Jitka Zelenková – Zažila lásku jako z filmu, skončila však krachem

Sametový hlas a písničky Bez lásky láska není, Ty mně smíš i lhát, Máme si co říct. Jitka rozdává radost více než padesát let.

Půl století na hudební scéně si připomněla před dvěma lety zpěvačka s nezaměnitelným zastřeným hlasem. A významný je pro ni také letošní rok, kdy oslavila sedmdesáté narozeniny.

Také vás může zajímat ...

Za popularitu a výhody z ní plynoucí zaplatila drsnou daň. Žije sama, což není v jejím věku jednoduché. Možná kdyby se nestala známou zpěvačkou, těšila by se dnes z velké rodiny.

„Dřív jsem, tak jako každá holka, o vdávání snila,“ připouští. Tenhle sen si však interpretka písně Když se narodíme nesplnila. Ona sama se narodila v Brně, v ryze hudební rodině.

Maminka Lenka Zelenková (†81) byla zpěvačka, tatínek Miloš Zelenka (†58) houslista, dirigent a hudební skladatel.

Už v kolébce tedy bylo jasné, čím se bude holčička v dospělosti zabývat. Vzhledem k zaneprázdnosti rodičů ji vychovávala v prvé řadě babička, která bydlela v Rakovníku.

Když bylo Jitce jedenáct, dlouho ležela v nemocnici se zánětem srdečního svalu. Tehdy natolik obdivovala práci lékařů, že ji napadlo, že by se ráda stala jednou z nich.

Záhy si uvědomila, že není studijní typ. Když později zvítězila v soutěži Talent 67, bylo o její budoucnosti rozhodnuto. Hned po maturitě nastoupila do pražského Divadla Rokoko.

Setkání s Karlem

Kudrnaté vlasy měla odjakživa, ale roky se je snažila žehlit a vůbec všelijak narovnávat. Jenomže v roce 1970 se v divadle objevili zpívající sourozenci Hana (71) a Petr Ulrychovi (76) a Jitce bylo řečeno, aby si kudrny pěstovala.

Hana byla blondýnka a Jitka její protipól, tmavá holka s vlnitou hřívou. A tak to i zůstalo. Co se však naopak změnilo, byly politické poměry.

Na začátku sedmdesátých let byl divadelní soubor rozpuštěn, Jitka sháněla práci. „V roce 1973 jsem na chodbě agentury Pragokoncert potkala bratry Ladislava a Jiřího Štaidlovy a Karla Gotta,“ vypráví.

„Obstoupili mě, složili mi pár komplimentů a vysvětlili, že tvoří nový program, ve kterém by měly být s Karlem na pódiu dvě zpěvačky, vokalistky a současně sólistky. Byli už domluvení s Janou Kociánovou ze Slovenska.

Pozvali mě na zkoušku a s Janou nám hned bylo jasné, že to půjde.“ Dodává: „Karel nám na koncertech dával krásné sólové příležitosti. Byl pyšný na všechny své sólisty, zpěváky i hudebníky.“ Karla Gotta obdivovala a vzhlížela k němu, do jeho padesáti let mu dokonce vykala.

Nešťastná láska

„Zamilovávám se ráda a často, ale chlapi se mě bojí,“ tvrdí majitelka nejsametovějšího hlasu u nás. Považuje se za vůdčí typ, bylo by pro ni utrpení dělat kvůli partnerovi kompromisy. Je to úspěšná a samostatná žena, celý svůj život věnovala kariéře.

Je to však zároveň žena, jež prožila nešťastnou lásku, nikdy se nevdala a neměla děti. Obětovala život práci a dnes je sama, bez rodiny.

Její skálopevná tvrzení, že jí to nevadí a že se necítí sama, protože má věčně kolem sebe fanoušky, přátele a kolegy, mohou a nemusejí být pravdivá.

Říkalo se, že měla „techtle mechtle“ třeba i s Felixem Slováčkem (77), s nímž se seznámila, když jí bylo šestnáct.

Oba připouštějí, že tam nějaká ta vzájemná přitažlivost byla, ale popírají, že by došlo k intimnostem. Osudovým se stal pro Jitku Zelenkovou jiný populární hudebník – Ladislav Štaidl (75). Jeho milenkou byla úctyhodných jedenáct let.

Měl i jiné ženy

V té době byl Štaidl ženatý s Annou Štaidlovou (73) a vychovával tři děti. „Přeskočila mezi námi jiskra a z mé strany vznikla obrovská spalující láska,“ vzpomíná Jitka. Pokud hledala muže na celý život, spolehlivého, věrného, milujícího partnera, nevybrala si zrovna nejlépe. „Někdy jsem se cítila ponížená,“ říká.

„Láďa byl velmi drsný chlapík a občas se choval dost ošklivě. Někdy jsem se samozřejmě cítila zklamaná a byly tam momenty, kdy mi bylo úzko.

Měla jsem strach, pořád jsem myslela na to, abych mu nerozbila rodinu.“ Na druhou stranu ale tvrdí, že to byla krásná láska, což dokazují její slova: „A možná, kdyby se to nestalo, tak bych ani nikdy nic tak silného neprožila. Bylo to jako z filmu.

“ Někdy jako z romantického filmu, jindy jako z hororu. „On měl vedle mě a manželky ještě jiné ženy. I já měla jiné chlapy,“ popisuje svérázný vztah.

Tvrdí, že skutečných lásek prožila za celý život celkem pět. Další už nechce, bojí se opětného zklamání. „To by mě už snad zabilo,“ podotýká.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...