Kam po šedesátce na lékařské prohlídky?

Nepodceňujte prevenci! Včasná zdravotní péče vám může ulehčit od pozdějších problémů.

Až čtyřicet procent populace, zejména žen, postihuje v předdůchodovém věku osteoporóza. Objevují se ale i další zdravotní neduhy jako inkontinence nebo zvýšená kazivost zubů. Na co všechno byste si měla dát pozor?

Také vás může zajímat ...

Čas nelze zastavit a blížící se stáří přináší v životě ženy riziko možných zdravotních neduhů. Přinášíme vám seznam lékařů, které byste určitě měla navštívit.

Praktický lékař

Všeobecná preventivní prohlídka u praktického lékaře se provádí jednou za dva roky a měla byste ji podstoupit, i když nemáte žádné zdravotní problémy. Svěřte se lékaři, pokud vás občas něco pobolívá, sice to nemusí být nic vážného, alespoň budete v klidu spát.

Gynekologie

Mnohé ženy, které mají po menopauze, občas nabydou dojmu, že se jich preventivní gynekologické prohlídky již netýkají. To je však omyl. Stejně jako to, že pokud žijete ve stálém partnerském svazku, nemůžete dostat rakovinu děložního čípku, která je způsobena rizikovými typy lidského papilomaviru (HPV).

Tento virus může v organismu dřímat i desítky let. Jeho přítomnost v těle dokáže s vysokou přesností odhalit HPV DNA test, který vám lékař může udělat. Prohlídky byste měla absolvovat každý rok.

Urologie

Tabuizovaným tématem bývá inkontinence. Se samovolným únikem moči se občas setká každá třetí žena po šedesátce, denní únik může trápit až pětinu dámské populace nad tento věkový limit. Při potížích je důležité absolvovat vyšetření u urologa, který doporučí způsob léčby.

„Ke konzervativním léčebným postupům patří změna životosprávy, především úbytek na váze, stop kouření, pití kávy, omezení těžké fyzické aktivity, a také rehabilitace a fyzikální léčba,“ říká profesor MUDr. Marek Babjuk, CSc., hlavní lékař pražské urologické kliniky.

Mamograf

Screeningové vyšetření nádorů prsu byste měla podstupovat jednou za dva roky. V případě, že jste riziková skupina, pak jednou ročně.

Karcinom prsu patří k nejčastějším typům rakoviny u žen a riziko narůstá společně s věkem, přičemž maximum se objevuje v období mezi 60. a 70. rokem. Navíc u starších žen jsou karcinomy často diagnostikovány ve vyšším stádiu, než je tomu u žen mladších.

Zubař

Na preventivní stomatologickou prohlídku máte nárok dvakrát ročně. Právě na zubech se mnohdy podepisuje věk i celkový zdravotní stav. Ve vyšším věku můžete být ohrožená nejen kazivostí zubů, ale také záněty v ústech, které dále ovlivňují i choroby srdce, plic či cukrovku.

Oční lékař

Pokud vám je nad padesát let, měla byste absolvovat i preventivní oční prohlídku, a to jednou za jeden až dva roky, zejména pokud máte v rodinné anamnéze zelený zákal, anebo se vám zhoršuje vidění.

Preventivní prohlídka slouží nejen k případnému stanovení dioptrií, ale i k odhalení závažných očních chorob, které dlouho probíhají nepozorovaně a člověk si jich sám nevšimne.

Screening tlustého střeva a konečníku

Provádí se jednoduše a bezbolestně prostřednictvím testu na okultní krvácení do stolice, který si lze udělat i doma. Od 55 let se provádí jednou za dva roky. Jednou za deset let se pak doporučuje screeningová kolonoskopie. Zhoubný nádor střev je jedním z nejčastějších nádorových onemocnění u žen.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje sladké tajemství

Moje sladké tajemství je jedinečný časopis pro ženy, které se zajímají o aktuální dění v českém showbyznysu. Přináší strhující a poutavé novinky i zprávy ze života slavných osobností a odhaluje jejich skrytá tajemství. Je určený pro čtenářky hledající nápadité a zároveň oddechové čtení, u kterého si chtějí odpočinout od svých každodenních starostí. Velkou předností časopisu je důraz na obrazovou stránku a stručnost pikantních článků, které jdou doslova na dřeň příběhu.

Komentáře

reklama