Jiří Ráž – Princ se zamiloval do Krasomily

Když zpívali kouzelné květině: Rozvíjej se, poupátko, nejkrásnější z květů, byli do sebe zakoukaní i ve skutečnosti.

Rodák z Nejdku u Karlových Varů vyrůstal v Praze. Díky mamince milující umění získal již v útlém věku kladný vztah k básním, literatuře, divadlu. Býval by se rád stal lékařem, němečtí okupanti však zavřeli vysoké školy. Charismatický mladík byl bez problémů přijat na hereckou konzervatoř, čímž se vyhnul obávanému totálnímu nasazení.

Také vás může zajímat ...

Když zavřeli koncem války i konzervatoř, pracoval budoucí král Miroslav v pletacím sdružení. Přes Realistické divadlo Zdeňka Nejedlého, dnešní Švandovo, a dvě další pražská divadla se dostal Vladimír Ráž v roce 1954 do Národního, kde setrval až do důchodu. Hrál zde zhruba čtyřicet let. Často ztvárňoval milovníky, ženy okouzloval mimo jiné i sametovým hlasem.

Jeho život však nebyl tak růžový, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Byla s ním zábava

Poprvé se oženil s herečkou Alexandrou Myškovou (98). Narodili se synové Martin (70) a David. Manželství poznamenala tragédie, půlroční David zemřel na syndrom náhlého úmrtí kojence. Když byly Martinovi tři roky, rodiče se rozvedli. „Protože jsem s ním nevyrůstal, bral jsem ho spíš jako kamaráda,“ říká Martin o otci. „Oba jsme sportovali, rozuměli jsme si a řekli jsme si všechno.

Když jsme se sešli v Praze, tatínek vždycky rád vzpomínal.

To mě strašně bavilo.

Byla s ním obrovská zábava.“ Vztah k sobě našli, když bylo Martinovi patnáct. Chodil se dívat na tátu do divadla a jezdil s ním na chatu: „Tam jsem poznal, jaký byl táta hračička. Všechno si udělal sám včetně nádherné skalky. Měl na ní takové zákoutí, kterému říkal kýčiště. Nasázel tam desítky figurek trpaslíků.“

Miroslav a Krasomila

Martin Ráž s matkou emigrovali v roce 1970 do Norska, kde Alexandra působila jako divadelní pedagožka na Státní divadelní škole v Oslu či na muzikálové a taneční škole. Syn se zabývá programováním. V situaci, kdy Vladimír Ráž přišel o maličkého syna a s manželkou vzhledem k tragédii, která je potkala, už nedokázal komunikovat, přišla nabídka, která se neodmítá.

Československý Gérard Philipe si roku 1952 zahrál krále Miroslava v pohádce Pyšná princezna.

Jako kulisy pro Půlnoční království si filmaři vybrali Hlubokou nad Vltavou, zámek krále Miroslava ztvárnila Telč. Na loukách okolo Třeboně se pořizovaly úvodní scény pohádky, kdy se král Miroslav projíždí na koni královstvím. Komunističtí kontroloři vyškrtli ze scénáře všechna kouzla, tvůrci filmu si jako jedinou obhájili zpívající květinu. Přesto se natáčení neubránilo skandálu.

Alena Vránová (88) představující princeznu Krasomilu a Vladimír Ráž coby král Miroslav se do sebe měli zamilovat jen jako, nikoli doopravdy, vždyť byli oba zadaní.

Ráž byl ženatý s herečkou Myškovou, Vránová vdaná za zapáleného komunistického literáta Pavla Kohouta (92). Ale když si před kamerami vyznávali lásku, mysleli to vážně. Netušili, že se ženou do katastrofy, a to nejen kvůli hněvu mocného Kohouta, ale i vzhledem k plánování společné budoucnosti. Štěstí tu dvojici bohužel potkalo jen v pohádce, jinde ne.

Střelba na obraz

Za lásku se zpočátku statečně bili. Oba se museli rozvést, on opustil manželku zlomenou žalem ze ztráty mladšího syna, ona utekla rozzuřenému, vysoce postavenému komunistovi, který jí vyhrožoval vším možným a svolával na ni hněv lidu. „Pomalu jsem nemohla vyjít na ulici,“ posteskla si. Dokonce se říká, že na ni i střílel, naštěstí jen na portrét – obraz byl jako řešeto.

Postupem času Vránová s Rážem pochopili, že bojovali za něco, co za to vlastně ani nestálo.

Natočili bok po boku pohádku Hrátky s čertem, komedii Dovolená s Andělem či seriál Byl jednou jeden dům. V manželství to skřípalo. On měl milenky, ona, když to viděla, oplácela stejnou mincí. Dceru Markétu (†55) milovali, jenomže vyrůstala v atmosféře hádek a nenávisti. Vystudovala filologii, udělala si doktorát, přesto podlehla alkoholu a předčasně zemřela.

Do třetice se oblíbený herec oženil s finanční poradkyní Olgou Hnátkovou (69). Narodila se Veronika (40). Vladimír Ráž zemřel krátce po sedmasedmdesátých narozeninách.

Byl mimo jiné jmenován zasloužilým členem Národního divadla, získal i cenu za celoživotní mistrovství v dabingu.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama