Jiří Štědroň – Fanynky na něho stály frontu

Od prvního okamžiku, kdy se Jiří Štědroň (75) objevil v roce 1969 v televizní černobílé Popelce, se z něho stal idol žen a dívek napříč všemi generacemi. Fanynky ho milovaly a byly ochotné čekat v zástupech, než se jejich miláček objeví.

Sám muzikant a herec si ale oblibu divaček nikdy příliš nepřipouštěl, a přestože mu ženy ležely doslova u nohou, v jeho srdci se našlo místo pouze pro dvě z nich.

„Devět let jsem byl ženatý s první ženou, teď jsem přes 45 let s druhou manželkou,“ svěřil se Jiří Štědroň, který jako by vůbec nestárl.

Pohádka mu byla osudná

Také vás může zajímat ...

Poprvé se Jiří Štědroň postavil na jeviště v Liberci v pouhých 13 letech jako ochotník. Jako by mu snad osud chtěl něco naznačit, byla to shodou okolností pohádka o Popelce, v níž se předvedl. Všechno ale mohlo dopadnout úplně jinak, protože coby desetiletý chlapec, který vyrůstal v muzikantské rodině a k hudbě byl vedený odmalička, vyslovil přání jít na vojenskou školu do Moravské Třebové.

„Byla to taková ta škola, kde chudáčkům desetiletým chlapcům dají uniformičky,“ vzpomíná Štědroň s tím, že mu to tehdy rodiče naštěstí zakázali. Dodnes ale nemůže zapomenout na jejich upřímně vyděšené obličeje, když se jim se svou touhou svěřil.

Ani mu to prý moc nerozmlouvali, prostě mu to rovnou zakázali pod pohrůžkou, že jestli o tom bude ještě někdy mluvit, stane se mu něco hrozného.

4779 Popelka

Písničky dostaly přednost

Sám Štědroň se považuje více za zpěváka než za herce, ačkoli většina obdivovatelek ho má nejspíš zaškatulkovaného jako herce jedné role. Vynikající muzikant ale vystudoval paradoxně právě herectví. Tehdy se ale k jeho štěstí vyučovalo tzv. syntetické herectví, takže studium zahrnovalo hodně muziky i zpěvu. Jak je zřejmé, písně dostaly později přednost.

Herecký talent ale rozhodně nejde Jiřímu Štědroňovi nijak upřít. Svou první píseň nazpíval v roce 1959 a jmenovala se Sedmikrásky nad Brnem. Štědroň přiznává, že se s písničkami vnucoval už svým spolužákům, nesetkal se ale s jejich zájmem. „Kvůli tomu mě neměli moc rádi,“ směje se.

Sedmikrásky nad Brnem měly pro Štědroně velký osobní význam, protože zpíval o svém rodném městě, na které nedá dodnes dopustit. Když se vrací ve vzpomínkách na své první nahrávání, přiznává, že byl strašně roztřesený, aby zpíval jakž takž čistě. Tehdy se totiž nestříhalo, píseň se točila rovnou, naživo. Zpěvák prý často dostává otázku, na koho při této krásně milostné baladě myslel.

„Budete se divit, ale opravdu jsem tehdy nemyslel na nikoho,“ odhaluje pravdu Štědroň.

Jiri Stedron

Zděsil se sám sebe

Zřejmě největší vlnu slávy si užíval v pohádce Popelka, kde se objevil roku 1968. V roli prince tehdy pobláznil snad každou ženu, výjimkou nebyla dokonce ani jeho televizní partnerka a představitelka hlavní role Eva Hrušková (65). Bylo jí pouhých 17 let a jak později přiznala, trochu se do Štědroně zakoukala.

„Byl to první muž, kterého jsem se měla dotknout,“ svěřila se herečka se svými tehdejšími obavami. Ovšem zatímco dámy šly z prince do kolen, on sám byl prý z pohádky upřímně zděšený. „Sám sobě jsem se nelíbil, ale to se asi stává,“ přiznává Štědroň. Kdoví, jak by vypadal milostný život pohledného herce a zpěváka, kdyby se k roli dostal dříve.

V době, kdy mu ležely fanynky u nohou, byl totiž ženatý a rozumný muž, který nepodléhá momentálním vášním. Nicméně dostával prý později spousty dopisů a na všechny se snažil poctivě odpovídat. Některé byly prý zajímavé, většinou šlo ale o žádosti o fotku. Nic víc. „Těch zajímavějších bylo jenom pár,“ dodává. Zastavil čas Ačkoli Jiří Štědroň oslavil v květnu 75.

narozeniny, vypadá stále skvěle a ze svého osobního kouzla a šarmu neztratil vůbec nic.

A dokonce i dnes, když se sálem rozezní jeho úžasný hlas, dostává své věrné obdivovatelky stále do varu.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...