Kamarádky za něj podaly přihlášku na JAMU

O tom, že se stal Jiří Bartoška (73) hercem, rozhodla vlastně šťastná náhoda a dávné přátelství. A také přitažlivost, kterou měl odjakživa tento charismatický muž pro něžné pohlaví.

Také vás může zajímat ...

Jiří Bartoška (73), nebo také „Barťák, jak mu přátelé přezdívají, i po sedmdesátce patří k nejatraktivnějším mužům českého show byznysu. A přitom stačilo tak málo, a film by o Jiřím nevěděl. On sám totiž přiznává, že se k herectví dostal vlastně úplným omylem.

Na vysokou ho nevzali

Obrovskou zálibou Jiřího bylo totiž už od malička hlavně malování. Jako dospívající mladík tedy toužil hlavně po tom, aby se mohl stát kunsthistorikem. Na vysokou školu, kam se tehdy hlásil, ho však nevzali.

Bartošku tedy čekala vojna, kterou si odkroutil u protiletadlového dělostřelectva. Sice tam prý nastupoval opravdu nerad, časem ale vzpomínky na všechno špatné vytěsnil. Dnes si tak vybavuje hlavně veselé příběhy, které během této své životní etapy prožil.

Navíc měl štěstí, že jeho jednotka sídlila v Brně. Mohl se tak jednoho dne díky své spolužačce z pardubického gymnázia Janě Švandové (73) ocitnout u přijímacích zkoušek na brněnskou JAMU. A jak k tomu vlastně došlo?

Chtěl se jen na dva dny ulít z vojny

Jana, která studovala v prvním ročníku JAMU a přátelila se s Bolkem Polívkou (71) a Eliškou Balzerovou (71). Když se Bartošky dvě krásné adeptky herectví ptaly, co chce po vojně dělat, sám prý pořádně nevěděl.

Jana a Eliška tedy za něj podaly přihlášku právě na JAMU. Když pak Jiřímu přišlo pozvání na talentové zkoušky, nejprve to bral jen jako příležitost ulít se na dva dny z vojny. Ale protože měl nesporný talent a ke zkouškám ho připravoval právě Bolek Polívka, uspěl Bartoška hned napoprvé.

Náhoda, a jistě i ta pověstná kapka štěstí, přispěly k tomu, že se Jiří vydal na hereckou dráhu. A také během studia na JAMU prožil velice krásné časy. Není divu, že se mu tam líbilo. Vždyť se brzy spřátelil i s Pavlem Zedníčkem (71) a Karlem Heřmánkem (73).

Jejich setkání zařídila náhoda

V té době navíc poznal svou budoucí manželku, krásnou Andreu Bartoškovou (76). I jejich setkání prý zařídila ona pověstná šťastná náhoda. To prý si jednou Jiří spolu s Bolkem Polívkou vykračovali po městě, kdy je zaujaly dvě půvabné dívky.

Ti dva rychle sebrali odvahu a slečny oslovili. Zatímco Stanislava se později stala jednou z pěti manželek Bolka Polívky, Andree s Jiřím to vydrželo dodnes. A to i přesto, že byl Bartoška od mládí velký průserář.

Zatímco ostatní spořádaní mladíci prý měli ve vlasech pěšinky, Barťák vždycky takzvaně vyčuhoval z davu. Trojku z chování za neomluvené hodiny a cigarety prý tehdy považoval za svou vstupenku do dospělosti.

„Kdyby to byl aspoň zubař!“

Přesto o něm ale jeho tehdejší spolužáci vždy hovořili s velkým respektem, jako o férovém chlapíkovi. Navíc měl oči právě jen pro svou milovanou Andreu. Ovšem ani jejich láska nebyla tak úplně bez mráčku.

Když Andrea začala studovat archeologii a doma oznámila, že chodí s hercem, měl Bartoška co dělat, aby se před její rodinou obhájil. Tím spíš, že jakmile ho poprvé spatřila Andreina babička, tak si povzdechla:„Kdyby to byl aspoň zubař!“ vzpomínal později se smíchem Jiří. Následující roky ale ukázaly, že jsou ti dva pro sebe doslova stvořeni.

Pořídili si spolu dvě děti, dceru Kateřinu (43) a syna Janka (34). Andrea se postupně vypracovala v uznávanou archeoložku, který vydala několik úspěšných odborných knih, a z Jiřího se stal herec, jehož talent obdivovaly nejen nadšené fanynky, ale i jejich manželé.

