Kam se ztratila něžná Zlatovláska?

Byla to fajn holka. Všem se nám moc líbila. Ale ona nás nechtěla.

Ačkoliv se na veřejnosti už dlouho neobjevila, pro mnoho z nás zůstane nezapomenutelná. Pro mužskou část populace díky své ženské kráse. Pro ty ostatní díky netradičnímu jménu. Prostě Jorga Kotrbová.

Jestli u nás někdo měl neomylný čich na talenty, pak to byl režisér Karel Kachyňa (1924-2004). Přitom najít představitelku hlavní role do filmu Trápení nebylo jednoduché. Hledala se Lenka. Asi tak dvanáctiletá plaše vyhlížející slečna, která má ráda koně.

Také vás může zajímat ...

Chtěla být zvěrolékařkou

Slavný režisér věrný svým zásadám vsadil na neokoukanou tvář. Na téměř čtrnáctiletou Jorgu Kotrbovou. Nohatá, blonďatá, copatá slečna nechtěla mít v budoucnosti s filmařinou nic společného. Na konkurz dorazila proto, že miluje koně. A bude zvěrolékařkou, víte?

Z plaché dívenky se vyklubala hvězda

Za to, že Trápení získalo mnoho domácích i zahraničních cen, se zasloužili Kachyňa a Kotrbová tak půl na půl. Byla přesně tak plachá, tak přesvědčivá, jak si představoval on. České děti měly najednou novou hvězdu. Jenže to mělo háček.

Spolužáci jí úspěch neodpustili

Novopečená star nebyla zvyklá na běžný život filmových dětí. Na to, že na dlouhé týdny zmizí z očí svým vrstevníkům, kamarádům, spolužákům. Když se konečně vynořila, cítila se prý stejně izolovaná jako Lenka z Trápení. A sláva, ta se u nás přece nikdy neodpouštěla.

Všichni si ji nejvíc pamatujeme jako Zlatovlásku.

Osudový záskok

Milosrdný osud v tu chvíli spustil akci Jorga. A děly se divy. U Kotrbových zazvonil telefon. Volali z Vinohradského divadla, jestli by Jorga nechtěla zaskočit v Millerových Čarodějnicích ze Salemu. Otěhotněla jim totiž česká Betty Parris. Jorga záskok vzala. A po pár měsících změnila i své životní plány. Místo na veterinu si dala přihlášku na DAMU.

Na DAMU se dala dohromady báječná parta

Sešla se tam tenkrát výjimečná třída. Viktor Preiss (*1947), Lenka Termerová (*1947), Petr Štěpánek (*1948), Jana Šulcová (*1947), Oldřich Vízner (*1947). Co jméno, to pojem. „Byli jsme dobrá parta a Jorga mezi nás skvěle zapadla. Nezkazila žádnou srandu,“ pochválila spolužačku právě Jana Šulcová. Svou velkou šanci dostali po škole všichni.

Půvabná Jorga v Realistickém divadle.

Boháček z ní udělal superstar

Jenže ženská krása se nejlépe prodává před kamerou. A Jorga Kotrbová to se zdánlivě chladným přístrojem uměla vskutku báječně. Dokázala to hned v prvním filmu, v němž se měla ukázat jako „dospělá“ herečka. A dopadlo to skvěle. Utrpení mladého Boháčka dělalo dlouho radost pokladníkům našich kin. A z půvabné Jorgy se stala opravdová superstar.

Landovský vzal traktoristu kvůli ní

Tak trochu jinou poklonu jí složil věčný milovník ženské krásy Pavel Landovský (1936-2014), který si v legendární komedii zahrál věčného starého mládence traktoristu Tondu Boháčka. Do role vesnického burana se mu příliš nechtělo. Do té doby, než mu režisér František Filip (*1930) slíbil krásné ženské obsazení.

Všichni muži záviděli princi Petru Štěpánkovi.

Nekonečné zástupy ctitelů

Jmenovitě tenkrát zmínil Reginu Rázlovou a Jorgu Kotrbovou. „Kotrbová byla vždycky skromná a hezká. Ta se mi líbila,“ připustil proslulý sukničkář důvod, proč se po boku mladičké kolegyně nakonec skutečně objevil. „Kdepak Jorga, ta se líbila nám všem. Jenže ona nás nechtěla,“ odkryl druhou stranu mince další herecký kolega Jiří Krampol.

Vítězem se stal Zdeněk Žák

Jedna z nejhezčích českých Zlatovlásek měla vyhlídnutého jiného. Jejím osudovým mužem a otcem dvou jejich dětí Julie a Václava se stal herec Zdeněk Žák (*1952). Ale krása ještě neznamená automatický voucher na věčnou lásku. Když se v devadesátých letech rozvedli, už se znovu neprovdala.

Úplně se uzavřela do sebe

A jak běžel čas, začala se Zlatovláska ztrácet z veřejného života. Osiřela i její kamarádka filmová kamera. „Když na sobě začala pozorovat první známky stárnutí, úplně se do sebe uzavřela,“ myslí si její přátelé. Nějakou dobu ještě hrála v divadle, pak ještě nějakou chvíli aspoň dabovala. Nakonec se ztratila úplně. Prý si užívá peněz z privatizace. A hvězdný život jí nechybí.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

...