Kam na Velikonoce

Řehtačky, píšťalky, kraslice, pomlázky, jarní květiny a dekorace

Akce probíhají na těch nejrůznějších místech a mnozí z pořadatelů vsadili na originalitu. Pokud vás světské oslavy nebaví, můžete se vypravit s křesťany na poutní místa.

Litomyšl

Také vás může zajímat ...

Záplava jarních květin

Na Velký pátek se otevřou návštěvníkům tradiční prohlídkové trasy reprezentačními místnostmi zámku a také historické divadlo. Zámek bude na Velikonoce otevřen do Velikonočního pondělí. Reprezentační sály v západním zámeckém křídle obohatí speciální květinová a velikonoční výzdoba.

Během své návštěvy můžete navštívit také výstavu Renesance v Litomyšli, což je květinová výstava k 450. narozeninám místního zámku. Velikonoční prohlídky květinově vyzdobenými sály zámku mohou být příjemnou změnou pro ty, které již omrzela tradiční velikonoční pomlázka.

Při této příležitosti si můžete prohlédnout také výstavu v tamějším muzeu, která vás provede místními tradičními oslavami od masopustu až do Velikonoc.

Křivoklát

Královské oslavy

Přidejte se k historickému průvodu v dobovém kostýmu a dostanete se tak na první nádvoří zdarma. Na Velikonoce se v prostorách hradu koná již tradiční oslava tohoto svátku. Na jarmarku si můžete nakoupit ruční výrobky, vyzkoušet sami jejich výrobu, vytvořit si originální šperk, nebo si zkusit vytočit hrnek na hrnčířském kruhu.

O zábavu a kulturní zážitky se postarají účinkující. Také cesta na hrad může být zážitkem, pokud nastoupíte v sobotu nebo v neděli do vlaku taženého parní lokomotivou zvanou Šlechtična. Ten vyjíždí z nádraží Praha-Smíchov.

V sobotu i v neděli přijede na hrad Křivoklát historický průvod v čele s králem Václavem IV. a s královnou Žofií. V neděli uslyšíte navíc v hradní kapli koncert a v pondělí se můžete ponořit během mše svaté do rozjímání.

Velehrad

Nejvýznamnější poutní místo

Stovky křesťanů i dalších poutníků budou během těchto svátků směřovat na Velehrad. Na tomto místě, kde stávalo bájné centrum Velkomoravské říše, působili svého času svatí Cyril a Metoděj. Právem je tedy Velehrad považován za nejvýznamnější poutní místo u nás.

Kromě navštívení svatého místa i zde na vás čeká veselý velikonoční jarmark, plný radosti a oslav jara, ukázky pletení pomlázky, zdobení velikonočních vajíček a prodej tradičních výrobků. Nejvelkolepější vítání jara zažijete ale v nedaleké Lednici.

Český Krumlov

Rozlučte se s Andělem

V Českém Krumlově bude o svátcích pokračovat již zaběhnutá tradice velikonočních trhů. Od Zeleného čtvrtka do Velikonočního pondělí nabídnou na náměstí Svornosti trhovci a řemeslníci své stylové výrobky a o Bílé sobotě se můžete těšit na dobový jarmark v klášterním dvoře.

Protože se na Velký pátek otevírají poklady, bude součástí programu hledání klášterního pokladu pro všechny děti, které mají rády tajemství, záhady a dobrodružství! Nenechte si ujít také unikátní krumlovskou tradici a přijďte rozjímat k zinscenovanému hrobu Ježíše Krista, jehož noční čestnou stráž zajistí schwarzenberští granátníci.

Jedinečnou bude letošní Velikonoce také dernisáž filmové výstavy Anděl Páně 2. Pokud se vám pohádka líbila, přijďte se o Bílé sobotě rozloučit s andělem Petronelem a čertem Uriášem!

Kutná Hora

Sedlecká pouť

I tady na vás čeká velkolepá jarní slavnost s velikonočním jarmarkem, muzikou, folklorním souborem a vynášením zimy. Po celý den se můžete těšit ze zdobení kraslic, pletení pomlázek, bavit vás budou kováři, řezbáři, hrnčíři, šperkaři, k mání bude vizovické pečivo, perníky, keramika, textilní drobnosti.

A také dílničky pro děti. Centrum oslav je situováno do prostor jezuitské zahrady v těsném sousedství chrámu svaté Barbory. Právě v Kutné Hoře najdete tu největší a nejoblíbenější velikonoční pouť ze všech – Sedleckou! Zde se můžete těšit na desítky zábavních atrakcí, doprovázených stovkami stánků, dobrého jídla a pití.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...