Jiřina Švorcová – Učitelka, kterou okouzlilo herectví

Herečka, v jejímž životopise žádné milovníky divadla nenajdete. Jiřina Švorcová se narodila v Hradci Králové do rodiny stavebního dělníka. „Táta byl, jak se tehdy říkalo, stavozemědělec. Přes léto pracoval na poli, v zimě dělal zedníka,“ upřesňovala herečka svůj původ. Jenže když rodiče zjistili, že velkou rodinu se čtyřmi dětmi hlava rodiny takto neuživí, pronajali si hospodu.

Vše se ale změnilo ve chvíli, kdy otec zemřel. Mladá vdova odešla se zbytek rodiny do Prahy za prací.

Také vás může zajímat ...

Našla si přítele a na Žižkově společně s budoucím otčímem Jiřiny Švorcové vedla hostinec.

Na herectví nepomýšlela

Ještě ve chvíli, kdy opouštěla základní školu, Jiřinu ani ve snu nenapadlo, že by se stala herečkou. Všechno nasvědčovalo tomu, že se z ní stane paní učitelka. S úspěchem totiž začala studovat na střední škole učitelský obor.

V tu dobu ji začal výrazně ovlivňovat její bratr Václav Švorc (†94), který zamířil na pražskou Státní konzervatoř, obor herectví a začalo se mu tam velice líbit a hlavně dařit. Se zatajeným dechem poslouchala mladá Jiřina, jak jí bratr o škole vypráví, a srovnávala se svým studiem.

A protože byla vždy ženou akce, v době, kdy se bratrova škola přejmenovala na DAMU, už patřila mezi její horlivé studentky.

A do světa dospělých už vstoupila Jiřina Švorcová jako herečka.

Věrná jednomu divadlu

Po ukončení studií se vrátila do místa svého dětství, když krátce hrála v Hradci Králové. A pak se už na zbytek hereckého života upsala Divadlu na Vinohradech. Na jeho prknech strávila dlouhých 40 let. Na úvodní léta svého angažmá velmi ráda vzpomínala. Zvlášť na dobu, kdy společně s kolegy bydlela v hereckém domě v Praze na Poříčí. Tam měla v 7.

patře svůj pokoj a komůrku se sedací vanou, kterou využívala jako kuchyň, koupelnu a předsíň současně. „Přes chodbu žil Jirka Pleskot, po svatbě i s Jiřinou Jiráskovou,“ vzpomínala herečka na doby, kdy nikdo z nich neměl auto, chatu ani televizi a bavilo je scházet se společně a žít životem mladých umělců.

Uvědomělá milovnice

V mládí dostávala divadelní role mladých, leč uvědomělých milovnic. A postupně se přesunula do škatulek s nápisem zkušené matky nebo obyčejné ženy z lidu. Podobně na tom byla i ve filmu. Jako prodavačka Marie Rysová tragicky zemřela ve snímku Král Šumavy. Ve filmu Horoucí srdce si pro změnu zahrála naši nejslavnější spisovatelku Boženu Němcovou.

Bohužel dramatický talent této herečky filmaři nedokázali plně zúročit. Co jí ale na slávě upřeli oni, dostala nazpět od rádia a později televize. Z rozhlasových vln se po léta linul její vemlouvavý hlas. S velkou chutí hrála v nesmrtelné klasice jako byl Oidipus vladař nebo Ze života hmyzu a po léta excelovala v úspěšném rozhlasovém seriálu Jak se máte, Vondrovi?

Až přišla konečně největší příležitost jejího života. Titulní role v kultovním seriálu Jaroslava Dietla (†56) Žena za pultem.Když národem zbožňovaný scenárista Dietl dorazil i se zkušeným režisérem Jaroslavem Dudkem (†68) do televize na takzvanou schvalovačku a přinesli s sebou námět na seriál z prostředí prodejny luxusních lahůdek, dočkali se nečekaně chladného přivítání.

Ti, kdo o zařazení jejich díla do výroby rozhodovali, jim totiž sdělili, že něco takového si od nich nikdo neobjednal. Navíc ohrnovali nos nad Jiřinou Bohdalovou (88), které Jaroslav Dietl psal tuto roli na tělo.

Lidi ji sice mají moc rádi, ale hraje momentálně úplně všude, a tak kdoví, jestli by se mohla roli Anny Holubové vůbec pořádně věnovat.

Chtěli svou Švorcovou

Po čase vyřkli televizní šéfové šalamounský verdikt. Peníze na natáčení budou, ale… Hlavní roli musí hrát Jiřina Švorcová! Jaroslav Dietl sice vždycky platil za rebela, ale bylo mu jasné, že s tímhle „befelem“ seshora nic neudělá. A tak si aspoň na poslední chvíli vymínil drobné změny ve scénáři.

V herecké branži se všeobecně vědělo, že to spolu už nějakou dobu „táhnou“ v té době vdaná Jiřina Švorcová se svým kolegou z vinohradského divadla Zdeňkem Řehořem (†74). A tak jejich love story zlomyslně připsal do již téměř hotového scénáře. „Zamilovali jsme se, když jsme hráli hru Neznámá hvězda,“ přiznala vášnivý románek o mnoho let později herečka.

Dokonce prý svému prvnímu muži, dirigentovi Jindřichu Rohanovi (†57), řekla, že se zamilovala do jiného. A že se chce rozvést. „Zachoval se tehdy rozumně a počkal si, až první nápor lásky odezněl,“ líčila Švorcová, která se následně s Řehořem rozešla.

Prý to také posléze bylo na place při natáčení cítit.

V posteli to rozjeli jak chtěli

Napětí mezi oběma (ex)milenci by se prý dalo krájet. Ale byl tu ještě další milenec. Obsazení Petra Haničince (†77) do role Karla Brože si autoři vybojovali přes tvrdošíjný odpor cenzorů. Ti poukazovali na to, že by příkladná soudružka přece neměla mít milostný poměr. Zvlášť s hercem, jehož postelí prošly v civilu desítky krásných žen.

Nakonec ale i strážci morálky ustoupili argumentu, že Petr Haničinec je mezi divačkami velmi oblíben a seriál bude tedy více sledován. A tak přepinkli pomyslný míček na stranu Jaroslava Dietla. Muže, který uměl napsat všechno – prý až na vášnivé milostné dialogy. Ty se slavnému scenáristovi opravdu nevydařily. A tak dostali seriáloví milenci od autora unikátní povolení.

Milostné dialogy si mohli vymyslet sami, jak je cítili. Zvládli to bez problémů, a tak se mohla Jiřina Švorcová stát navždy Ženou za pultem. Nic lepšího až do své smrti v roce 2011 nenatočila. Seriál měl úspěch i v zahraničí.

Zejména na Kubě muži laskavou, mírnou a trpělivou Annu Holubovou přímo milovali.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...