Karel Höger – Žádaný milovník zemřel na infarkt

Na vrcholu své slávy byl v temných dobách novodobé historie. Jako herec skutečně zářil, za normalizace mu ale tehdejší režim větší příležitosti často upíral.

Narodil se v červnu roku 1909 v Brně jako nejmladší ze 13 dětí. Otec byl bývalý voják a poté dělník z královopolské cihelny v Brně. Jeho žena byla o 25 let mladší a vedla skromný koloniál a později na nádraží kiosek s novinami a cukrovinkami. Už jako malý chlapec hrával se svými sourozenci loutkové divadlo. V osmi letech se stal dokonce členem brněnského souboru Bratrství.

Také vás může zajímat ...

Neodolatelné charisma Pak přišla rána, ze které se rodina dlouho nemohla vzpamatovat. Zemřel otec, živitel rodiny. Karlovi (†67) bylo 14 let. Celá tíha starostí o početnou rodinu zůstala na Karlově mamince, kterou s jejím nejmladším synem po celý život pojilo neobyčejně silné pouto. Říká se, že se závislosti na matce nezbavil až do její smrti.

Po ukončení studia učitelství a po studiu herectví na konzervatoři nastoupil do činohry Zemského divadla. Zlom v životě přišel v roce 1940, bylo mu 31 a dostal nabídku do Národního divadla. Už rok poté se objevil také ve filmu po boku Lídy Baarové (†86). Ona tvrdila, že ji charismatický Höger zaujal natolik, že si jeho účast ve filmu prosadila. On to ale viděl jinak.

Prý ho přehlížela jako lán pole a nevěnovala mu jediný pohled.

Kde je pravda, vědí jen oni a ti už to nikomu nepoví.

Mladé a zamilované

Možná to byl jeho moravský přízvuk, inteligentní a jemně ironický pohled, nebo příjemně civilní herectví, že jeho hvězda strmě stoupala. Každopádně, po představení na něj čekávaly u zadního vchodu do divadla dívky, které doufaly, že k podpisu fotografie dostanou i něco víc. A Karel Höger často neodolal. Na oblíbeného filmového milovníka si dělalo zálusk i mnoho hereckých kolegyň.

Platonicky zamilovaná byla půvabná sestra Lídy Baarové Zorka, ale také Dana Medřická (†62), Vlasta Matulová (†70), nebo Vlasta Fabiánová (†78). K oltáři si ho nakonec odvedla o sedmnáct let mladší studentka herectví Zdenka Procházková (93). Z jejího vyprávění víme, že to byl právě Höger, kdo si mladinkou herečku vyhlédl a zařídil, aby spolu hráli ve stejné hře.

Tento poměrně skandální vztah slavného profesora s jeho mladinkou studentkou dvojice dlouho tajila. K překvapení novomanželky ovšem i po svatbě vedla jejich domácnost Karlova maminka.

Mladé ženě zbyla pouze role milenky a herecké partnerky.

S první ženou Zdenou Procházkovou.

Maminka řídí vše

Vliv maminky, žárlivost a snad i věkový rozdíl měl na manželství zhoubný vliv, a tak po 17 letech skončilo. Höger sám dlouho nezůstal. Podlehl nadbíhání vytrvalé fanynky Evy Vachkové a ani věkový rozdíl 19 let nebyl překážkou druhého sňatku. Toto manželství bylo velice šťastné, i když bezdětné.

Höger za války s kolegy objížděl český a moravský venkov a nadšenému publiku recitoval české klasiky.

Působil i v odboji, mimo jiné ukrýval před gestapem spisovatele Františka Kožíka (†87).

Nejraději hrál pro děti

Přestože sám děti neměl, velmi rád pro ně četl a hrál.“ Čekám, kam až je vylákám z půvabného zátiší jejich fantazie, kterou jen tuším. Je to hra na schovávanou i odkrývanou, jako kdyby přede mnou někdo otevřel dveře do rozkvetlé krajiny nečekaných krás,“ vysvětloval své zanícení.

Namluvil Kocoura Modroočka, Rumcajse, příběhy o Mikešovi, slavné příhody pejska a kočičky od Čapka i vypravěče ze seriálu o panu Tau. Sám si zachoval duši dítěte. Když se ho zeptali, co jí nejraději, vždy odpovídal, že nudle s mákem.

Maminka ho také naučila, že na návštěvu si musí vždy přinést na přezutí vlastní pantofle.

Z Nemocnice stačil natočil jen část scén.

Z nemocnice se už nevrátil

Byl pátek, čarodějnice roku 1977 a veliká bouřka. Natáčel se jeden z dílů Nemocnice na kraji města a on hrál primáře Sovu. Při natáčení si stěžoval, že mu není dobře. Poslední dny žil ve velkém stresu. Zvažoval, zda má odejít z Národního divadla na protest proti vyhození režimu nepohodlné kolegyně.

Rozhodl se a v pondělí ráno odevzdal v divadle svou výpověď, pár hodin nato byl převezen do nemocnice. Karel Höger zemřel 4. května 1977 na následky infarktu. Bylo mu 67 let. Seriál Nemocnice na kraji města měl u diváků veliký úspěch.

Primáře Sovu ve své životní roli ztvárnil po Karlu Högerovi Ladislav Chudík (†91).

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...