Josef Větrovec svoji matku vyhodil z domu a do smrti s ní nepromluvil!

Po smrti třetí ženy žil sám. V osamění i zemřel a jeho tělo našli až za několik dnů.

Dodnes můžeme Josefa Větrovce (+79) vídat v mnoha filmech nebo televizních seriálech. Dokázal lidi bavit, i když nebyl vystudovaným hercem. V soukromí s ním ale nebylo lehké pořízení.

Své dětství strávil herec Josef Větrovec (+79) v chudobě. Jeho rodiče sloužili za Rakouska-Uherska ve Vídni. Když vznikl samostatný stát, vrátili se zpátky. Kromě Josefa měli ještě dceru. V době hospodářské krize žili v Plzni ve skutečné bídě, na kterou Josef vzpomínal až do smrti. Často se stávalo, že doma neměli co jíst.

Také vás může zajímat ...

Matka spáchala sebevraždu!

Slavný herec byl manuálně zručný. Vyučil se v plzeňské Škodovce a dalo se o něm říct, že ovládal devatero řemesel. Jeho osudem zamíchala druhá světová válka. Zapojil se do protinacistického odboje, ale byl zatčen kvůli rozmnožování letáků. Dostal se do koncentračních táborů v Terezíně a Buchenwaldu.

Přežil díky své fyzické kondici a také díky tomu, že i za ostnatým drátem hrál s ostatními vězni divadlo. Válečné zážitky mu přivodily šílené sny až do pozdního věku. Stávalo se prý, že najednou v noci křičel a probudil se hrůzou.

Do Plzně pak z koncentračního tábora s sebou Josef přivedl i svoji první ženu Margot (+92), se kterou se seznámil jen pár dní předtím.

Byla o sedm let starší a v západočeské metropoli měla byt. Stala se vdovou ještě před válkou. Měla v Plzni byt, kam se s Josefem nastěhovali. Brzy se jim narodila dcera Jitka (74) – ta prý byla neplánovaná. Od toho se nejspíš odvíjel poněkud odcizený hercův vztah k ní a potom i k vnoučatům. Ještě horší vztah měl ale se svojí matkou.

Když se totiž Josefovi narodila dcera, přišla se na ni podívat a řekla prý: „Židovské děti, které mají modrou žilku přes nos, do roka chcípnou.“

Takto to alespoň vylíčila Větrovcova sestra Božena (95) v jedné knize. Herec byl v šoku, matku vyhodil z bytu a do smrti s ní nepromluvil. Nezměnil názor ani, když se osamělá matka dožadovala jeho pozornosti. Pár let nato spáchala sebevraždu skokem do řeky.

Třikrát po sedmi letech

První rozvod v životě Josefa Větrovce přišel v roce 1953. Kromě nesouladu povah za ním stálo i to, že se zamiloval do mladší kolegyně z divadla. Zora Jiráková (+84) byla vdaná za herce a režiséra Václava Lohniského (+59) a měla s ním dceru Michaelu (74). Ta potom žila se svojí matkou a s Josefem Větrovcem a v dospělosti se také věnovala herectví.

První manželství trvalo sedm let, druhé zrovna tak. S další partnerkou, dabingovou režisérkou Blankou Novákovou (+73) to nebylo jiné, i když tentokrát k uzavření manželství nedošlo. Teprve se třetí ženou Evou se jednalo o běh na dlouhou trať. Eva byla laborantkou v nemocnici. Tam se s ní herec seznámil.

V jednom rozhovoru vyprávěl, že do vojenské nemocnice chodil na hematologii a s Evou se potkával na chodbě. „Uplynuly asi dva měsíce a najednou se objevila v bufetu našeho divadla. Prý si potřebuje přivydělat, a tak tam po večerech obsluhovala. Za rok a půl jsme se vzali,“ líčil Josef. V tomto vztahu vydržel třicet let.

Říkalo se – a hercova dcera to potvrzovala – že Eva, byla silně dominantní a Josefovi v podstatě vládla.

Na hrobě nechtěl mít foto

Na sklonku života byl už Josef sám, Eva zemřela v roce 2009. O jeho smrti se tak všichni dozvěděli až se zpožděním. V bytě ležel mrtvý několik dní, než ho našla pečovatelská služba, která mu tam chodila uklízet.

Zemřel u stolu, a protože se svítilo, bylo to zřejmě večer. Příčinou smrti byla plicní embolie. Svůj hrob má ve Střešovicích, kousek od bytu, kde žil. Jeho dcera zařídila, že je upraven tak, jak si přál.

Nemá na pomníku fotografii, je tam vytesáno jen „český herec“. Oficiální pohřeb se nekonal. Jakkoliv problematický byl Josef Větrovec ve svém osobním životě, ve filmech nám radost rozdává dál.

Místo hraní trávil stáří osaměle na chalupě

Za minulého režimu byl Josef Větrovec hodně politicky aktivní. Nikomu ale ze své funkce vědomě neškodil, dokonce některým lidem pomáhal, jako třeba herečce Mileně Dvorské (+71), když měla problémy.

Po listopadu 1989 mu ale jeho předchozí aktivity lidé hodně připomínali a už tolik příležitostí nedostával. Místo toho se věnoval chalupaření. Nechal se inspirovat seriálem Chalupáři, kde ztvárnil hned dvě role. Na chalupě poblíž Kokořína trávil polovinu roku.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama