Karel Gott – Zlatý slavík se v dětských snech viděl jako malíř

Nebyl to maminčin mazánek a vzorný žák. I přesto se elektromontér z ČKD stal zpívající legendou, kterou nám záviděl celý svět. Až do své smrti zůstal skromným a vlídným člověkem.

Narodil se v Plzni jako jediný syn Marie a Karla Gottových. Když bylo Karlovi šest let, přestěhovala se rodina do Prahy. Na základní škole rozhodně nepatřil mezi vzorné žáky. Ve třinácti letech se se svým spolužákem Oldou Bukanovským rozhodl navštívit Německo. Dorazili až k pohraničnímu pásmu u Cínovce, kde je dostihla policejní hlídka a vrátila oba domů. Karel už odmala rád maloval.

Také vás může zajímat ...

Proto se po základní škole přihlásil na UMPRUM, kam ho ovšem nevzali. Šel tedy do učení na elektromontéra a později nastoupil do ČKD Stalingrad, kde pracoval až do roku 1960.V té době se začal intenzivně věnovat zpěvu a v roce 1958 se přihlásil do soutěže Hledáme nové talenty.

Začal také vystupovat v pražských kavárnách a v orchestru Karla Krautgartnera (†60).

Semafor ho nastartoval

Na podzim 1960 začal studovat operní zpěv na Pražské konzervatoři pod vedením profesora Konstantina Karenina (†69). Karlův nevšední tenor se tenkrát moc neprosadil, ale zpěvák se nevzdal a o to více na sobě pracoval.

Už v prvním ročníku začal vystupovat v kavárně Vltava s Orchestrem Oty Rendla (93), a poprvé se objevil i na televizní obrazovce a natočil první studiové nahrávky s Orchestrem Karla Vlacha (†74). V roce 1963 dostal angažmá v divadle Semafor, kde zpíval svůj první velký hit Oči sněhem zaváté.

Díky tomu se dočkal prvního vítězství v anketě časopisu Melodie o nejlepšího československého zpěváka roku. Téměř do roka a do dne začal sbírat jednu cenu za druhou včetně prvního Zlatého slavíka. Na jaře roku 1965 založil s bratry Štaidlovými vlastní divadlo Apollo, kde byl hlavní hvězdou a natočil „elpíčko“, nazvané Zpívá Karel Gott.

Rok na to už získal první Zlatou desku a nazpíval první album v angličtině The Golden Voice Of Prague. Byl natolik pracovně vytížený, že přestal konzervatoř stíhat. V roce 1963 požádal o přestup z denního studia na dálkové, a po třech letech byl ze seznamu posluchačů dokonce vyškrtnut. Několikrát se objevil ve filmu.

Většinou ale jen zpíval, protože mluvený projev nebyla jeho silná stránka. Poprvé se objevil v roli Benjamina ve filmu Kdyby tisíc klarinetů, kde ho Matuška (†76) s Hegerovou (87) po herecké stránce značně převýšili. V roce 1964 pak nazpíval do westernové parodie Limonádový Joe všechny písně za zpěváka Karla Fialu (94). Deset let poté dostal hlavní roli v muzikálu Hvězda padá vzhůru.

Na jeho herecký projev si ale diváci postupně zvykli. Zkrátka věděli, co mají od svého Káji čekat. Jako herec Karel neprorazil, ale jako zpěvák vystoupal na nejvyšší příčky. Netrvalo dlouho a jeho sláva se dostala i za hranice. S Divadlem Apollo vystoupil na Světové výstavě Expo ‘67 v kanadském Montrealu a poté odjel do Las Vegas na půlroční angažmá.

V zahraničí ho začali nazývat Sinatrou z Východu a gramofonový koncern Polydor s ním podepsal smlouvu, kterou po třicetileté spolupráci změnil na doživotní.

Cizina tleskala

V Saarbrückenu se dokonce setkal s francouzským šansoniérem Gilbertem Bécaudem (†74) a vystoupil v jeho show. V roce 1968 pak odstartoval svoje tradiční koncerty v pražské Lucerně. Během srpnové okupace pobýval na tříměsíčním turné v Německu. Pomýšlel na emigraci, ale nakonec se kvůli rodičům vrátil. O rok později odjel do Německa znovu.

Tentokrát tam spolu s bratry Štaidlovými a Felixem Slováčkem (76) zůstal. Následovaly výslechy rodičů, domovní prohlídky a perzekuce. Nakonec zasáhl generální tajemník ÚV KSČ Gustáv Husák (†78). Karel byl příliš velkou hvězdou, aby si mohlo Československo dovolit její ztrátu. Husák Gottovi slíbil, že pokud se vrátí, nebude mít on ani jeho kolegové žádný postih.

Miláček národa tak mohl pokračovat ve své hvězdné kariéře a nikdo mu dokonce ani nebránil jezdit na zahraniční turné. V roce 1973 dostal nabídku Československé televize na jeho vlastní show s názvem Zpívá Karel Gott. V té době se seznámil s tanečnicí Antonií Zacpalovou (83), která po první společně strávené noci otěhotněla. Prvorozenou Dominiku (46) Karel dlouho tajil.

V roce 1980 se veřejnosti představil Karel Gott jako malíř na výstavě v pražském Národopisném muzeu Herci malují. Za pět let získal titul národní umělec a současně dvacátého Zlatého slavíka. Při přebírání ceny prohlásil, že anketu dobrovolně opouští a dává příležitost mladým.

O rok později skončil třetí.

Zase holka

V roce 1987 pak strávil noc s jednou z fanynek, která s ním také otěhotněla. Narodila se Lucie (32). Karel Gott si nechal udělat testy, jestli je dítě skutečně jeho. Jeho oficiální partnerka Martina Zbořilová (53) už ale měla jeho záletů dost a po pěti letech ho opustila. Odešla do USA, kde se provdala za Miloše Formana (†86).

Po listopadové revoluci se Karel rozhodl, že končí, a uspořádal rozlučkové turné po halách v Československu a Německu. Obrovský úspěch ho ale přiměl přehodnotit situaci. V lednu 1993 založil s Františkem Janečkem (75) agenturu GOJA a v roce 1996 získal v obnovené anketě Český slavík opět první místo.

V roce 2015 Karlovi diagnostikovali zhoubné onemocnění mízních uzlin.

Osudná nemoc

Bojoval, do posledních chvil komunikoval s fanoušky a snažil se i koncertovat. Když ale udeřila akutní leukemie, byla podlomena jeho víra ve šťastný konec. Sám dobrovolně ukončil podpůrnou léčbu krevními transfuzemi, aby strávil poslední chvíle svého života se svou rodinou ve vile na Bertramce – se svou ženou Ivanou Gottovou (43) a dcerami Charlotte Ellou (13) a Nellou Sofií (11).

Tak odešla navždy v úterý 1. října před půlnocí do hudebního nebe jedna z největších osobností našeho uměleckého světa. Mistr zemřel milosrdně ve spánku smířený se svým osudem.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...