Josef Kemr – Děda Komárek a jeho vrtochy

Byl to člověk velmi složitý a hluboce věřící. Pro ženu svého života se rozhádal s nejlepším přítelem a v Národním divadle ukryl zlatý poklad. Až do smrti také tajil jediného syna.

Josef Kemr byl nejčastěji obsazován do rolí obyčejných lidí, jeho mistrovství bylo založeno na svérázném a prostém herectví s geniální hereckou zkratkou s úspornými gesty a mimikou doplněnou melancholickým nádechem. Pro první filmovou roli si ho v roce 1937 vybral režisér Václav Bínovec (†84) do filmu Lízin let do nebe.

Také vás může zajímat ...

V tomto snímku pronesl svoji první filmovou větu, kterou již nikdy nezapomněl: „Jdou vám šejdrem hodiny.“

K divadlu jej vedl švec

Za svůj život ztvárnil na čtyři stovky filmových, televizních, divadelních a rozhlasových rolí. V roce 1993 byl oceněn za celoživotní dílo cenou Thálie. Tatínek byl švec, ale mladého Josefa vedl k umění a především ke hře na strunné nástroje. Všechny své tři děti naučil hrát na housle a vtiskl jim lásku k Bachovi.

V jedenácti letech zakusil malý Josef první vteřiny slávy, když se objevil v operetě Polská krev v Divadle na Vinohradech.

V malých roličkách společně s bratrem. Tady si ho vybral rozhlasový režisér Přemysl Pražský (†71) pro své pořady. Kemr ale k divadlu nemířil přímo, na přání tatínka vystudoval obchodní školu. Divadlo však pro něho bylo tak silnou vášní, že po ukončení školy, aby unikl totálnímu nasazení v Německu, utekl ke kočovné společnosti A. Budínské-Červíčkové.

„Jednoho dne v půl páté ráno utekl Josef z domova. S sebou si vzal jen lepenkový kufr, dvoje spodky, pár kaučukových límečků, několik párů ponožek, něco knížek. Zbyl po něm pouze klíč, který vhodil otevřeným oknem zpátky do našeho bytu v Mánesově ulici,“ vzpomínal v knize o Josefu Kemrovi jeho bratr Ludvík.

Poklad v Národním

„Jožka byl tatínkův mazánek, já maminčin. A aby se to nepletlo, naše sestra Aňa obou. Jozífek to dotáhl do Národního, já na poštmistra a Antonie na sekretářku ředitelství filmu,“ vzpomíná na oba sourozence Ludvík, který se dožil vysokého věku.Po válce prošel několik scén. Svoji cestu zahájil v Kladně, pak následovalo divadlo Akropolis, S. K.

Neumanna, hrál i v Městských divadlech pražských a od roku 1965 se stal členem činohry Národního divadla v Praze, kterého byl členem až do své smrti.

Ve foyeru divadla je umístěna jeho busta, jejíž výrobu sám v osmdesátých letech inicioval společně s bustou Rudolfa Hrušínského (†74). V době přestavby v roce 1981 nechal zhotovit zlaté šrouby, na které nechal vyrýt jméno své, své manželky a Rudolfa Hrušínského. Údajně jsou uloženy pod těžkou betonovou deskou v suterénu divadla.

Josef Kemr Zlatou kapličku miloval a nikdy se netajil tím, že v ní chce hrát až do své smrti.

Dlouho
utajený syn

Po smrti Josefa Kemra vyšlo najevo, že měl nemanželského syna Vladimíra Poláčka (66), který by mu jako z oka vypadl. Maminka mu prý až na smrtelné posteli svěřila, kdo je jeho otec. Jejím přáním však bylo, aby se v tom příliš nešťoural. Prozradila mu ještě, že jí Josef Kemr říkával Carmen.

Neví se ale, za jakých okolností se ti dva potkali, ani to, zda se potkávali dlouhodobě či to byl jen mladický románek.

S jistotou se ovšem ví, že Kemrova Carmen hrávala v Kladně ochotnické divadlo, kam herec občas zavítal. Vladimír se s pokrevním otcem třikrát sešel a byla to prý krásná setkání. Kromě podoby zdědil Kemrův syn Vladimír i otcovy vážné zdravotní problémy a subtilní postavu.

Vladimír Poláček se živí jako prodejce na trzích a objíždí se stánkem své štace na jihu Čech.

Dvě osudové ženy

První Kemrovou ženou byla herečka a divadelní režisérka Eva Foustková (†66). Společně vychovávali syna Jiřího z jejího prvního manželství. Zasvěcení tvrdili, že jeho život s Evou byl plný lásky a neuvěřitelně poutavých debat.

Dokázali spolu diskutovat celé hodiny o životě, o náboženství, filozofii, o divadle, ale i o politice, i když na to téma se nejvíce rozcházeli.

Druhou jeho životní láskou byla Marika Procházková-Skopalová (75). Bylo ji o dvacet let méně a v Národním divadle nejen hrála, ale byla také asistentkou režie. S Marikou se neoženil, ale na důkaz své lásky si vyměnili prstýnky. V závěti ji Josef Kemr odkázal svůj majetek, i když v té době již věděl, že má syna.

Marika Procházková, společně s manželkou Evou, odpočívá na pražském hřbitově Šárka.

Jméno Mariky tu nechal Josef Kemr na náhrobek vytesat za svého života, s tím, že tam bude jednou také pohřbena. Kemrovo přátelství s Rudolfem Hrušínským se datuje od roku 1942, kdy společně putovali s kočovnou společností. Společně i jezdili na chalupu v jižních Čechách. Místní dodnes vzpomínají na nerozlučnou dvojici kamarádů, kteří sedávali u vody a rybařili.

Konec velkého přátelství

Až přišel onen osudný den, kdy jejich přátelství nečekaně skončilo a již nikdy nedošlo k nápravě. Hrušínský totiž jednou v žertu plácnul krásnou Mariku Skopalovou, přítelkyni Kemra, po zadku, což mu katolicky založený Kemr nedokázal nikdy odpustit. Od té doby se nenavštěvovali, nepřátelili a už nikdy nezasedli v místní hospůdce k jednomu stolu.

Rozhlasový režisér Karel Weinlich (90), kamarád obou herců, vzpomínal: „My jsme to brali jako takovou žabomyší válku, ale Kemr to nemohl přenést přes srdce a měl to Hrušínskému za zlé.“ Herečka Jiřina Švorcová (†83) tvrdila, že při tomto konfliktu tehdy dokonce létaly facky. Na sklonku života onemocněl legendární herec rakovinou, přesto do poslední chvíle hrál.

Tři jeho poslední filmy tak měly premiéru až po jeho smrti.

Do posledního dechu

S tím, že se blíží jeho nevyhnutelný konec byl Josef Kemr údajně smířený a připravoval se na něj. „Pepíček míval zvláštní nápady. Jednou se třeba chystal na smrt tak důkladně, že nějakou dobu spal v rakvi,“ prozradila na hereckého samorosta jeho kolegyně Helena Růžičková (†67). Zákeřné rakovině nakonec podlehl nezapomenutelný děda Komárek z filmu Na samotě u lesa v roce 1995.

Pohřben je u kostela svatého Matěje v Praze, kdy si nechal ještě za dob svého života postavit hrobku.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama