Kapverdy, ráj nad rovníkem

Jako vysypaná zrnka písku vypadá více než desítka ostrovů západně od afrického pobřeží, nesoucí název Cape Verde (neboli Zelený mys), počesku Kapverdy. Kdysi patřily Portugalsku, dnes jsou nezávislým státem a najdete tam krásné počasí i na začátku jara.

Na první pohled nabízejí Kapverdy pro dovolenou jen samé výhody. Leží blízko rovníku a tropické podnebí zaručuje slunce, létá se sem bez přestupu a prostředí je čisté, žádné očkování není třeba. Nejvýznačnější ostrov Sal na severovýchodě soustroví nabízí dle znalců i nejhezčí pláže, a to na jižním výběžku u vesnice Santa Maria. Tam jedině najdete supermarkety a další výdobytky civilizace.

Také vás může zajímat ...

Oproti Kanárům jsou Kapverdy klidné, pláže prázdné a noční život tu příliš nekvete, spíš si tu pohoví rodiny s dětmi.

Za výlet tu stojí solný důl Pedra s vulkanickým kráterem, ze kterého vede do přístavu lanovka se solí a skalnatá lokalita Buracona na západním pobřeží s jezírky v lávových vyvřelinách.

Přístavní městečko na Ilha de Fogo je malebné jako většina ostatních.

Jak je jinde?

Krásou pláží s bílým pískem soutěží se Salem jižněji položený ostrov Boa Vista (Dobrý pohled), jehož vnitrozemí je jinak tvořeno malebnými písečnými dunami a háji datlovníků. Zdejší maximálně dvoupatrové koloniální domečky dodávají ostrovu příjemně ospalou atmosféru a v moři můžete s trochu štěstí spatřit mořské želvy.

Blízký ostrůvek Maio je oproti němu přímo záplavou sytě zelené, husté vegetace, lákající k vycházkám. Turistů minimum, příroda čistočistá, pláže nádherné! Ostrov Santiago je největší a hornatý sopečný původ je na něm vidět.

Hlavní město Praia na jihu je nejhezčí u moře, kde je pěkný přístav a pláž, a 10 km západně Cidade Velha, stará pevnost svatého Filipa.

Takhle kouzlí duny na ostrově Boa Vista s lávovým kamením.

Plujeme na sever

Rozhodně lze doporučit vedlejší ostrov Ilha de Fogo (Ostrov ohně) s činným vulkánem Pico de Fogo, výlet krajinou ztuhlého černého magmatu je fascinující! Na severním ostrově São Vicente najdeme krásné pláže, nad kterými se zvedají rozeklané vyhaslé vulkány. Mindelo, hlavní město v koloniálním stylu, leží v nádherné zátoce Porto Grande.

Vedlejší a větší Santo Antão je typický řetězcem spících sopečných vulkánů, z nichž ten nejvyšší má 1979 metrů. Jižní polovina ostrova je vyprahlá a severní naopak svěže zelená díky dešťům, ideální k výšlapům. Podobně hornatý je São Nicolau, jež je celý krásně zelený a téměř bez turistů.

Pěknou krajinu tu zdobí zvláštní a vzácné „dračí stromy“.

Na Cape Verde se můžete přes „poušť“ projet na velbloudech.

Festival chutí

Ostrovy jsou rájem pro milovníky ryb a mořských plodů. Kromě turismu je hlavní obživou místních právě rybaření. Můžete mít na večeři například vynikající steak z tuňáka, a možná ještě lepší jsou zdejší humři, raci, krabi a langusty, ke kterým se jako příloha podává směs zeleniny a rýže. Všechny připravované ryby a mořské speciality jsou samozřejmě čerstvé.

Národním jídlem (a není těžké uhádnout, že jde původně o směs pro chudé) je však cachupa, pokrm z kukuřice, fazolí, vepřového nebo rybího masa, sladkých brambor a zelí, zahuštěný dýňovou pastou. Součástí stravování all inclusive se podává například kuřecí a vepřové maso na různé způsoby, saláty, čerstvé ovoce a dezerty. Doporučujeme také ochutnat místní vynikající zákusky a sýry.

Během dne máte neustále k dispozici balenou vodu a další nealkoholické a alkoholické nápoje a koktejly.

Pány potěší místní vynikající pivo Strella a dámy si pochutnají na vínech z úrodného ostrova Fogo.

Tradiční rybářská bárka na ostrově Sal. Spousta obyvatel Kapverd se stále ještě živí rybolovem.
Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...