Jiří Ornest – O život bojoval do poslední chvíle

Jiří Ornest

Když se před čtyřmi lety lékaři rozhodli operovat nemocné srdce Jiřího Ornesta (†70) netušili, jakou hrůzu zákrok herci přinese. Srdce dali sice do pořádku, jenže záhy Ornest ochrnul a začal jeho nejtěžší boj v životě. Příběh Jiřího Ornesta se začal psát v Praze 27. září roku 1946. Narodil se do umělecké rodiny, a tak bylo už dopředu zřejmé, kam později povedou jeho kroky.

Jakožto jedináček měl veškerou péči a lásku svých rodičů. „Máma ze mě chtěla mít malého génia, zatímco já usiloval o to, aby se ze mne stal velký grázl,“ komentoval své dětství, které z velké části trávil v divadelním zákulisí, oblíbený herec a režisér.

Zásadní životní rozhodnutí, vydat se ve šlépějích rodičů, padlo v Ornestových 15 letech, kdy se dal dohromady s hercem Petrem Svojtkou (†35). Oba byli prý divadlem tak okouzleni, že je jednou na lesní cestě u řeky napadlo, že kdo sní celý lopuch, dostane se na divadelní školu. Podobných hloupostí byli prý mladíci schopní vymyslet za den i několik stovek.

Mimochodem, lopuch snědli oba a na DAMU se skutečně později dostali. Jiří Ornest pak s oblibou a úsměvem říkával, že si ale není vůbec jistý, jestli to stálo za to. Na první pohled by se mohlo zdát, že měl herec a režisér na růžích ustálo a jeho život byl jednou velkou komedií.

Také vás může zajímat ...

Jevit se to tak může bohužel jen zpočátku, ke konci svého života totiž Jiří Ornest prožíval nepopsatelná muka.

zazraky zivota_TV Prima02

Byla jeho osudovou ženou

Osobou, která Jiřího Ornesta nikdy neopustila a stála mu po boku v dobrém i zlém, je představitelka mnoha nezapomenutelných rolí, Daniela Kolářová (70). Pro Ornesta byla jeho osudovou láskou, a to i přesto, že se po 14 letech společného života pár rozvedl.

Jejich cesty však nějaká vyšší moc spojila opět dohromady, jakoby snad tušila, že přijde čas, kdy bude herec a režisér potřebovat někoho, kdo při něm bude stát a bude jeho oporou. Poprvé si Daniela Kolářová brala svého muže ve 28 letech. Nečekaný rozchod pak přišel v době, kdy jejich synové Šimon (42) a Matěj (40) byli v pubertě.

Podle Kolářové tehdy nebyl zřejmě Ornest na rodinu dostatečně připravený. „Až když jsme se rozešli, asi mu rodina začala scházet a postupně se vracel.

A po letech jsme se vzali znovu,“ upřesnila herečka, která byla se svým manželem do poslední chvíle.

gwuzd_IMG_6196

Smrti unikl jen o vlásek

O zdravotních problémech herce známého zejména ze seriálu Zázraky života, se nikdy příliš hlasitě nemluvilo. Dlouho tak nikdo netušil, že ho zlobí nemocné srdce. Najevo to vyšlo až v okamžiku, kdy se lékaři rozhodli Jiřího Ornesta operovat. Zákrok měl totiž pro něho i pro jeho rodinu naprosto devastující dohru.

Během operace srdeční chlopně se nečekaně utrhla poměrně velká krevní sraženina a začalo učiněné peklo. Lékaři měli plné ruce práce, aby herce zachránili. Embolie, kterou měla na svědomí právě ona utržená sraženina, nadělala v zesláblém těle herce strašnou paseku a on ochrnul. „Jirka začíná od nuly. Učí se chodit a mluvit.

Snaží se rehalibitovat,“ popisovala tehdy jedna z Ornestových kolegyň. Daniela Kolářová i přes nepříznivou situaci věřila, že její muž kruté následky operace překoná. Nijak se ale netajila tím, že je to pro všechny blízké velmi složité. Srdce bylo sice po zákroku v pořádku, mozková příhoda, která však následovala spustila celou řadu dalších a dalších problémů.

Jiří Ornest, ale ani na okamžik neztrácel dobrou náladu a víru, že se znovu postaví na nohy. I přes nepříznivý zdravotní stav se snažil pracovat – psal texty do muzikálů, dramatizoval se synem Šimonem pohádku pro soubor The Tap Tap a dokonce ani v jeho domovském Divadle Na zábradlí na něho nezapomněli. Nabízeli mu role přizpůsobené jeho možnostem, čehož si Kolářová nesmírně vážila.

Byla si totiž dobře vědoma, že práce je pro jejímu muže hnacím motorem.

Dobrodruzstvi kriminalistiky_CT

Nohy mu podrazila rakovina

Až po dlouhých dvou letech se mohl herec radovat z prvních pořádných krůčků. Poté, co málem zemřel a zcela ochrnul, mu tento luxus umožnil speciální přístroj v hodnotě kolem 130 tisíc korun. „Jestli jste si všimli, mám na noze takový elektronický strojek, a ten navíc ještě bliká. Ten strojek mi pomáhá při chůzi nadzvedávat špičku,“ vysvětloval v roce 2015 Jiří Ornest v Show Jana Krause.

Tam, na proslulé červené pohovce vedle svého dlouholetého kamaráda, herec ukázal, že i přes nepřízeň osudu nepropadá panice ani smutku. Byl samý úsměv a vypadal dokonce velmi spokojeně. S přístrojem se mu chodilo lépe, ne však tak jako před operací srdce. Bez hůlky se neobešel.

Osud byl k Jiřímu Ornestovi ale neúprosný a když už se zdálo, že je vše na dobré cestě, vstoupila do jeho života zhoubná choroba, která mu nakonec podrazila nohy. „Manžel byl hodně a dlouho nemocný.

Zemře na karcinom močového měchýře,“ uvedla krátce po smrti milovaného muže, s nímž prožila více 40 let, zdrcená Daniela Kolářová.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...