oficiální verzi, že se zastřelil, čas od času někdo zpochybní. Blízcí včetně manželky mají pocit, že hudebník se někoho bál.

„Kolikrát jsem si říkala, že bych měla odejít za ním, ale kvůli dětem to samozřejmě nejde,“ uzavírá Rezková.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...