Jiří Vala – Miloval herečky i divačky

jiri vala
Herec Jiří Vala

Jeho chlapecký zjev ženy fascinoval. Při natáčení Krále Šumavy se do něj Jiřina Švorcová zamilovala doopravdy.

jiri vala svorcova
jiri vala
jiri vala

Tatínek byl důstojníkem československé armády, přidělený do slovenského Popradu, kde se také Jiří Vala na podzim roku 1926 narodil. Jeho o jedenáct let mladší sestra Eva ráda vzpomínala na spokojené a bezstarostné dětství se starším bratrem, který se k ní choval jako pravý rytíř.

Také vás může zajímat ...

Rodina vojáka z povolání se často stěhovala, a tak se nelze divit, že mladý Vala maturoval pro změnu v Praze.

Tíhl ke sportu, ale nakonec ho zcela pohltilo divadlo, propadl mu už během gymnaziálních studií. Během války stihl hrát v Divadle pražských předměstí a dostat se na konzervatoř, kterou dokončil až v roce 1947.

Poté zakotvil v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého, potom ve Státním divadle v Ostravě. Režiséři mu přisoudili role vnitřně rozpolcených mladíků. Přes Divadlo na Vinohradech a Divadlo E. F. Buriana dospěl do Národního divadla, kde působil od roku 1972 do roku 1999. Smrt v bažině

Valovým nejznámějším filmovým počinem je bezesporu Král Šumavy, film režiséra Karla Kachyni (†79) z roku 1959, který se natáčel na šumavské Kvildě.

Vala zde představuje strážmistra SNB Karla Zemana, člena pohraničního útvaru, jenž v dramatických kulisách bouřlivého roku 1948 bojuje proti osobám ilegálně překračujícím státní hranici, v té době ještě neohraničenou dráty.

Zeman se zamiluje do prodavačky Marie Rysové, kterou ztvárnila Jiřina Švorcová (†83). Tu však čeká tragický osud, utopí se ve slatině. Děj vrcholí zatčením Krále Šumavy, hlavního převaděče, který místní kraj dokonale zná a ví, jak se vyhnout smrtícím slatím.

Že je výborným hercem, předvedl Jiří Vala mimo jiné i v roli Martina Nedobyla v seriálu Sňatky z rozumu, kde přesvědčivě předvádí proměnu idealistického mladíka v omezeného vydřiducha.

Nezapomenutelný byl i coby malíř Dlask v seriálu Byl jednou jeden dům. Zatímco v sedmdesátých letech šel z role do role, v následující dekádě jako by se odmlčel. Naposledy se objevil ve snímku Vrať se do hrobu, kde představoval roztržitého ředitele.

Miláček žen

Vala byl mimo jiné také neúnavným funkcionářem. Když skončila druhá světová válka, byl devatenáctiletým mladíčkem, který zahořel pro ideály komunismu, aniž mohl tušit, co přesně tahle ideologie obnáší. Byl jí ovšem věrný po celý svůj život.

S věrností měl naopak problémy, co se týká vztahu k ženám, kterým se charismatický mladý muž k zbláznění líbil.

„Byl to nesmírně milý a příjemný muž, velice přitažlivý,“ vzpomíná na kolegu herečka Jaroslava Obermaierová (74). „Poznala jsem ho v šestnácti letech, když jsem v Divadle na Vinohradech hrála mloka.

Jednou mi k narozeninám věnoval kytičku a sbírku veršů.“ Miláček žen Vala kupodivu doplul do manželského přístavu, oženil se s Emílií Skálovou, narodil se jim syn Viktor.

Říká se však, že žen bylo v životě Jiřího Valy úctyhodné množství, zaujal nejen televizní divačky, ale i slavné kolegyně. Milovala ho jak Jiřina Švorcová, tak Jiřina Jirásková (†81).

Kuriózní ovšem je, že se obě herečky do Vály zamilovaly v době, kdy žily s jinými partnery. Švorcová byla vdaná za dirigenta Jindřicha Rohana (†58), Jirásková za herce Jiřího Pleskota (†75).

Skandál v divadle

Jiřina Švorcová Valu považovala za svou životní lásku. Rozvedla se kvůli němu, vztah udržovali s přestávkami osm let, ale nikdy se nevzali. S Jiřinou Jiráskovou to bylo mnohem dramatičtější.

„Jak už to tak bývá, vědělo to celé divadlo, jen já ne,“ posteskla si Švorcová. „Dozvěděla jsem se to až díky skandálku, když do divadla přišel Jiráskové manžel Pleskot a Jirkovi dal po představení přes hubu.“

Jiřina Švorcová proradnou kolegyni požádala, aby opustila šatnu, kterou spolu do té doby sdílely. Jirásková se urazila. To byl konec přátelství, už nikdy na sebe nepromluvily. „Odešla jsem od svého muže, abych si prožila drama s mužem, kterého jsem si nikdy nevzala,“ smutně prohlásila o Jiřím Valovi Švorcová.

Ten k stáru velmi zahořkl, navíc ho trápily nemoci. Zůstával však svérázný až do konce, s rakovinou zápasil pomocí alkoholu. Zemřel na podzim roku 2003, jen několik dnů před sedmasedmdesátými narozeninami.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...