Jiřina Bohdalová šokovala německé dabéry svými neuvěřitelnými hlasovými schopnostmi!

Ze dne na den se jako studentka musela finančně postarat o rodinu!

Sama se nedokáže rozloučit se slávou?

Život Jiřiny Bohdalové (87) byl natolik bohatý, že by se o něm dal natočit televizní seriál. V příběhu plném osudových dramat, zrady, ale i štěstí a slávy by ale hlavní roli nezahrál nikdo lépe než ona sama!

Legendární herečka Jiřina Bohdalová ráda opakovala, že oba její rodiče byli nemanželskými dětmi, tedy, jak přesně uvedla, „podvraťáky“. Hrdě se k tomu hlásila a poukazovala na to, že takoví lidé oplývali obrovskou životní moudrostí.

Také vás může zajímat ...
Její obdivuhodná kariéra trvá už více než 60 let.

S chutí otravovala návštěvy

Tatínek byl truhlářem, maminka pracovala jako služebná. Měla ráda ochotnické divadlo a tak si už v raném věku všimla, jak je její dcerka talentovaná. Malá Jiřina se neustále ráda předváděla, doslova prý návštěvy „otravovala“, jak sama uvedla. Připravovala si předem různé výstupy a lidé se bavili. Proto maminka Jiřinu přihlásila do baletní školy a do filmového komparzu.

V šesti letech tak stála poprvé před kamerou, ale němý film Pižla a Žižla na cestách zůstal nedokončený. Jako dětskou herečku si tak Jiřinu můžeme připomenout až v jejím opravdovém debutu, dramatu Zlatý člověk a snímcích Dceruška k pohledání a Madla zpívá Evropě. Než znovu přišla „na plac“, proběhla druhá světová válka, která přinesla do jejího života hlavně strach o otce.

Nacisté ho zatkli a odvezli do koncentračního tábora.

S koncem války se mu podařilo utéct a zapojil se pak v Praze i do bojů o rozhlas.

Dcera Simona to neměla ve stínu slávy snadné.

Jaký trik používala na žáky?

Drsný zlom představoval pro rodinu Jiřiny Bohdalové rok 1948, kdy se na tatínka otce jako živnostníka zaměřili komunisté. Na DAMU se po střední škole nedostala a tak – což se poměrně málo ví – šla pracovat jako učitelka do Ostravy. Proč právě tam? Její přítel ze severomoravské metropole pocházel. „Zajímala jsem se tedy, jak se do Ostravy dostat,“ vzpomínala Jiřina.

„Zjistila jsem, že se na tehdejším národním výboru dělají zkoušky na pedagogický ústav. Nebyly těžké, tak jsem se přihlásila a kupodivu jsem je udělala a začala učit. Nic jiného mě nenapadlo, protože jsem měla dva sny: v prvé řadě stát se herečkou, a pro případ kdyby to nevyšlo, stát se učitelkou.“ A tenhle druhý sen si splnila dříve než ten první.

Každý, kdo vyrůstal na Večerníčcích, které vyprávěla, potvrdí, že Jiřina to s dětmi určitě uměla. Používala i různé triky.

„Vždycky jsem dětem na začátku vyučování řekla, že jim přečtu polovinu pohádky, a když se budou dobře učit a budou hodné, tak na konci jim pohádku dočtu,“ prozradila.

I ve zralém věku našla muže, s nimž je jí dobře.

K velké svatbě s pragovkami nedošlo

Na vytouženou divadelní školu se zkusila dostat podruhé. Připravoval ji tehdy Rudolf Deyl mladší, ale znovu měla smůlu. V druhém kole jí vyškrtli kvůli živnostenskému původu otce. Podařilo se to až na třetí pokus. Studium si pak ale Jiřina zkomplikovala sama. Ve druhém ročníku totiž přišla do jiného stavu. Otcem a budoucím manželem byl absolvent ČVUT Břetislav Staš (89).

Jiřinu čekala svatba. Měla to být velká událost, otec chtěl připravit opravdu grandiózní veselku s průvodem, sestaveným z dvaceti aut Praga Lady. Jenže dva dny před obřadem přišel krutý šok: tatínka zatkla státní bezpečnost. Dostal patnáct let vězení, kvůli „napomáhání k velezradě a přechovávání zbraní“; šest jich skutečně za mřížemi strávil. V té době byla Jiřina už v osmém měsíci.

Několik hodin po soudu předčasně přivedla na svět dceru, budoucí herečku Simonu Stašovou (63). Sama si později rovněž prožila výslechy a šikanování od estébáků. Stejně drsná pro ni byla rodinná finanční situace. Jako studentka musela ze dne na den živit celou rodinu. Manžel přispívat nemohl, byl na vojně. Jiřina proto přerušila studium a vydělávala peníze mimo jiné jako šatnářka.

Jednou z lidových pověstí je ta, že „Bohdalka je na peníze“.

Ona to vždy popírala a poukazovala na to, že byla vychovaná tak, aby si nemusela půjčovat a uměla se uskrovnit.

S Vladimírem Menšíkem dokázali lidi pobavit!

Nevěřili, že je to jeden hlas!

