Jitrocel – bylinka z polí

Roste všude Některé bylinky je těžké najít a mohou se sbírat jen v určitou dobu.To ovšem neplatí o jitroceli, konkrétně pak jitroceli kopinatém, který roste na loukách, polích, zahradách i u cest. Poznáte ho podle přízemních dlouhých listů, ze středu pak vyrůstají stvoly s hnědým zakončením.

Víc než deset druhů Naše babičky znaly jitrocel pod názvem myší ocas nebo hojílek, pro svůj výskyt a léčivé účinky ale má spoustu jiných názvů. U nás roste více než deset jeho druhů.

Také vás může zajímat ...

Suší se celé listy Z jitrocele sušíme listy, které pak slouží k výrobě čajů, můžeme ho však také použít jako čerstvý. Sbírat ho lze od května do srpna. Sušte celé listy, po usušení by měly mít hnědozelenou až olivovou barvu, nikdy ne černou. Listy jitrocele obsahují látky, které působí proti kašli. Jitrocel má schopnost odhleňovat, má také protizánětlivé účinky.

Z čerstvých listů lze vyrobit šťáva, která se následně může použít na menší poranění, ekzémy či zánětlivá místa..

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...