Jiřina Jirásková udělala hloupost a ublížila muži, kterého si velmi vážila!

„Já vždy říkám, že bych se mohla zamilovat i do Ezopa. Ačkoli hrbatý, byl chytrý.“

Po tatínkovi v sobě měla něco šlechtického. Vztahy Jiřiny Jiráskové (+81) ale neprobíhaly vždy s takovou noblesou, jakou nám ukazovala ve svých rolích.

Na své dětství vzpomínala Jiřina Jirásková vždy jako na klidné a šťastné období. Obou rodičů si vážila, i když se později, kdy dospívala, rozvedli.

Ve Světácích baví diváky dodnes.
Ve Světácích baví diváky dodnes.

V noci za ní psala úkol!

Maminka byla, na ženu trochu nezvykle, velkou sportovkyní a fanynkou fotbalu. Nezůstala prý jen u fandění, sama se kdysi postavila do brány. Vzhledem k tomu, že fandila Slavii, zatímco otec Spartě, bývalo občas doma sportovní „dusno“. Otec byl elegán se šlechtickým původem a měl úspěch u žen.

Také vás může zajímat ...

Jediné, co mu Jiřina měla za zlé, bylo, že jí nedokázal odradit od vstupu do komunistické strany, když jí bylo šestnáct let. Řekl jí sice, že „tak blbá snad umřít nemůže“, ale zůstalo jen u téhle jedné věty. „Měl mi říct o vyvraždění carské rodiny, měl mi říct kupu dalších věcí.

A já bych pak z Aurory rozhodně nestřílela,“ vzpomínala po letech, kdy už ze strany vystoupila a měla zákaz hraní kvůli politickým názorům. Mamince vděčila za spoustu věcí a snad i proto s ní vlastně bydlela více než půl století. „Měla na můj život zásadní vliv. Pamatuji se, jak už coby dítě mě zachraňovala. Zapomněla jsem napsat úkol z němčiny a ona na to v noci přišla.

Napsala ho tedy za mě.

Ovšem místo die napsala das Milch a já dostala sardel,“ vzpomínala legendární herečka.

Svatba s "Bróďou" byla jen filmová. Ve skutečnosti se totiž herec polekal a vzal elegantní "zpátečku"!
Svatba s „Bróďou“ byla jen filmová. Ve skutečnosti se totiž herec polekal a vzal elegantní „zpátečku“!

Svatební noc „prokecala“

V době, kdy se rodiče rozváděli, dali Jiřinu na gymnázium do klášterní školy v Kutné Hoře. Díky tomuto kroku se vlastně stala herečkou. Měla sice se studiem problém a propadala z latiny, ale matka představená jí pochválila, že o vánoční besídce skvěle zahrála prince. Čtrnáct dnů nato udělala Jiřina zkoušky na konzervatoř.

Zkazila tím sice tatínkovy sny o tom, že bude mít doma doktorku, ale jak historie ukázala, tahle změna směru se bohatě vyplatila. Její talent nešlo přehlédnout a tak už v době studia si zahrála ve vinohradském divadle, se kterým byl později tak úzce propojen její osud. První angažmá získala ale v Hradci Králové. S Jiřím Pleskotem (+75) se seznámila cestou ve vlaku.

Našli v sobě zalíbení, byl z toho vztah a za tři roky i svatba. Svatební noc se ale kvůli alkoholu moc nekonala – manžel k ránu usnul na válendě vedle kamarádky a Jiřinu doprovodil domů kamarádčin manžel. Tehdy ještě vše proběhlo ve vší počestnosti. Později ale byla Jiřina Jiřímu nevěrná s jiným mužem a tím všechno pokazila. Byla si toho ve stáří dobře vědoma.

Přiznala, že šlo o její vinu a uvedla, jak moc jí mrzí, že ublížila muži, kterého si vážila.

Se svým prvním manželem ale zůstali celoživotními přáteli.

V Sestřičkách se vrátila před kameru.
V Sestřičkách se vrátila před kameru.

Byl s ní, ale rozvést se nechtěl

Muži hráli v životě Jiřiny velkou roli a bylo jich víc: například Miroslav Macháček (+68). Právě před ním dala přednost Jiřímu Pleskotovi, což vyvolalo u slavného herce a režiséra mnohaletou zášť. Ke smíření došlo až koncem 80. let. Jiřinu zase naopak „vypekl“ Vlastimil Brodský (+81). S tím už měla dokonce domluveno datum svatby, ale vymluvil se, že prý mu zemřela babička.

„Jsem ovšem přesvědčena, že si to vymyslel a ona babička ještě dlouho poté někde tajně žila,“ vyjádřila svůj názor v televizním pořadu. Tím zásadním mužem se ale pro Jiřinu stal režisér Zdeněk Podskalský (+70). Skamarádili se ještě v době studia. Zdeněk pak odešel studovat ještě do Sovětského svazu a tam se zamiloval do jedné Rusky.

Vzal si jí, měl s ní syna a režisér vztah udržoval jen formálně, aby manželka neměla potíže. Proto se nikdy nerozvedl, i když po boku Jiřiny Jiráskové strávil přes čtvrt století. Když v roce 1993 Zdeněk zemřel, Jiřina už nikoho nehledala. Sama opustila svět skoro dvacet let po partnerově smrti.

O tom, jestli zvolila dobrovolné ukončení života, se vedly diskuze, pravdu se ale nejspíš nikdy nedozvíme.

Za Podskalského vděčí Vlastimilu Brodskému!
Za Podskalského vděčí Vlastimilu Brodskému!

Hrála si na zamilovanou klavíristku!

Ačkoliv jí Vlastimil Brodský utekl před svatbou, přesto byli dál velkými přáteli a ovlivňovali své životy. Zhrzená Jiřina se po rozchodu s ním začala vydávat za jakousi klavíristku jménem Anna, která je do Brodského zamilovaná. Nechala si od něho posílat dopisy poste restante, které si vyzvedávala na poště. Pravdu mu přiznala až po čase.

A paradoxně to byl právě Vlastimil se svojí ženou Janou Brejchovou (77), kdo dal na jednom večírku Jiřinu cíleně dohromady s jejím osudovým mužem, Zdeňkem Podskalským.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...