Po návratu na DAMU studium dokončila. Zjistila ke své radosti, že pokud by jí bývali chtěli mocní školu opět nějak znemožnit, býval by se za ní postavil celý její ročník. Jednou ze spolužaček byla i dcera Jana Wericha (+75). Ten jí pak nabídl angažmá v divadle ABC, kde úspěšně začala její kariéra na prknech, která znamenají svět.

Poprvé si také zahrála s Vladimírem Menšíkem (+58), s nímž vytvořila jednu z nejpopulárnějších hereckých dvojic. Jejich výstupy, ať už v televizních scénkách nebo ve filmu (připomeňme kultovní Světáky) byly vždy opravdovým koncertem. Šedesátá léta přinesla Jiřině Bohdalové spoustu skvělých příležitostí.

Jednak nastoupila do vinohradského divadla, kde prožila spoustu sezón a excelovala v mnoha představeních. V této době také začala její „večerníčková“ kariéra; kromě Křemílka a Vochomůrky to byly i beránek, ovečka a vlci v Pohádkách ovčí babičky, opičáci Hup a Hop a později k nim přibyli i Rákosníček a Chytrá kmotra liška.

K téhle práci se dostala díky manželce výtvarníka Zdeňka Smetany (+90), která mu Jiřinu navrhla, když hledal hlas pro Křemílka. O hlasových výkonech, které se nedají jen tak s něčím srovnat, svědčí i fakt, že pro dabing zmíněných večerníčků museli Němci použít několik hlasů.

Nechtělo se jim vůbec věřit, že originál namlouvá jediná žena.

Radek byl jejím partnerem i před kamerou.

Prostitutky jí vyhnaly!

V soukromí to vždycky tak dobře nevypadalo. Manželství s Břetislavem Stašem skončilo vzájemným odcizením po třech letech, partneři se ale rozešli v dobrém. Josef Poslední, bubeník orchestru Karla Vlacha, bohužel tragicky zahynul při havárii autobusu v zahraničí. A věhlasného režiséra Martina Friče, který měl o Jiřinu zájem, herečka odmítla kvůli vysokému věkovému rozdílu (byl o 29 let starší).

Při natáčení Fričova filmu Hvězda zvaná Pelyněk se ale sblížila s Radoslavem Brzobohatým (+79). Nešlo o žádné náhlé vášnivé vzplanutí, jejich vztah se postupně prohluboval. Vzali se až po šesti letech. V trezorovém filmu Ucho si zahráli vysoce postavené manžele, vystavené nejistotě odposlouchávání. Traduje se, že vypjaté scény fyzického násilí mezi sebou nemuseli moc předstírat.

Radek každopádně prohlásil: „Dostala tu roli jen proto, že jako jediná vydržela moji facku.“ Skvělé výkony také předvedli v retro detektivce Pěnička a Paraplíčko, prvním ze čtyř filmů, kdy se na plátna kin dostali „hříšní lidé města pražského“. Tam hrála Jiřina prostitutku a chodila se prý „školit“ do tehdejšího hotelu Jalta, kde se ony dámy tenkrát vyskytovaly.

Obhlížela prý prostředí tak dobře, až ji vyhodili, aby nedělala konkurenci. V manželství to ale vzhledem k dominantním povahám obou herců hodně jiskřilo. Vše nakonec skončilo kvůli Radkově nevěře se slovenskou herečkou Hanou Gregorovou (65). Tu si druhý manžel Jiřiny vzal, zatímco ona sama se už nevdala.

S Radkem si dlouho nemohli přijít na jméno, usmířili se až krátce před hercovou smrtí, když si opět zahráli dvojici ve snímku Vrásky z lásky.

Hana Gregorová jí odvedla manžela.

Pád ze schodů byl následkem únavy!

Oblíbená herečka je už ve věku, kdy každá nemoc nebo zranění mohou znamenat vážné nebezpečí. Jejím příznivcům proto letos na jaře zatrnulo, když se dozvěděli, že Jiřina doma spadla ze schodů. Musela vyhledat ošetření v nemocnici. Pohmožděniny bolely a byly nepříjemné. Roli prý sehrála únava z cesty do Ameriky. „Už tam nepojedu,“ rozhodla se Jiřina po této zkušenosti.

„Je to v mém věku moc dlouhá cesta.

Přestože jsem v letadle spala a měla veškeré pohodlí, už si nesmím myslet, že jsem mladší, než jsem.“

V mládí jí pomohl Jan Werich.

Třetí svatba už se asi konat nebude

I ve vysokém věku hýří Jiřina Bohdalová energií. Vliv na to má určitě i její vztah s přítelem Lubomírem Fockem (63). S úspěšným a bohatým podnikatelem, který vlastní na Slovensku síť supermarketů a jehož majetek se počítá v miliardách, si bezvadně rozumí. Od té doby, co se s ním seznámila, trávili spolu spoustu času u nás i v zahraničí.

Jednu chvíli se dokonce šuškalo, že by z toho mohlo být i třetí manželství.

O ruku ale Jiřinu Lubomír nepožádal, což jí možná trochu rozčarovalo.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...