Josef Vinklář – V dámských šatech skákal do Vltavy

Doktor Cvach, inspektor Bouše anebo, chcete-li, Josef Vinklář (†76), měl komplikovanou povahu a nebudeme si namlouvat, že ho všichni zbožňovali. Diváci ano, ovšem jeho blízcí a kolegové o něm hovořili s rozpaky. V dětství neměl v otci příkladný vzor, později se choval jako on. Narodil se v romantickém Českém ráji, v malé vesničce Podůlší, kterou rozděluje silnice mezi Turnovem a Jičínem napůl.

Když jeho domov vyhořel do základů, bylo mu pět let.

Také vás může zajímat ...

Málem uhořel

Rodiče v šoku zachraňovali domácí zvířata, aniž si vzpomněli, že v postýlce spí dva kluci, Josef a jeho bratr. Chlapci byli zachráněni v posledním okamžiku. Vzápětí se rodina stěhovala do Prahy. Tragický požár paradoxně odstartoval jeho hereckou kariéru. Ale dřív než se prosadil jako herec, bavil i děsil celou Malou Stranu lumpárnami.

Nejspíš chtěl být středem pozornosti už jako kluk, čímž by se dalo vysvětlit, že s kamarády skákali do Vltavy v dámských šatech a s deštníkem místo padáku.

Občas se o jejich kousky zajímala i policie.

Ideální žena

Josef Vinklář neměl na manželství talent. Byl příliš pohodlný, sebestředný, samolibý a až moc se mu líbilo druhé pohlaví. Snil o ideální ženě, za kterou by chodil jen ve chvílích, kdy by se mu po ní zastesklo, která by ho nehlídala, nekladla by obvyklé zbytečné otázky a nechala ho žít. Ale samozřejmě by se o něj pečlivě starala, prala mu, vařila, uklízela.

Takovou nenašel, i když se oženil třikrát. Poprvé se ženil s herečkou Janou Dítětovou (†65), měli spolu syna, manželství však skončilo krachem, protože se Vinklář zamiloval do hvězdy Realistického divadla a později úspěšné spisovatelky Ivanky Deváté (82). Ta se poprvé vdávala ve čtyřiadvaceti za kolegu Miloše Hlavicu (†81). Narodil se syn Marek (57), ale vztah nefungoval.

Ivanka o bývalém muži tvrdí, že byl skvělý, druhým dechem dodává, že ona sama na jeho dokonalost nebyla stavěná. Zkrátka nudila se, a tak se začala po očku rozhlížet, zda by na obzoru nebyl někdo jiný, zajímavější, zábavnější, charismatičtější. V té době se v její blízkosti objevil Josef Vinklář a ten zajímavý byl. Až příliš. Když se seznámili, oba byli zadaní.

Bohém a bouřlivák Vinklář o Ivanku tvrdohlavě a dlouho usiloval.

Dopisy a květiny

Tu v té době ubíjel manželský stereotyp, a tak bylo jen otázkou času, kdy neodbytnému umělci podlehne. Vinklář Deváté nadbíhal, posílal jí psaníčka, kytice růží, nepřestal, dokud neodolala a přijala pozvání na rande. K tomu později poznamenala, že kdyby bývala věděla, že jediná schůzka poznamená devatenáct let jejího života, že by nikam nechodila a zůstala doma.

V té době její herecká kariéra vzkvétala, však také pocházela z umělecky založené rodiny. Vše se mohlo odvíjet nesmírně slibně, kdyby ovšem nepotkala Josefa Vinkláře. Vzali se a jejich soužití vypadalo zpočátku idylicky. Manžel Ivanku okouzloval svým humorem. Podle ní měl schopnost udělat ze všedního dne neděli.

Po letech přiznala, že mu tak strašně podlehla, až se tomu sama upřímně diví a doteď to nemůže pochopit. Byla tehdy jako ochrnutá. Podlehla manželovi naprosto ve všem, a ještě ráda. Brzy otěhotněla a narodil se Adam (48). Herečka byla šťastná, rozhodla se pověsit kariéru, a tehdy byla velmi žádanou umělkyní, na hřebík, a věnovat se naplno rodině – manželovi, synovi.

Jenomže Josef Vinklář toto ušlechtilé rozhodnutí nejenže neocenil, ale začal ho dokonce zneužívat. Přidaly se nevěry. Ivanka už neměla sílu, rapidně zhubla a vše vygradovalo nervovým zhroucením a rozvodem. Cožpak to se dalo odpustit? Dalo. Celý scénář se opakoval.

Vinklář si manželku namlouval podruhé, usiloval o ni, omlouval se, tvrdil, že udělal chybu, ale že ji napraví.

Obětovala vše

Že všeho upřímně lituje. A Ivanka mu nakonec uvěřila. Vzali se podruhé a hříšník vydržel sekat latinu přesně dva roky. Potom se všechno vrátilo do starých kolejí. Definitivní konec přišel, když se „doktor Cvach“ znovu zamiloval do jiné. Vinklář sebekriticky tvrdil, že ženské to s ním mají těžké, protože je na ně zlý.

Jedinou láskou v jeho životě tak nakonec zůstalo divadlo, pak fotbal a milovaná Kampa, kde zapíjel s přáteli radosti i starosti. Bez kamarádů žít neuměl, vybíral si je z řad lékařů, malířů či milovníků mariáše na chalupě v Českém ráji.

Mezi kolegy jich vzhledem ke své povaze moc neměl.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...