John Lennon – Pět výstřelů a bylo po všem

Narodil se ve válečném roce 1940 v britském Liverpoolu a prožil prapodivné dětství. Otec byl námořník irského původu, což říká vše. V roce 1944 záhadně zmizel, zběhl totiž z armády. Když se téhož roku vrátil k rodině, jeho žena už byla těhotná s jiným mužem. Manželství se rozpadlo a maličký John (†40) se ocitl u tety, která ho pak vychovávala.

Dětství ho krutě poznamenalo, trpěl celý život pocitem odvržení. Jeho teta Mimi na Johnovu matku, svou mladší sestru, zanevřela kvůli jejímu „životu v hříchu“ a především vinou žárlivosti, která měla původ již v dětství sester. Právě tyto komplikované vztahy mezi nejbližšími příbuznými Lennona zásadně ovlivňovaly.

Také vás může zajímat ...

V červenci 1946 unesl Johna vlastní otec, plánoval ujet na Nový Zéland, chlapcova matka však únosce včas našla a plán překazila. Pětiletý John byl postaven před volbu, jestli chce zůstat s otcem, či matkou. Nejdříve si vybral otce, pak zvolil matku. I tak převážnou část dětství strávil u strýce a tety na předměstí Liverpoolu. Strýc zemřel v roce 1955, poté John žil zas hlavně s tetou.

Ideální dětství pozdější zakladatel Beatles rozhodně neměl. Už v sedmi letech psal básničky a krátké příhody, byl to nadaný hoch. Povídky si ilustroval a hodně četl. Jeho prvním hudebním nástrojem byla foukací harmonika, kterou mu daroval strýček George.

První kytaru si koupil na inzerát, stála pět liber.

Nadaný hoch

V roce 1952 nastoupil na střední školu, podle tetiných vzpomínek se v první středoškolský den oblékl do uzoučkých džínsových kalhot, vyčesal si patku a pod koženou bundu oblékl fialovou košili. Hudební skupinu založil už na střední škole, a když hoši vystupovali v létě 1957 na církevní slavnosti ve Wooltonu, seznámil se tam John s kytaristou, který se jmenoval Paul McCartney (76).

Lennon mu za dva týdny vzkázal, že ho přijímá do skupiny. V zimě roku 1958 pozvala kapela, která tehdy hrála pod různými jmény, čtrnáctiletého George Harrisona (†58), aby se na ně přišel podívat.

V roce 1960 už skupina hrála mimo jiné i pod názvem The Silver Beatles, který se brzy ustálil na The Beatles.

Jiná než John

John a Cynthia (†75) se poprvé potkali na odpoledním čaji na koleji liverpoolské umělecké školy. Seznámili se v roce 1958, záhy se konala svatba a narodil se syn Julian Lennon (55). Veškeré romantické představy o tom, že byl život s legendou Lennonem pohádkový, musíme nemilosrdně škrtnout. Cynthii její okolí popisovalo jako báječnou ženu, se kterou slavný manžel nezacházel hezky.

Byla prý tichá, mírná, rezervovaná, Johnův opak. Netušila, že si bere budoucího světoznámého hudebníka a co vše to bude znamenat. S dítětem se nakonec stáhla do ústraní, zatímco John dobýval svět. Sám jí jednou přiznal, že ji podvedl s desítkami žen. Později se zmínil, že Cynthii snad kdysi skutečně miloval, ale nikdy pro něj nebyla tím, koho celý život podvědomě hledal.

Tím byla jeho chladná matka. A pak to byla Yoko Ono (85). Se Cythií se rozvedli v roce 1968. V této složité době napsal Paul McCartney pro malého Juliana, který se s tím těžko vyrovnával, slavnou píseň Hey Jude. Sama Cynthia Johna charakterizovala jako nespolehlivého a žárlivého.

Když tančila s jiným, dokonce ji i uhodil.

Pro slávu

Na druhou stranu jej v roce 2005 popsala slovy: „Nešlo odolat, neustále jste sledovali, co má za lubem. Absolutní rebel. Každý jím byl ohromen.“ Ona byla asi nejvíc ohromena, když po návratu z dovolené našla v kuchyni neznámou Japonku ve svém vlastním županu. Yoko Ono byla vůči své sokyni nekompromisní.

Lennonův vztah s touto o osm let starší, osamělou umělkyní holdující heroinu přispěl k rozpadu nejslavnější kapely světa. Není divu, Yoko Johna doprovázela i na natáčení, byla s ním ve dne v noci, do všeho mluvila. Ostatní muzikanti z Beatles proti tomu protestovali, což vyústilo v katastrofu. Skupina se rozpadla. A Lennon, legenda hudebního světa, navždy odešel 8.

prosince 1980 rukou psychicky nemocného Marka Chapmana (63), který ho zasáhl pěti ranami z pistole. Udělal to proto, že se chtěl také proslavit, a jiný způsob ho nenapadl.

Po letech prohlásil, že byl idiot, že se pokoušel zvititelnit tak bezcitným způsobem.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...