Jiří Vala – Patřil k sexsymbolům doby

Jiří (†76) se narodil za první republiky ve slovenském Popradu. Jeho tatínek byl armádním důstojníkem, kterého často převeleli na nejrůznější místa v Československu. Celá rodina se tak kvůli otcovu povolání stěhovala, ale na druhou stranu mohl Jiří i s o jedenáct let mladší sestrou Evou poznat rodnou zem. Jejich dětství bylo bezstarostné a šťastné.

Nakonec přece jen zakotvili, a to přímo v Praze. Jiří se jako malý kluk chtěl stát popelářem, ale když se dozvěděl v kolik by musel vstávat, svůj záměr si rychle rozmyslel. A tak to bylo i s řadou dalších profesí. Na každé mu něco vadilo. Co ho ale skutečně zaujalo, bylo herectví. A tak už na reálném gymnáziu chodíval vypomáhat do Divadla pražských předměstí jako kulisák.

Také vás může zajímat ...

Nakonec v kvintě školu opustil a nastoupil dráhu začínajícího herce. Ředitel Divadla pražských předměstí ho nechal nastudovat za jediný rok 52 premiér, z toho téměř polovinu operet, ale nadšeného Jirku tím neodradil.

Otec jeho volbu respektoval, ale nelíbilo se mu, že by syn zůstal bez vzdělání, a tak si Jiří v roce 1943 podal přihlášku na Pražskou konzervatoř, kam ho na první pokus přijali.

Od studenta k drsňákovi

Když dva roky po válce školu dokončil, nastoupil nejprve do Realistického divadla Zdeňka Nejedlého a poté do Státního divadla v Ostravě. Povinnou základní vojenskou službu si odkroutil také na divadelních prknech, a to v Armádním uměleckém souboru.

V roce 1951 se pak vrátil do Prahy natrvalo, do tehdejšího Divadla československé armády, které se později vrátilo k původnímu názvu na Divadlo na Vinohradech. Tady zůstal celých patnáct let, a jak sám kdysi řekl, toto období bylo nejšťastnější a nejkrásnější v celém jeho divadelním životě. Své herecké obzory si i nějakou dobu rozšiřoval u E. F.

Buriana, až se nakonec v roce 1971 stal tváří Činohry Národního divadla. Vedle úspěšné divadelní kariéry se souběžně začala rozbíhat i ta filmová. Na stříbrném plátně se poprvé objevil v roce 1952 jako Mirek v budovatelské hudební komedii Zítra se bude tančit všude. Následovala celá plejáda rolí mladých hrdinů i zapálených svazáků a později i komunistů.

Zahrál si také v řadě televizních seriálů jako byly Poklad byzantského kupce, Sňatky z rozumu, F. L. Věk, Aféry mé ženy nebo Byl jednou jeden dům. Není proto divu, že se stal hvězdou 50. a 60. let a idolem tehdejší mládeže. Ženy ho milovaly a on je. Některé jeho role hlubšího významu se nesmazatelně vryly do paměti diváků, jako například strážmistr Karel Zeman v kriminálním dramatu režiséra Karla Kachyni (†79) Král Šumavy nebo charakterově náročné úlohy studentů a nerozvážných mladíků ve Vyšším principu, Žižkovské romanci či Touze.

Usilovala o něj i StB

Jiří byl nejen idolem žen všech generací, ale byl i prototypem správného a přímého chlapa té doby. Ve společnosti byl velmi oblíbený pro svou veselou a dobrosrdečnou povahu, ale v divadelní šatně toho moc nenamluvil. Byl prý velmi citlivý, ale také až moc zapálený komunista, který dokázal druhým ublížit, i když prý většinou neúmyslně.

Kolegové věděli, že má Jiří skvělou paměť a velmi rychle se učí texty. Co ale nevěděli bylo, že StB už od 50. let usilovala s Jiřím o spolupráci k řízené činnosti. Nikdy ho ale nepřesvědčila, a tak byla jeho složka v šedesátých letech skartována. V evidenci ale zůstal dál jako kandidát na informátora.

Dle záznamů Ministerstva vnitra občas ale nějakou tu zprávu estébákům podal, například v roce 1986 po havárii v jaderné elektrárně v ukrajinském Černobylu.

V divadelním zákulisí totiž probíhaly na toto téma žhavé diskuse a Jiří prý o nich nepomlčel.

Fanoušek fotbalu a žen

Jiří rád sportoval a patřil k velkým fotbalovým fanouškům pražských Bohemians. Když byl v roce 1965 založen Klokanklub, stal se jeho předsedou. Propadl nejen kopané, ale i ženám. Chtěl neustále žít s pocitem intenzivní zamilovanosti a to se mu dařilo.

Při natáčení filmu Král Šumavy zlomil srdce Jiřině Švorcové (†83), která v tu dobu byla už tři roky vdaná za dirigenta Armádního uměleckého souboru Jindřicha Rohana (†58). Filmový štáb si nemohl nevšimnout mileneckého pnutí mezi oběma aktéry. Nakonec se herečka kvůli němu rozvedla. Vztah Švorcové a Valy byl bouřlivý, plný vášně a hlubokého citu.

Neustále se rozcházeli a scházeli, ale vydrželi spolu osm let. Její přítelkyně Jiřina Jirásková (†81), tehdy vdaná za Jiřího Pleskota (†75), ale využila všechny své ženské zbraně a Valu svedla. Jejich románek nezůstal bez následků. Jirásková otěhotněla a tlačila na svého milence, aby Švorcovou opustil. Což neudělal, a tak šla na potrat.

O nevěře Valy a Jiráskové tehdy vědělo celé divadlo, jen Švorcová ne. Dozvěděla se to až díky skandálu, když se Pleskot s Valou v divadle poprali. Žhavý románek prožil i s krásnou, o 18 let mladší herečkou Consuelou Morávkovou (74), která později emigrovala do USA. Jiří se nakonec oženil až v roce 1974. Vzal si o mnoho let mladší Emílii Skálovou, která mu porodila jediného syna Viktora.

V osmdesátých letech Jiřího sláva začala uvadat. Moc úloh ve filmu a v televizi nedostával, jen samé vedlejší. Navíc si byl na jevišti i před kamerou nejistý. Bál se, že role nezvládne. Možná vše způsobila jeho nervová labilita, kterou zaháněl prášky a alkoholem. Přesto se objevil v několika náročných hrách, jako byli například Naši furianti.

V roce 1986 si pak zopakoval roli Martina Nedobyla v seriálu Zlá krev, která mu zajistila titul zasloužilý umělec.

Ještě v roce 1989 si zahrál ředitele Brouska v komedii Vrať se do hrobu a pak už se vytratil docela.

Osamělý a zahořklý

S přibývajícími léty zahořkl. Podíl na tom nejspíš měly i společenské změny na přelomu osmdesátých a devadesátých let, se kterými se nedokázal vyrovnat. Pak ho začaly sužovat problémy se zrakem a do toho přišla mozková mrtvice. Nedlouho poté dostal rakovinu, se kterou bojoval svérázným způsobem, a to alkoholem a utišujícími léky.

Zemřel úplně opuštěný pouhých dvanáct dnů před svými sedmasedmdesátými narozeninami.

Možná lecčeho i litoval.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...