Kalábrie, kraj vína a oliv

Chcete poznat krásný kus země s minimem turistů, spoustou slunečního svitu, krásnými plážemi, dobrým jídlem a památkami? Zkuste samotný jih Itálie, Kalábrii. Zdejší malebná městečka a přírodní krásy čekají na objevení a zdejší mírné ceny nezaskočí ani škudlivé Čechy.

Z největšího města Reggio Calabria je z pobřežní promenády Lungomare pěkný výhled na Sicílii přes Messinskou úžinu. Jako jiná jihoitalská města je velmi staré, zdejší památky pamatují řeckou kolonizaci. V místním Museo Nazionale jsou skvělé archeologické exponáty, zejména nadživotní bronzové sochy řeckých válečníků staré 2 500 let!

Za vidění stojí i velkolepá katedrála na ulici Corso Garibaldi, přestavěná v románském stylu po zemětřesení v roce 1908, a zřícenina hradu aragonských králů z 11. století na Piazza Castello.

Výhodou v Kalábrii je pro turistu železnice, která s bonusem krásné vyhlídky obkružuje celý kraj podél západního, jižního i východního pobřeží.

Také vás může zajímat ...
V parku Sila žijí i vlci, ale před člověkem jsou velmi plaší.
V parku Sila žijí i vlci, ale před člověkem jsou velmi plaší.

Vzhůru do přírody!

Nad Reggio Calabria se vypíná pohoří s národním parkem Aspromonte, na jehož lesnatých náhorních plošinách a údolích žijí vlci, ale zejména draví ptáci: sokoli, orli, jestřábi a výři. Výlet po stezkách mezi skalami, jimiž protékají horské říčky bohaté na různá zákoutí s vodopády, je prostě skvělý! Ale stále to nic není proti parku Sila zhruba 150 km směrem na sever.

Výška téměř 2000 metrů nad mořem přispívá k tomu, že tu byl zjištěn nejčistší vzduch v Evropě! Na náhorních plošinách najdete jeden z posledních evropských pralesů a v něm opět vlky, ale navíc i jeleny, muflony, daňky a vzácné černé veverky.

Zároveň tu jsou i čistočistá horská jezera, ovšem na koupačku to není, jsou studená!

Romantické břehy u San Nicola Arcella se středověkou obrannou věží.
Romantické břehy u San Nicola Arcella se středověkou obrannou věží.

Městečka u moře: kam dřív?!

Tropea u Tyrrhénského moře, ležící asi 60 km nad Reggio Calabria, se tyčí na vápencovém útesu, zatímco pláže jsou několik desítek metrů pod ním. Nedaleké Capo Vaticano, skalnatá výspa s jednou z nejkrásnějších pláží světa Groticelle.

Na jónském pobřeží třeba městečko Copanello s romantickou promenádou a antickými ruinami, anebo Sibari, v antice nejbohatší město v oblasti, s archeologickým nalezištěm dvacetkrát větším než v Pompejích.

Všechny oblasti mají společné: bílý písek, antické památky, čistočisté moře, bohaté na jód a léčivě působící na dýchací a kožní potíže, a také rybáře, kteří denně dodávají do restaurací čerstvé úlovky.

Určitě si dejte něco „peperoncino“, Kalábrie je proslulá produkcí červených, zelených i žlutých papriček v celé Itálii.

Pohled od severu na svahy a pláže Capo Vaticano. Půjdete blíž?
Pohled od severu na svahy a pláže Capo Vaticano. Půjdete blíž?

Nejlepší pláže Kalábrie

Belveder Nord – Plážičky pod vyhlídkami u majáku Belveder kousek od Capo Vaticano si můžete pěkně z výšky prohlédnout. Sestupuje se k nim po pěšině, možností je vyrazit sem na lodi či zapůjčeném šlapadle. Paraiso del Sub – Nádhernou pláž s několika menšími zátokami najdete ji na konci městečka Zambrone, které je od Tropei vzdálené přibližně osm kilometrů.

Zaparkovat lze na ulici před posledním hotelem a pěšinkou vyrazit k útesům. Pizzuta – dvě pěkné malé pláže najdete také kousek za Tropeou. Z moře je navíc krásný výhled na starobylé centrum města. Zaparkovat můžete zadarmo na Via Michelino a dolů sejít po velkém kamenném schodišti.

Baia di Riaci – Pláž u města Santa Domenica, kde v moři hned u břehu stojí obrovská skála s několika jeskyněmi, kterými lze proplavat a obdivovat útesy.

Autem můžete přijet až k pláži, ovšem parkování je placené.

Rybáři vyrážejí ráno, přes den působí vsi ospale a idylicky.
Rybáři vyrážejí ráno, přes den působí vsi ospale a idylicky.
Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...