Jiří Korn si potrpí na to, že v jeho garáži by se klidně dalo jíst z podlahy!

Už půl století těší své příznivce zpěvák Jiří Korn (67). Z původního bigbíťáka se stal dokonalý profesionál v populární hudbě. Manželství mu nevyšla, ale ve své kariéře žádné klopýtnutí neprožil.

Maminka Jiřího Korna zpívala, otec byl číšníkem v hotelu Alcron. Jako malý si zpěvák přál být například kovbojem. Když tatínek reprezentoval Československo v roce 1958 v Bruselu na světové výstavě, poslal mu odtamtud kovbojské oblečení i s koltem. „Pak přišla chvíle, kdy jsem vyrazil s matkou tramvají v tom kovbojském oblečení na koupaliště.

Jeli jsme dlouhou štreku z Karlína do Divoké Šárky, celá tramvaj na mě civěla a já ukrýval rudý obličej pod mohutným kloboukem. Na tu cestu v životě nezapomenu – tohle krásné oblečení jsem měl na sobě pouze jednou a už nikdy více,“ popisoval Jiří vzpomínku v rozhovoru. Protože jeho rodiče ale vedli své děti hlavně k umění, kovbojem se ani stát nemohl.

Zato ke zpívání měl cestu brzy otevřenou.

Také vás může zajímat ...
V jedné z mála filmových rolí, tady přímo v té hlavní.
V jedné z mála filmových rolí, tady přímo v té hlavní.

Bez skupiny by nejspíš nikdy nezačal!

Než naplno skončil u hudby, měl Jiří i sportovní ambice. O tom, že je mimořádně pohybově nadaný, dnes už snad nikdo nepohybuje – tenkrát svůj talent uplatňoval při bruslení, lyžování, a nejvíc při tenisu. Tomu se věnoval dokonce i soutěžně. Hudbě propadl na střední škole. Jeden z jeho spolužáků hrál skvěle na klarinet a na klavír a tak spolu chtěli založit orchestr.

Nakonec ale skončili u bigbítu, který se tehdy naplno rozjížděl. Založili skupinu Rebels. Pro Jiřího byla prý skupina ideální, na sólové vystupování by si tehdy netroufl. „Já jsem se vždycky děsně styděl,“ přiznal.

„Nebyl bych schopný přihlásit se do nějaké soutěže, protože bych tam určitě propadl.“ Nejprve se svojí skupinou hráli skladby zahraničních kapel, ale pak došlo i na vlastní skladby. Jako většina nadaných hudebníků v té době dostal Jiří Korn šanci i v Semaforu, ale tam prý ani vlastně pořádně nezačal. „Já se na tom jevišti nějak necítil,“ konstatoval.

„Nevěděl jsem, co s rukama, jak se chovat.“ Místo toho zamířil do legendární skupiny Olympic, kde nejen zpíval, ale i hrál na basu.

Tam strávil dva roky, než se vydal na úspěšnou sólovou dráhu.

V pořadu Možná přijde i kouzelník bavil diváky, ale i sebe.
V pořadu Možná přijde i kouzelník bavil diváky, ale i sebe.

Druhou ženu znal nejdřív pracovně

První Jiřího manželství nedopadlo dobře. Se ženou se rozešel po ostrých sporech a dál už je nic nespojovalo. Jediné, za co jí může být vděčný, je jeho vztah k módě. „Už v éře bigbítu jsem se zajímal o to, co se nosí a co se mi líbí.

Moje první žena byla velká fanynka módy, takže můj zájem se stal ještě intenzívnějším.“ Dnes mu už zbyly pouze vzpomínky, protože bývalá manželka už není mezi živými. Druhou ženu Kateřinu (49) poznal nejprve po pracovní stránce. Nebyla to určitě láska na první pohled, spíš sympatie. „Chtěl jsem tři pěkné holky, které se budou kolem trošku hýbat,“ vyprávěl.

„Dělali jsme tehdy napůl playback, tedy kromě mého zpívání, které bylo živě.“ Jednou z těch tří dívek byla právě Kateřina. Než se ale dali dohromady, stalo se více věcí. Za prvé Kateřina využila zajímavou nabídku a odjela pracovat do Rakouska. Za druhé přišel převratný rok 1989, kdy se měnil v Československu politický režim. Právě v té době se Kateřina vrátila do Prahy.

Zavolala svému bývalému kolegovi Jiřímu, aby mu popřála hezké vánoční svátky. Pokračovalo to pozváním na kávu ze strany Jiřího. Tehdy se do atraktivní blondýny zamiloval. Později prohlašoval, že ho zaujal její smysl pro humor a to, že umí vařit. Sblížili se po všech stránkách, ale v té době spolu ještě neměli velké životní plány.

Teprve tehdy, kdy Kateřina čekala dítě, padlo slovo „manželství“.

Jiří se nijak nebránil své otcovské roli a o ruku přijel matku očekávaného potomka požádat dokonce do Vídně, kde ještě dokončovala nějakou práci!

Kateřina Kornová s dcerou Kristýnou

Roli otce zvládl, roli manžela ne

Z Kateřiny Markové se tak stala Kateřina Kornová. Jiří tím rozesmutnil svého bývalého kapelníka z Olympicu Petra Jandu (74). Ten byl totiž do Kateřiny zamilovaný a už předtím s ní chodil. Po letech dokonce přiznal, že kvůli nešťastné lásce uvažoval i o dobrovolném odchodu ze světa. Definitivně se svých plánů s Kateřinou vzdal, až když bylo jasné, že s Jiřím čeká dítě.