Jeden skvělý seriál za druhým

Bartoška totiž velice brzy začal hrát skutečně velké role. Nadšení diváci ho tak mohli vidět ve skvělých detektivních inscenacích Noc klavíristy, Pumpaři od Zlaté podkovy nebo v úžasné trilogii z pravěku Volání rodu, Osada Havranů a na Veliké řece.

Uznávaný herec se také velice brzy začal objevovat v televizních seriálech. K těm nejznámějším, a také nejúspěšnějším, dodnes patří patří Zkoušky z dospělosti, Malý pitaval z velkého města, My všichni školou povinní a samozřejmě i legendární Sanitka.

Stal se prezidentem filmového festivalu

Později přišly Slavné historky zbojnické, Rodáci, Cirkus Humberto a Dobrodružství kriminalistiky. Jiří se stal díky svému nespornému talentu skvělým představitelem milovníků i padouchů, a dokonce si v krásné pohádce Anděl Páně zahrál samotného Boha.

A to není zdaleka všechno. Tento charismatický muž se v roce 1994 postavil do čela jednoho z nejstarších filmových festivalů na evropském kontinentu v Karlových Varech. Jako prezident festivalu spolu se svými spolupracovníky dokázal během několika let dovést festival na absolutní světovou špičku.

Porazil zákeřnou chorobu

Legendárního Barťáka nedokázala zastavit ani vážná nemoc. Když byla Jiřímu diagnostikována rakovina mízních uzlin, byla to pro něj naprosto nevídaná situace. Do té doby totiž přes všechny své zdravotní hříchy, jako je kouření a nedostatek aktivního odpočinku, nikdy nebyl nemocný.

Bartoška to ale naštěstí bral jako výzvu k boji. Sám sebe dokázal přesvědčit, že když se rakovinou nebude zabývat, tak se nemoc urazí a půjde pryč. Díky svému vrozenému optimismu a léčbě, která spočívala v chemoterapii a ozařování, tak tuto vážnou chorobu nakonec porazil.

Nedokázal seknout s kouřením

Ani tento varovný prst osudu však Jiřího nedonutil seknout s kouřením. Sice svou spotřebu třiceti cigaret denně výrazně omezil, úplně přestat však nedokázal. „Mně bylo lékaři doporučeno, abych omezil kouření.

Ne abych přestal kouřit,“ řekl pak novinářům a dodal, že kdyby zahodil cigarety, tak by se jeho tělo určitě leklo. Vždyť kouří už od čtrnácti let. Oblíbený herec tak zřejmě stále zastává teorii, že je sám sobě nejlepším doktorem.

Bartošku zkrátka ani dnes nemůže nic rozházet. Vždyť jen co se uzdravil, už se zase naplno pustil do práce. Natočil skvělou komedii Teorie tygra, ve které doslova exceloval.

Největší výhra jeho života

On a dáma, kterou prý platonicky miloval na počátku svých studentských let. Jak sám Bartoška už dávno přiznal, jeho dávná spolužačka z JAMU Eliška Balzerová, která v Teorii tygra hrála jeho manželku, pro něj vždy ztělesňovala symbol ženství a elegance.

My zase musíme uznat, že jim to spolu skutečně ladilo. Své letité přátelství přenesli před kameru, takže podali naprosto úžasný výkon. Rovněž dokázali, že jejich obrovskému kouzlu neubraly ani přibývající roky.

Bartoška je stále přitažlivý pro něžné pohlaví, což ale ani náhodou neznamená, že by tohoto faktu někdy zneužíval. Jiří je zkrátka stále zamilovaný do své půvabné Andrey, o které tvrdí, že je největší výhrou jeho života.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje sladké tajemství

Moje sladké tajemství je jedinečný časopis pro ženy, které se zajímají o aktuální dění v českém showbyznysu. Přináší strhující a poutavé novinky i zprávy ze života slavných osobností a odhaluje jejich skrytá tajemství. Je určený pro čtenářky hledající nápadité a zároveň oddechové čtení, u kterého si chtějí odpočinout od svých každodenních starostí. Velkou předností časopisu je důraz na obrazovou stránku a stručnost pikantních článků, které jdou doslova na dřeň příběhu.

Komentáře

reklama