Karel Fiala – Limonádový Joe pořádal večírky, které končily v jezírku

Věděli jste, že se Karel Fiala vyučil kominíkem? Při vymetání komínů si zpíval, to se mu stalo osudným. Nevšední cesta ke slávě…

Možná právě skutečnost, že se vyučil kominíkem, přinesla Karlu Fialovi to štěstí, že se dožil požehnaného věku. Ostatně tatínek byl rovněž kominík. Rodina žila v ostravském Hrušově. „Pak jsme se přestěhovali do Chuchelné na Opavsku, kde tatínek získal místo kominického mistra. Měli jsme se moc pěkně, všeho dost, ale pak přišel Hitler a zabral území.

Také vás může zajímat ...

Utekli jsme zpátky do Ostravy,“ takhle vzpomínal Karel Fiala na dětství.

Sláva v komíně

Proč se nakonec nevydal v tatínkových šlépějích, k tomu se váže tak neuvěřitelná historka, že to asi nakonec bude pravda. Něco takového si nevymyslíte. Traduje se, že mladičký kominický učeň vymetal komín na střeše ostravské hudební školy. Z plna hrdla si u toho zpíval. Jakmile slezl a zamířil ke školníkovi pro potvrzení, zastavil jej zdejší žasnoucí profesor zpěvu.

Zeptal se, zda je to skutečně on, kdo tak halekal na střeše.

Když kominický učeň přikývl, nabídl mu, že ho připraví na zkoušky na konzervatoř. Díky roztomilé náhodě a v prvé řadě nevšednímu talentu vystudoval mladík zpěv na konzervatoři a pražské AMU. Během absolventského představení Prodané nevěsty si ho všiml šéfdirigent Národního divadla, vyhledávající mladé talenty.

Okamžitě nadějného pěvce oslovil, a tak mladý muž strávil několik následujících let na prknech Zlaté kapličky.

Šťastný tam podle všeho nebyl, ve vznešených prostorech Národního divadla ho trápila tréma. Naštěstí pro něj si ho všiml Oldřich Nový (†83), tehdejší umělecký ředitel Hudebního divadla Karlín. Vycítil, že Fiala by se daleko víc než do opery hodil do operety a muzikálů, což byla svatá pravda. Majitel okouzlujícího tenoru zároveň dobře vypadal a byl ve výborné kondici.

Od čtrnácti let hrál závodně tenis, rád a hodně běhal. Stal se hvězdou karlínského divadla, jedna hlavní role stíhala druhou.

Přineslo mu to popularitu, s níž se ruku v ruce vede přízeň žen.

Ve filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera měl původně zazářit Jiří Kodet (†67), s čímž nesouhlasil režisér Oldřich Lipský (†62). Vybral si Fialu – a šeptá se, že se to zesnulého herce Jiřího Kodeta značně dotklo. A pro Karla Fialu, vynikajícího zpěváka, hvězdu operety, zase nebylo snadné vyrovnat se s faktem, že zpívat za něj bude Karel Gott (†80).

Zdá se, že legendární parodie na westerny přinesla zúčastněným velké množství traumat.

O další eventuální filmové role Karel Fiala dle svého názoru přišel právě proto, že se vlastně už nikdy nezbavil nálepky sličného kovboje v bělostném oděvu, který pije jen kolalokovu lihuprostou limonádu a srdnatě bojuje proti zločinu a alkoholismu. Ve skutečnosti nebylo to, co ve filmu nazývají limonádou Kolalokou, vůbec k pití.

Když to ochutnal barman Vladimír Menšík (†58), který, jak víme, žádným bojovníkem proti alkoholismu nebyl, zařval hrůzou a vyhodil přeslazený nápoj z okna. A další trauma: představitel limonádového pistolníka musel mít blond vlasy. Chodil tedy ke kadeřníkovi na odbarvování. „Chlapi si mysleli, že jsem gay,“ vzpomínal.

Ó, Rose Marie!

Karel Fiala hrál ale třeba také Dalibora v přepisu Smetanovy opery, objevil se v pohádkách Dařbuján a Pandrhola či Labakan nebo v dramatu Povodeň. V roce 2013 mu byla udělena Cena Thálie za celoživotní přínos v oboru muzikál. Na prknech karlínského divadla zářil a rozdával radost po čtyři desetiletí. „Po představeních na mě čekávalo pět fanynek.

Po Limonádovém Joeovi už dvacet. Všem jsem se podepisoval a tu, co se mi nejvíce líbila, jsem oslovil, jestli by se mnou nešla na schůzku,“ vyprávěl herec. Oženil se třikrát, se třetí manželkou, hereckou kolegyní Věrou Vlkovou (78), strávil spokojených padesát let.

Byla jednou z těch, které vyznával lásku na jevišti. Když vroucně zpíval: „Ó Rose Marie, buď mojí…“ půvabná, podstatně mladší kolegyně neodolala a splnila mu to. Její recept na šťastné manželství zní: Musíte ho milovat, nesmí vám lézt na nervy, a když, tak mu to nedávejte najevo. Manželovi porodila dva syny, z předchozích vztahů má herec další dva.

Noci jsou tu chladné

Manželé si koupili chalupu v Českém Švýcarsku, to byl jejich nejmilovanější kout. A děly se tam věci! Na zahradě je sauna, poblíž jezírko. „Nebojíme se, že nás někdo uvidí, jsme tu na samotě a kolem skoro nikdo nechodí,“ ujišťovala Věra s tím, že se tu koupají nazí.

„Kdyby sem náhodou nějaký zbloudilec přišel, potopíme se po krk.“ Manžel dodával: „Dříve jsme tady pořádali večírky, kde se muži i ženy hromadně saunovali a pak skákali do jezírka.“ Karel Fiala zemřel začátkem října v léčebně dlouhodobě nemocných v Praze. A protože nastal studený podzim, vzpomeňme si na jednu z hlášek z kultovního filmu: „Noci jsou tu chladné?

To abych si vzal teplé prádlo.“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...