Na svět pak přišel syn Filip (25). Prvního půl roku se zdálo, že je všechno v pořádku. Kateřina byla šťastnou maminkou, Jiří šťastným tátou. Ukázalo se ale, že se synem není něco v pořádku. Lékařská vyšetření postupně potvrdila, že syn manželů Kornových má zdravotní handicap: vrozený autismus, doprovázený navíc epileptickými záchvaty.

K Filipovi zanedlouho přibyla sestra Kristýna (24); u ní už se naštěstí žádné komplikace neobjevily. Kateřina si na sebe vzala těžký úkol a Jiří jí v tom pomáhal, jak nejlépe mohl. V roli rodičů byli od začátku jedničky, a to jim vlastně vydrželo celý život, až do dospělosti obou dětí. Nevydařila se jim ale role partnerská. Jiřího tak čekal druhý rozvod v životě.

Tentokrát ale proběhl přátelsky. Se svojí druhou ženou byl nadále v neustálém kontaktu. Sama přiznala, že na děti byli vždy dva.

„Jirka se jim maximálně věnoval a má je moc rád,“ ocenila bývalého manžela.

Svému synovi Korn celý život pomáhá jak nejlépe umí.
Svému synovi Korn celý život pomáhá jak nejlépe umí.

Měli ho rádi i v Berlíně!

Co se kariéry týkalo, Jiří se dostal do první ligy zpěváků poměrně brzy a nikdy už odtamtud nesestoupil. O jeho písničky a vystoupení, založená na stoprocentně profesionálním přístupu, byl zájem nejen u nás, ale třeba i u sousedů, ve východním Německu. Účinkoval v tamních pořadech, mimo jiné i ve slavném (a u nás rovněž vysílaném) Ein Kessel Buntes.

Pravdou je, že z bývalého bigbíťáka se stal spíše zpěvák klasické pop music, ale jeho rejstřík byl vždy hodně široký. Své písničky dokázal vždy doplnit skvělými tanečními variacemi a dokázal, že je jedničkou rovněž ve stepování. Známí tvrdili, že Jiří by se díky svým schopnostem uchytil třeba i na Broadwayi nebo v Londýně.

On vyjádřil pochybnosti: „Nejsem si jistý, já totiž nejsem moc velký loktař.“ Současně ale vždy zastával názor, že když má někdo rád to, co dělá, a má k tomu předpoklady a talent, vždy se prosadí.

Kateřina Kornová-, Jiří Korn

Čistota především!

O Jiřím se vždy říkalo, že je pedant na čistotu, a on to nikdy nepopíral. Tradovalo se, že například u něho v garáži by se dalo snad i jíst z podlahy. Jeho vztah k čistotě potvrdila i bývalá žena Kateřina: „Musím říci, že jsem ho za to obdivovala. Skoro denně si na Jirku při nějaké příležitosti vzpomenu. Co by na to řekl, jak by tohle uklidil. Že dneska nemám vyluxované auto.

Je to nade mnou celoživotní prst.“ Čisté boty, čisté oblečení, čisté auto a výrazný příjemný parfém, bez toho se Jiří neobejde. Jeho extrémní puntičkářství odhalil i manažer, když popisoval, jak krátce před premiérou muzikálu všichni nervózně pobíhali, zatímco zpěvák řešil, jak je možné, že má jeden z kostýmů pověšený na ramínku z umělé hmoty, když používá zásadně jen ramínka dřevěná.

Ať už je ale Jiří Korn v soukromí jaký chce, hlavní je, na jevišti je to vždy dokonalý profesionál!

Na jevišti musí vše přesně klapnout.
Na jevišti musí vše přesně klapnout.

Mohl mít za partnerku Zagorovou!

Více než milion diváků přišlo v 70. letech do kina na pohádku Honza málem králem, ve které hrál Jiří Korn hlavní roli. Obsazení mohlo být ještě zajímavější, kdyby roli princezny bývala neodmítla Hana Zagorová (70) – s Jiřím by byli na plátně dokonalou dvojkou. Na druhou stranu zpěvák vlastně „zaskakoval“ za původně zamýšleného Luďka Sobotu (73), který hrát nesměl.

Pokud si myslíte, že ve filmu Jiří mluví, tak se mýlíte; jeho roli předaboval Michal Pavlata (71).

Králem se zpěvák stane letos o Vánocích, v televizní pohádce Pravý rytíř.

Místo Nadi se mohl zamilovat do Hanky.
Místo Nadi se mohl zamilovat do Hanky.

Yvetta, co stále jen přelétá

Ženy Jiřímu většinou přinášely do života radost a inspiraci, jedna z nich je ale smutnou výjimkou. Řeč je o jeho mladší sestře Yvettě (54). Ta prožila nadějné mládí jako oceňovaná herečka, ale později se vydala na zrádnou cestu drog a alkoholu. Kdysi se jí Jiří snažil pomáhat, ale nikam to nevedlo. Ze dna, kam padla, se několikrát pokoušela dostat, ale dařilo se jí to vždy jen na chvíli.

Čtyřikrát skončila v protialkoholní léčebně a v dospělosti se od ní odvrátily i její vlastní děti.

Škoda promarněného talentu!

Sestra Yvetta svoji kariéru nezvládla.
Sestra Yvetta svoji kariéru nezvládla.
Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...